7 miejsc, które warto odwiedzić na Stogach (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie i Przymorze. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Szesnastą dzielnicą są Stogi!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Stogach! Stogi kojarzą się głównie z plażą, ale… ta dzielnica ma wiele więcej do pokazania. Masa zieleni, wody, ciekawych i odwiedzanych tylko przez mieszkańców miejsc.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam z artykule:

1. Plaża

Plaża na Stogach ma około 1,7 km długości i nawet ponad 130 metrów szerokości, co czyni ją najszerszą plażą w Polsce. Z jednej strony widać z niej głębokowodny terminal kontenerowy, z drugiej zaś niekończące się Gdańskie wybrzeże. W moim odczuciu najładniejsza z trójmiejskich plaż.

2. “Sawanka”

“Sawanka” czyli teren wydmowy na północ od rurociągu naftowego. Dziki, wydmowy krajobraz, urozmaicony niewielkimi zbiornikami wody. Kolejny przykład miejsca, gdzie można przyjechać na swobodny, spokojny spacer. Warto jak najprędzej tam przyjechać, bowiem coraz mocniej rozbudowuje się Pomorskie Centrum Logistyczne.

3. Jezioro “Pusty Staw”

Leśne jezioro o powierzchni około 7,5 ha. Co ciekawe lustro wody leży niecały metr powyżej poziomu morza, a na przykład jeziora Jasień – 120 metrów, a jeziora Wysockiego – 131,2 metra. To pokazuje jak ciekawy jest Gdańsk.

Pusty Staw jest PRZPIĘKNYM jeziorem, co szczególnie widać jesienią. Dookoła wiedzie alejka z ławeczkami, więc każdy może sobie zrobić miły spacer.

4. Przystań nad Martwą Wisłą

Tereny nad Martwą Wisłą, o które opiera się południowa część dzielnicy, są również bardzo atrakcyjne wizualnie. Co tu dużo mówić – nad rzeką, z widokiem na miasto w oddali, musi być pięknie! <3 Mnie szczególnie podoba się niewielka przystań “Tamka”.

5. Jezioro Zajęcze

Jezioro Zajęcze stało się trochę popularne dzięki droniarzom, którzy robią zdjęcia owego miejsca z góry. Otóż jezioro otoczone jest gęstym lasem i z góry prezentuje się nad wyraz WYJĄTKOWO. Owe jeziorko zlokalizowane jest na północ od Pustego Stawu i ulicy Nowotnej. Bardzo tajemnicze i klimatyczne miejsce.

6. Kanał Łacha

Stogi mają WYJĄTKOWE położenie pod kątem różnego rodzaju wód. Morze, staw, rzeka, jezioro… oraz kanał. Jakieś 400 metrów na północ od Martwej Wisły płynie kanał Łacha. Urokliwe, pełne zieleni miejsce, bardzo dobre na spacer.

7. Szlak Fortyfikacji Nadmorskich

Szlak Fortyfikacji Nadmorskich oznaczony na czerwono przebiega w całości na Wyspie Portowej. Można się udać ze Stogów aż na Górki Zachodnie, oglądając po drodze pozostałości po Baterii Wydmowej i Baterii Artylerii Stałej.

Więcej o szlaku TUTAJ.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że znacie każde z powyższych miejsc na Stogach, a jeśli nie, warto to nadrobić.

W następny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę po Stogach.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Intragrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa