16 najciekawszych (raczej) znanych punktów widokowych w Gdańsku

1

Cześć Przyjaciele!

Nigdy tego nie sprawdzałem i nie liczyłem, ale stawiam hipotezę, iż Gdańsk, licząc wszystkie Polskie miasta, ma najwięcej punktów widokowych (jeśli jest inaczej, wyprowadźcie mnie z błędu).

Mam na myśli specjalnie przygotowane miejsca na wieżach, dachach budynków. Słowem, obiektach postawionych przez człowieka.

(naturalne punkty widokowe to inna para kaloszy, a jest ich w Gdańsku jeszcze więcej).

Postanowiłem, że zbiorę w jednym artykule wszystkie (raczej) znane punkty widokowe w Gdańsku. Miejsca w centrum miasta, ale również poza nim. Miejsca na różnych wysokościach oraz z przeróżnymi krajobrazami. Widoki typowo miejskie, jak i pełne przyrody.

Poza krótkim opisem i zdjęciem, podpowiem jak dotrzeć do owych miejsc, jakie są warunki wejścia, ceny itp.

Oto 16 (raczej) znanych punktów widokowych w Gdańsku!


1. Żuraw M3

Na początek dość nietypowy punkt widokowy, bowiem mowa o stoczniowym żurawiu.

Stojący przy moście pontonowym na Wyspę Ostrów dźwig, jest udostępniony do zwiedzania pod opieką przewodnika. Informacji najlepiej szukać na TEJ stronie, gdzie dowiecie się o cenach (17,99 zł) za wejście oraz datach, kiedy żuraw jest możliwy do zwiedzania. To ważne, gdyż nie jest on dostępny na co dzień. Żuraw znajduje się na przedłużeniu Drogi do wolności, za Europejskim Centrum Solidarności. Co istotne, na żuraw trzeba wejść o własnych siłach.

A widoki? Zupełnie nowe spojrzenie na Gdańsk z perspektywy stoczni, super wrażenia, no bo gdzie indziej, staniecie ponad 30 metrów nad ziemią i wodą na stoczniowym dźwigu?

Więcej zdjęć, jak i dłuższy opis, znajdziecie na moim blogu TUTAJ.

2. Olivia Star

Najwyższy wieżowiec w północnej Polsce z tarasem widokowym na 130 metrach wysokości, stwarza możliwość obejrzenia szerokiej panoramy Gdańska. Z jednej strony dzielnice nadmorskie i Zatoka Gdańska, z drugiej zielone wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Aby nabyć bilet (koszt 22 zł lub przy zakupie online 20 zł), warto zajrzeć na TĘ STRONĘ. Do Olivii Star dojedziecie SKM-ką (przystanek Gdańsk Przymorze-Uniwersytet) jak i tramwajem (linie 6 i 12, przystanek Bażyńskiego). Dojście jest dość łatwe, wystarczy wejść na dzieciniec całego kompleksu biurowego (od strony Hali Olivii) i szukać wejścia do najwyższego z budynków. Na górę wjedziecie oczywiście windą.

3. Wieża Bazyliki Mariackiej

Największa ceglana świątynia na świecie posiada niemal 80-metrową wieżę, na której znajduje się punkt widokowy. Wejście kosztuje kilkanaście złotych, do pokonania jest 408 schodów (co ważne, nie ma tutaj windy). Zwiedzanie jest możliwe poza czasem, gdy w kościele trwa msza.

Z góry rozpościera się przepiękny widok na miasto z każdej strony świata. Najpiękniej i najbardziej miejsko jest od północy, gdzie mamy miejski krajobraz Starego Miasta i dalszych dzielnic. Z drugiej strony zobaczymy smukłą wieżę Ratusza, ulicę Mariacką, Motławę.

4. Wieża Ratusza Głównego Miasta

Stojący na styku ulicy Długiej i Długiego Targu Ratusz, posiada smukłą, piękną wieżę, zakończoną finezyjnym hełmem. By dostać się na punkt widokowy, potrzeba kupić bilet wstępu (16 zł) do Ratusza i osobno bilet wstępu na wieżę (10 zł). Windy nie ma, trzeba się trochę natrudzić, ale jak zwykle w takich miejscach, wszystko wynagradza widok.

Z wieży Ratusza przede wszystkim świetnie widać ulicę Długą i Długi Targ, jest również najlepszy widok na Bazylikę Mariacką, którą można niemal całą objąć wzrokiem.

5. Koło widokowe

Koło widokowe miało już w Gdańsku kilka lokalizacji. Na początku stało na Wyspie Spichrzów, ale od dłuższego czasu zadomowiło się na Ołowiance. Bilet wstępu kosztuje 35 zł, ale myślę, że warto, zważywszy na fakt, iż jest to nie lada atrakcja. Dodatkowo nie trzeba nigdzie wchodzić, siadamy i oglądamy 😉

Widok wciąż się zmienia, w najwyższym punkcie znajdujemy się około 50 metrów nad ziemią. Świetnie widać stąd Motławę, Główne i Stare Miasto, stocznię oraz inne dzielnice.

6. Wieża Domu Przyrodników

Manierystyczny Dom Przyrodników mieści Muzeum Archeologiczne, jednak jeśli chcecie, możecie wejść tylko i wyłącznie na wieżę. Wieża to dużo powiedziane, bowiem jest to wieżyczka mierząca do samego czubka 36 metrów. Wyrasta tylko kapkę ponad dachy kamienic, ale dzięki temu widoki są serio piękne i typowo miejskie. Mnóstwo szczytów kamieniczek, kościoły, Żuraw, Motława, Bazylika Mariacka. Właśnie stąd najlepiej widać ulicę Mariacką.

Wejście do muzeum i tym samym na ten punkt widokowy, znajdziecie na ulicy Mariackiej tuż obok Bramy Mariackiej. Wejście kosztuje 5 zł.

Aktualnie Muzeum Archeologiczne jest remontowane i NIE MA możliwości wejścia na wieżę. Jednak warto sprawdzać nowe informacje i czekać, bo widok jest tego warty.

7. Wieża Więzienna

Wieża Więzienna mieści Muzeum Bursztynu, które również warto odwiedzić, jednak na najwyższym piętrze udostępniono miejsce, skąd można oglądać miasto. Przepięknie prezentuje się Złota Brama, ulica Długa, Ratusz i Zielona Brama, widać mocno wieżę Bazyliki Mariackiej, która dumnie wyrasta ponad dachy kamieniczek. Z drugiej strony Targ Węglowy z widocznym dalej Kościołem Św. Katarzyny, następnie Forum Gdańsk i dzielnice położone na górnym tarasie – np. Suchanino.

Zamieściłem w tym zestawieniu Wieżę Więzienną, choć obecnie, kiedy Muzeum Bursztynu przeniesiono do Wielkiego Młyna, nie można wejść na ten punkt widokowy. Jednakże mocno liczę, że wieża zostanie na nowo zagospodarowana i ponownie jej ostatnie piętra posłużą za świetny punkt widokowy.

8. Wieża Kościoła Św. Katarzyny

W wieży Kościoła Św. Katarzyny na Starym Mieście, mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej. Zwiedza się je po drodze na punkt widokowy, zatem warto rzucić okiem na wspaniałe mechanizmy zegarów wieżowych. Z tarasu widokowego, roztacza się GENIALNA panorama miasta. Moim zdaniem najlepsza, licząc wszystkie miejsca, które Wam tutaj pokazuję.

Przede wszystkim, najlepszy widok na Główne Miasto, poza tym Wielki Młyn i Kanał Raduni, tereny stoczniowe i wiele więcej.

Bilet wstępu kosztuje 16 zł, a Kościół Św. Katarzyny naprzeciw Wielkiego Młyna (w którym kupicie bilety!), przy ulicy Profesorskiej 3.

9. Latarnia Morska w Nowym Porcie

Przy Nabrzeżu Ziółkowskiego w Nowym Porcie, tuż przy ujściu kanału portowego do Zatoki Gdańskiej, stoi XIX-wieczna Latarnia Morska. Umiejscowienie na styku dwóch wód, naprzeciw Westerplatte, stanowi nie lada atrakcje i zapewnia świetne, jakże ciekawe widoki na okolicę.

Cena wstępu wynosi z tego co pamiętam 10 zł, ale wszystkie potrzebne informacje (chociażby dojazd), znajdziecie na TEJ stronie. Co ważne, na górę trzeba wejść o własnych siłach.

10. Latarnia/wieża w Twierdzy Wisłoujście

Wieża jest najstarszym elementem Twierdzy Wisłoujście i pochodzi z XV wieku. Zwiedzanie Twierdzy odbywa się z przewodnikiem i obejmuje wejście na wieżę. Jest to jeden z niżej położonych punktów widokowych, ale co ważne, z bardzo interesującym widokiem. Mamy panoramę między innymi na stadion na Letnicy, kanał i Westerplatte oraz Nowy Port.

Z powodu prac remontowych Twierdza Wisłoujście jest zamknięta dla zwiedzających aż do 2024 roku. Aczkolwiek warto o niej wiedzieć i kiedy będzie możliwość, czas przecież tak prędko mija. Na ten moment koszt zwiedzania to 20 zł. Na wieżę trzeba wejść o własnych siłach.

11. Zbiornik Wodny “Kazimierz” na Wyspie Sobieszewskiej

Zbiornik usytuowany jest na Wyspie Sobieszewskiej, w centralnej jej części pod nazwą Orle. Został zbudowany w 2015 roku w ramach drugiego etapu Gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Posiada taras widokowy na 25 metrach wysokości, skąd obejrzycie przepiękną panoramę wyspy. Setki hektarów lasów, plaża, morze, pola… piękno i natura najbardziej naturalnej Gdańskiej dzielnicy.

Zwiedzanie jest darmowe, ale obowiązują zapisy na konkretną godzinę, których możecie dokonać TUTAJ. Dojazd odbywa się linią 112 z centrum Gdańska (Dworzec Główny) na przystanek “Lazurowa”. Po kilku minutach spaceru ową ulicą przez las, ujrzycie z prawej strony Zbiornik “Kazimierz”.

12. Wieża widokowa na wzgórzu Pachołek

Bardzo znany punkt widokowy w Gdańskiej dzielnicy Oliwa. Samo wzgórze ma 101 metrów n.p.m. i już z niego można oglądać ciekawą, piękną i daleką panoramę miasta. To jednak nie wszystko! Na szczycie stoi wieża widokowa o wysokości 15 metrów. Wieża jest dostępna cały rok za darmo.

Z góry roztacza się panorama na serio sporą część miasta. Widać połączenie miasta i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, widać takie dzielnice jak Żabianka, Przymorze, Oliwa, Zaspa, ale również dalej Wrzeszcz czy nawet maleńkie (z tej perspektywy) wieże świątyń w centrum miasta.

Na Pachołek najłatwiej dostać się od ulicy Spacerowej schodami. Łatwo znajdziecie kierunkowskaz na wysokości Stawu Młyńskiego.

13. Wieża widokowa na Kozaczej Górze

Kozacza Góra ma miejsce w dzielnicy Ujeścisko. Wznosi się na około 75 metrów n.p.m., jednak aby zobaczyć okolicę z góry, potrzeba wejść na wieże widokową o 17 metrach wysokości. Tutaj podobnie jak w przypadku Pachołka, wieża jest dostępna cały rok i wejście jest darmowe.

Widoki są zgoła odmienne, ale serio piękne i godne zainteresowania. Z góry obejrzycie Ujeścisko, Łostowice, Zakoniczyn. Sporo nowych osiedli, zieleni.

Park Leśny z Kozaczą Górą, znajdziecie między ulicami Havla, Świętokrzyską i Płocką. Najlepiej szukać wejścia od strony ulicy Płockiej i Kaliskiej.

14. Dach Forum Gdańsk

Forum Gdańsk to stosunkowo nowe centrum handlowe. Od strony ulicy Okopowej ma swój taras widokowy, ale ja polecam Wam wjechać na parking, znajdujący się na jego dachu. Jest darmowy i działa w godzinach otwarcia centrum.

Widok na Główne Miasto, jego wieże i dachy z żyjącym miastem, które widać i słychać, jest jednym z mych ulubionych.

15. Dach Europejskiego Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności, prócz funkcji muzeum, zapewnia również atrakcję taką, jak taras widokowy na dachu. Wystarczy wejść do środka, podejść do windy, wcisnąć “szóstkę” i po chwili znajdziecie się na dachu. Wejście jest darmowe.

Krajobraz mocno stoczniowy, co zapewnia specyficzny, nie dostrzegalny nigdzie indziej klimat.

16. Klub “Sassy”

Nocą klub, ale w ciągu dnia (otwarte od 13:00) kawiarnia. Lokal mieści się na dachu spichlerza “Soi Deo Gloria” na Wyspie Spichrzów (wejście od ulicy Chmielnej) i posiada specjalny taras widokowy. Wejście kosztuje tyle, co zamówienie, więc zależy już od Was. TUTAJ macie stronę klubu.

Powiem szczerze, że to jeden z piękniejszych widoków na Gdańsk. Długie Nabrzeże z pięknymi bramami i Żurawiem podane jak na dłoni, dalej Ratusz, Bazylika Mariacka, Kościół Św. Jana, następnie zabudowa Starego Miasta, stocznia. Oj jest co podziwiać. Po więcej zdjęć zapraszam TUTAJ.


Lokalizacja powyższych miejsc na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Niewątpliwie nie odwiedzicie każdego z tych miejsc podczas jednego pobytu w Gdańsku (jeśli ktoś tego dokona, to szacun!), mimo tego warto skusić się chociaż na kilka opcji.

Każdy z punktów widokowych zapewnia inne, nowe, przepiękne spojrzenie na Gdańsk. Odsłania różne walory miasta, więcej budynków bądź więcej przyrody lub jedno i drugie wyważone.

Zaznaczam, że mamy obecnie takie czasy, że wiele miejsc jest zamykanych, potem otwieranych, następnie ponownie zamykanych. Sprawdźcie więc dane miejsce na własną rękę.

Więcej Gdańska, w tym krajobrazów miasta z punktów widokowych, znajdziecie poniżej na moim FANPAGE’u 7 zdjęć z Gdańska oraz na profilu na Instagramie 7_zdjec_z_gdanska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa