Jasień – 7 mało znanych, a pięknych miejsc w niepozornej dzielnicy Gdańska (projekt dzielnicowy)

J

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi i Św. Wojciech oraz Lipce. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Osiemnastą dzielnicą jest Jasień!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Jasieniu! To taka część miasta, która przy pierwszej myśli nie ma wiele do zaoferowania. A jednak! Przekonacie się, że na Jasieniu jest co zwiedzać 🙂

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Widok z Al. Adamowicza

Stosunkowo nowa Al. Pawła Adamowicza, została wytyczona i zbudowana między Jasieniem i Zabornią. Wschodni kraniec opisywanej tutaj dzielnicy – Jasienia – styka się z ową arterią. To przede wszystkim przepiękny krajobraz ogródków działkowych na Zaborni oraz zabudowań, znajdujących się w oddalonych dzielnicach. Warto to miejsce odwiedzić i nacieszyć owym pejzażem.

2. Jezioro Jasień

Jezioro Jasień, jak sama nazwa wskazuje, położone jest w obrębie dzielnicy Jasień. To jezioro rynnowe o powierzchni 18,5 ha, położone na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Lustro wody na wysokości 120 metrów n.p.m. i otoczenie zielonych pagórków sprawia, iż miejsce jest wyjątkowo urocze. W kilku miejscach da się spacerować i podejść nad samą wodę.

3. Zachodni brzeg jeziora “Wróbla Staw”

Wróbla Staw, inaczej Jezioro Poligonowe to 5 ha akwen, powstały na terenie poligonu wojskowego. Już pod koniec XVIII wieku na mapach to miejsce nosiło nazwę Kiwitzer Bruch – co oznacza bagno lub trzęsawisko. W latach 70-tych ubiegłego stulecia zmieniono przebieg Potoku Siedleckiego i rowów melioracyjnych, co spowodowało, że powstało 5 ha jeziorko. Jasień swymi granicami “chwyta” zachodnią jego część. Jest tutaj nowe osiedle z pomostem.

4. Nynkowska Góra

Nynkowska Góra położona jest na południe od Al. Armii Krajowej na wysokości niemal 140 metrów ponad poziomem morza. Można z tego dzikiego zakątka Jasienia dostrzec Zatokę Gdańską. Z niemal 10 km! Poza tym inne ciekawe, różnorodne krajobrazy. A to wszystko w miejscu, gdzie mało kto spaceruje.

5. Park im. ks. Bronisława Kabata

Pod koniec XVIII wieku Franciszek Łebiński nabył ziemie, na której wybudował dwór i park. Zachowały się one do dzisiaj, stanowiąc przepiękny przykład tajemniczego i ciekawego miejsca w jednej z gdańskich dzielnic. W 2015 roku park otrzymał nazwę Park im. ks. Bronisława Kabata. To zaciszne miejsce, gdzie możecie zobaczyć XVIII-wieczną aleję lipową oraz odpocząć.

6. Ukryty staw

Stawek, o którym mowa, w 2009 roku odkryłem po raz pierwszy. Wówczas szedłem polną drogą, a on sam był sam pośród zieleni. Obecnie ciężko go znaleźć, bowiem zasłaniają go liczne nowe osiedla bloków. Z każdej strony mamy płot, więc by dostać się w to miejsce, potrzeba nieco samozaparcia. A czy warto? Niech poniższa fotografia mówi sama za siebie.

7. Ulica Źródlana

Ostatnim, siódmym mało znanym, a ciekawym miejscem w tej jakże interesującej dzielnicy Gdańska jest ulica Źródlana. Wybrałem ją ze względu na fakt, iż wiedzie pośród działek wprost nad Jezioro Jasień. Urokliwe okoliczności. Warto się przejść lub przejechać rowerem.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Jasieniu. Co ważne, posługuje się podziałem dzielnic z Wikimapii, więc nie liczę np. Szadółek jako Jasienia.

W następny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania po Jasieniu.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa