Pomysł na spacer po Jasieniu (ciekawe miejsca po drodze)

P

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi i Św. Wojciech oraz Lipce. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Osiemnastą dzielnicą jest Jasień!

W niniejszym artykule pokazuje trasę spacerową po Jasieniu. Pragnę, byście mogli tak jak ja poznać tę część miasta, która być może nie kojarzy się ze zwiedzaniem, ale nadaje się na solidny spacer w celu poszukiwania mniej znanych widoków.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczoną trasą, którą opisuje w artykule:

Jezioro Poligonowe

Nasz spacer po Jasieniu, zaczniemy nad Jeziorem Poligonowym, a dokładniej nad jego zachodnim brzegiem. Trzeba przyznać, że ciężko wyobrazić sobie lepszy początek spaceru. Połączenie wody i zieleni zawsze działa kojąco, a to miejsce jest zwyczajnie ładne.

Osiedle nad Jeziorem Poligonowym – ulicy wiodąca nad pomost

Spacer ulicą Jasieńską

Kierujemy się na południe do Myśliwskiej, z której odbijamy w Jasieńską. Kilkanaście lat temu nie było tutaj NIC, obecnie zaś mamy mnóstwo nowych bloków. Na początku owej ulicy, patrząc na prawo, być może ujrzycie połyskującą tajemniczo wodę. To stawek, który tak jak kiedyś był dostępny, tak dzisiaj dostęp do niego jest mocno utrudniony (choć nie niemożliwy).

Park im. ks. Bronisława Kabata

Wędrując wciąż Jasieńską, docieramy do Parku im. ks. Bronisława Kabata przy ul. Zwierzynieckiej. To niewielki, zabytkowy park, w którym stoi Dwór, którego historia sięga XVIII wieku. Świetne miejsce, by w ciszy spożyć posiłek.

Dziki Jasień – Nynkowska Góra

No dobrze, wędrujemy więc dalej, w nieco mniej oczywiste rejony. Ulicą Zwierzyniecką dochodzimy do ul. Kartuskiej, z której skręcamy w ul. Źródlaną i na rondzie Jacka Kuronia odbijamy w ul. Brzoskwiniową. Ową boczną uliczką idziemy aż do momentu, kiedy po lewej stronie znajdziemy dróżkę wiodącą na wzgórze o nazwie “Nynkowska Góra” (niemal 140 metrów n.p.m.). Dzikie miejsce z widokami na różne części miasta, a nawet Zatokę Gdańską (z tego miejsca w linii prostej do brzegu morza jest 10 km).

Ulica Źródlana i Jezioro Jasień

Wracamy do ulicy Źródlanej taką samą drogą. Następnie skręcamy w lewo i śmigamy między Ogródkami Działkowymi “Jasień” aż nad Jezioro Jasień. Miejsce jest piękne i ciekawe pod kątem natury, jak i historii. To stąd przez Potok Siedlecki doprowadzano wodę pitną do miasta.

Małe podsumowanie

W tym miejscu, po przejściu 5km, kończymy nasz spacer przez Jasień. Jeśli do tej pory kojarzyliście Jasień z “dziwnym” kościołem to może po lekturze tego artykułu to się zmieni? Jak widać na Jasieniu są naturalne i urokliwe miejsca, a spacer od jednego do drugiego stanowi przyjemność.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Wierze, że skorzystacie z mojej trasy i lepiej poznacie Jasień. To miejsce jest tego warte. Przekonacie się.

Więcej Gdańska jak zawsze na stronie na FACEBOOK’u oraz na profilu na INSTAGRAMIE. Serdecznie zapraszam.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa