Przyroda w Gdańsku – 7 krajobrazów, których nie spodziewacie się w dużym mieście

P

Cześć Przyjaciele!

Zazwyczaj patrzymy na miasta przez pryzmat ich miejskości. Sam bardzo lubię to robić. I kiedy skupimy się tylko na tym, zapominamy, że miasta to również natura, zieleń, zwierzęta, przyroda.

Mam propozycję, by właśnie dzisiaj odwrócić sytuację i spojrzeć na miasto, a konkretniej na Gdańsk przez pryzmat uroczych krajobrazów. To takie widoki, jakich nie spodziewacie się w dużym mieście, a jednak są i cieszą oczy.

Gdańsk dzięki swojemu położeniu, o czym wspominałem wielokrotnie, posiada trzy zupełnie inne typy krajobrazów. Strefa krawędziowa Pojezierza Kaszubskiego i Wysoczyzna Gdańska to coś ZUPEŁNIE innego niż Żuławy Gdańskie. Mierzeja Wiślana to z kolei ZUPEŁNIE inna para kaloszy niż Wysoczyzna Gdańska. Granice między jednostkami geograficznymi są na tyle dynamiczne, że widoczne gołym okiem.

Zapraszam na przegląd 7 widoków/krajobrazów w Gdańsku, które aż kipią naturą i pięknem

1. Widok ze Źródlanej Góry

Źródlana Góra to ponad 20 metrowa wydma zlokalizowana na Górkach Zachodnich tuż obok pętli autobusowej. Widać stąd Wisłę Śmiałą, jezioro Ptasi Raj i Zatokę Gdańską, zaś między nimi Kamienną Groblę z XIX wieku i Mierzeję Messyńską. Jezioro z kolei leży na terenie rezerwatu przyrody “Ptasi Raj”.

Tak sielski, naturalny krajobraz łączący trzy rodzaje wód i zieleń oraz wydmy możecie ujrzeć w Gdańsku.

Wisła Śmiała, jezioro Ptasi Raj i morze

2. Zbiornik retencyjny “Klukowo” pośród pól

Zachodnie rubieże miasta i dzielnica Matarnia. Taki widok znajdziecie przy zachodniej granicy Gdańska, ale wciąż w granicach miasta. Położony w dolince zbiornik retencyjny plus otaczające go pola aż kipią spokojem. Piękne miejsce warte poznania.

3. Rajska plaża na Wyspie Sobieszewskiej

Wyspa Sobieszewska na wysokości Świbna to prawdziwy raj w granicach miasta. Spokojna plaża, mało ludzi, piasek, woda, las… czego chcieć więcej? Zdjęcie zrobiłem przy wschodzie słońca.

4. Rzeka Motława między Orunią a Olszynką

Kolejna sielankowe miejsce to rzeka Motława która płynie między Orunią a Olszynką. Aby wtopić się w krajobraz polecam popłynąć tutaj kajakiem. Wówczas macie wodę pod sobą, zieleń dookoła i święty spokój.

5. Górki Zachodnie – falochron

Kolejnym miejscem, które dysponuje wspaniałymi naturalnymi krajobrazami są Górki Zachodnie. Szczególnie przy ujściu Wisły Śmiałej, patrząc wzdłuż plaży i na falochron. Jedno z mych ulubionych tego typu miejsc w Gdańsku.

6. Ostróżek – wzgórza

Ostróżek położony między Lipcami a Św. Wojciechem to łagodne wzniesienia pełne zieleni, z których można dostrzec równinę Żuław Gdańskich. Piękne, naturalne miejsce w granicach miasta.

7. Zachód słońca na Żuławach Gdańskich

Nasze zestawienie kończymy na Oruni, która leży po części na Żuławach Gdańskich. Krajobraz nam się zmienia, jest równo, są rowy melioracyjne, długie i proste ulice. Przepiękne widoczki w granicach Gdańska.

Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że temat, miejsca i zdjęcia się Wam spodobały. Warto czasami zobaczyć i docenić walory naturalne miast, bowiem tak w Gdańsku jak i w innych miastach takowych nie brakuje.

Po więcej Gdańska zapraszam na FACEBOOK oraz na INSTAGRAM

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa