7 WYJĄTKOWYCH widoków na “dwie wody” w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Już śpieszę z wytłumaczeniem tego zagadkowego tytułu. Otóż, w niniejszym wpisie, zajmiemy się pejzażami z naturalnych punktów widokowych (górki, wydmy, wzgórza), zawierających w jednym widoku morze i np. staw, jezioro, rzekę.

Stąd tytułowe “dwie wody”. 😉

Uwierzcie, że nie jest łatwo o takie widoki! Owszem, widoków z różnych miejsc w Gdańsku na miasto i Zatokę Gdańską w tle jest wiele, ale takich, gdzie mamy dodatkowo inną wodę, wiele mniej.

Sprawdźcie poniższe punkty i przekonajcie się, że mamy w Gdańsku wyjątkowe krajobrazy!

1. Widok z Niedźwiednika

Jako pierwszy wymieniam punkt widokowy na Niedźwiedniku w dzielnicy Brętowo. Jest nim plac zabaw przy bloku pod adresem Góralska 39. Widać z tego miejsca Zatokę Gdańską, zaś bliżej zbiornik retencyjny “Srebrniki”. Piękny pejzaż!

2. Widok z Źródlanej Góry

Źródlana Góra to najwyższa wydma w Gdańsku, znajdująca się na Górkach Zachodnich. Po wejściu na górę, spotkamy chyba najciekawszy tego typu widok! Tutaj mamy nawet trzy wody! Oglądamy oczywiście Zatokę Gdańską, bliżej zaś jezioro Ptasi Raj oraz Wisłę Śmiałą. Śliczny, naturalny krajobraz.

3. Widok z Kiełpina Górnego

Jeszcze do niedawna nie pomyślałbym, że Kiełpino Górne ma w zanadrzu TAKI widok. Wszystko do czasu TEJ miejskiej podróży, której lekturę serdecznie polecam. Wówczas, na przedłużeniu ulicy Kortowskiej, spotkałem genialny krajobraz! Duża połać miasta, hen daleko na horyzoncie morze, zaś dużo bliżej, Jezioro Jasień. Takich widoków się nie zapomina.

4. Widok przy Dworze I na Polankach

Ów widok był pierwszym z projektu “spojrzenie na Gdańsk”. Ponad zabytkowym Dworem I “Monbrillant” i parkiem, znajduje się staw. Można spojrzeć na staw i morze w tle. Tajemniczy, schowany, ciekawy widok.

5. Widok w rezerwacie Ptasi Raj

Małe odstępstwo od naturalnych punktów widokowych, gdyż chodzi o drewniany domek widokowy. Aczkolwiek jest to niewysoka konstrukcja, w dodatku z naturalnych materiałów, więc… 😉

Mamy tutaj kolejny przykład wspaniałego, naturalnego krajobrazu! Jezioro Ptasi Raj, Wisła Śmiała i Zatoka Gdańska, tworzą świetny zestaw, który warto zobaczyć.

6. Widok z Góry Gradowej

Bardzo znane, przez wielu odwiedzane miejsce, ale czy zwróciliście uwagę, że widać stąd “dwie wody”? 😉 Mamy przecież widoczny jak na dłoni Kanał Kaszubski, zaś na horyzoncie Bałtyk.

7. Widok z Wroniej Góry

Ostatni w tym zestawieniu jest widok z Wroniej Góry. Bardzo ciekawy miejski krajobraz, zawiera w sobie tereny stoczniowe i portowe, a w tym Kanał Portowy obok Twierdzy Wisłoujście oraz Zatokę Gdańską w tle.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Miałem dużą frajdę szukając każdego z tych widoków. Kiedy założyłem sobie, że musi to być krajobraz obejmujący dwie lub więcej rodzajów wód (w tym koniecznie morze), pochłonęło mnie ciekawe wyzwanie.

Podołałem i zebrałem siedem takich miejsc, skąd mamy widok na “dwie wody” 🙂

Jeśli się Wam podobało, prześlijcie ten artykuł dalej, komentujcie oraz zaglądajcie do innych, gdyż mam ich ponad 700 na blogu. Ponad 700 różnych wpisów o Gdańsku!

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki złożyło do planu zagospodarowania przestrzennego 2254, który jest obecnie procedowany, wniosek o ustanowienie osi widokowej z krańca ul. Kortowskiej i z krańca ul. Mamuszki z widokiem na Węzeł Karczemki. Zachęcamy do włączenia się w procedurę i zawalczenie razem z nami.
    Prof. Burkiewicz też je widzial

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa