Sielanka i spokój w dużym mieście – 7 leśnych/naturalnych tras spacerowych w Gdańsku!

S

Cześć Przyjaciele!

Duże miasto = sielanka i spokój? Zapewne większość z nas myśląc o dużym mieście, słyszy ryk samochodów, widzi tłumy ludzi, czuje zapachy dalekie od naturalnych.

Ciężko jest uwierzyć, że duże miasto może zapewnić sielankę i spokój… A jednak! W niniejszym artykule Wam to udowodnię.

Wypisałem 7 leśnych bądź ogólnie mówiąc naturalnych tras spacerowych w Gdańsku. Mam na myśli takie miejsca, które leżą bardzo blisko tego typowego, głośnego miasta. Czasami wystarczy kilka/kilkanaście minut spaceru, by znaleźć się w zupełnie innym świecie.

Zabieram Was do innego świata, do świata natury i zieleni w dużym mieście. Mając wiedzę gdzie są takowe miejsca, będziecie mogli z nich korzystać. A umówmy się, spokój, kontakt z naturą, zapach lasu, zwierzęta, to wszystko działa na nas kojąco.

Zapraszam do lektury!

1. Trasa między Byczym Wzgórzem a stacją PKM “Brętowo”

Trasa wiedzie wzgórzami położonymi wzdłuż linii PKM między stacją PKM “Niedźwiednik” a “Brętowo”. Zaczynamy od Byczego Wzgórza, na które najlepiej podejść od strony zbiornika retencyjnego “Srebrzysko”. Od samego początku obcujemy z naturą czego dowodem są widoki. Wędrówka nie należy do najłatwiejszych, ale spokój i cisza muszę co nieco “kosztować”. Nagrodą jest cudowny krajobraz zielonych terenów Brętowa.

Można tę trasę pokonać ulicą Potokową i nie słyszeć swoich myśli, można tak jak wyżej.

2. Trasa ze Złotej Karczmy do Oliwy

Tym razem propozycja leśnej trasy, którą uważam za jedną z piękniejszych w Gdańsku. Spacer przez Trójmiejski Park Krajobrazowy zaczynamy w Złotej Karczmie przy końcu ulicy Wiolinowej. Po wejściu do lasu wybieramy drogę po lewej. Dalej idziemy intuicyjnie. Po drodze totalne odcięcie od miasta, stawy, zielone wzgórza morenowe i widoki jak na południu Polski.

Można tę trasę pokonać komunikacją miejską, można tak jak wyżej.

3. Trasa między dolinami – Królewską i Jaśkową

Wrzeszcz jest mocno zurbanizowaną dzielnicą Gdańska. Z tego względu spacer po Wrzeszczu raczej niewiele ma wspólnego z świętym spokojem. Tymczasem można przejść trasę między Parkiem w Królewskiej Dolinie do Jaśkowej Doliny tylko i wyłącznie lasem. Sielanka, punkty widokowe, będąc tak blisko miasta.

Można tę trasę pokonać głośną Al. Grunwaldzką, można tak jak wyżej.

4. Trasa między Cmentarzem Garnizonowym a Suchaninem

Piękna, zielona i jakże ciekawa trasa to również połączenie Cmentarza Garnizonowego i Suchanina. Wiedzie przez Wronią Górkę oraz spory obszar Góry Suchańskiej. Oferuje widoki takie, że niejednokrotnie zatrzymacie się ciesząc oczy. Park Leśny “Wronia Góra” zdobędziecie łatwo idąc ulicą Giełguda. Po obejrzeniu widoku z Wroniej Góry, udajemy się schodami w dół, następnie w lewo w ul. Orzeszkowej, w prawo w ul. Dębinki, zaś po chwili ponownie w lewo na wysokości ul. Śniadeckich. Góra Suchańska oferuje świetny krajobraz na stocznie i morze.

Można przejść tę trasę ulicami Dąbrowskiego i Powstańców Warszawy, można tak jak wyżej.

5. Trasa wzdłuż Potoku Oruńskiego

Kolejna rekomendowana przeze mnie trasa wiedzie z Oruni do Łostowic. Po drodze wspaniałe zielone, odcięte od miasta widoczki! Zaczynając od Parku Oruńskiego, przez Dolinę Potoku Oruńskiego, Zbiornik Retencyjny “Augustowska”, Potok Oruński, zbiornik “Wielkopolska” i na wąwozie Potoku Kowalskiego kończąc. Nie raz będziecie zaskoczeni napotkanymi miejscami.

Można taką trasę przejść ulicami Podmiejską, Małomiejską i Świętokrzyską, można tak jak wyżej.

6. Trasa między osiedlem Nowiec a stacją PKM “Kiełpinek”

Pod numerem szóstym następna świetna trasa, obejmująca tereny leśne, choć nie tylko. Zaczynając w okolicy osiedla Nowiec, macie możliwość wejść do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zarazem do rezerwatu “Dolina Strzyży”. Następnie wychodzimy nad zbiornik “Jasień”, po czym wciąż wolnymi od zabudowy terenami śmigamy aż w okolice stacji “Kiełpinek”.

Można przejść taką trasę głośnymi ulicami, można tak jak wyżej.

7. Trasa przez Fort Grodzisko

Ostatnia propozycja, z której sam ostatnio skorzystałem (dokładniej trzy dni temu) to trasa przez Fort Grodzisko. Będąc w okolicy ulicy Pohulanka i chcąc dojść do Dworca PKP, można iść Nowymi Ogrodami i 3 Maja. Jednakże można wybrać trasę przez wspaniały zielony park, punkty widokowe, tuż obok murów fortu. Czasu może nieco więcej, ale satysfakcja gwarantowana.

Lokalizacja tras na mapie Gdańska


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę kolejnego wpisu i wizytę na blogu. Odkrywanie swojego miasta to również świadomy wybór miejsc, które odwiedzamy. Tereny zielone i naturalne są niezbędne do tego, by odpocząć i cieszyć się codziennym życiem.

Jeśli chcecie więcej ciekawostek, zdjęć, filmów o Gdańsku, zachęcam do polubienia mojej strony na fb – 7 zdjęć z Gdańska, oraz konta na IG – 7 zdjęć z Gdańska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa