7 ładnych i ciekawych miejsc w Kokoszkach (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice oraz Osową. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwudziestą czwartą dzielnicą są Kokoszki!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć w Kokoszkach! Kokoszki składają się z kilku części/osiedli – Karczemek, Kiełpina Górnego, Bysewa oraz Smęgorzyna. Może się zdawać, że za obwodnicą nic nie ma… za moment przekonacie się, że i tam można znaleźć interesujące miejsca.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Zespół Dworu Kiełpino i okolica

Piękny Dwór w Kiełpinie ukryty jest w głębi terenu zielonego za przystankiem “Lipuska”. Sięga swą historią dalekiego XVII wieku, choć obecnego kształtu nabrał w XIX wieku, kiedy posiadłość nabył Stanisław Carl von Gralath, wnuk fundatora Wielkiej Alei – Daniela Gralatha. Widać, że obecni właściciele dbają o zabytek.

Tuż obok niego znajduje się stawek, przy którym znajdziecie wspaniale zagospodarowany teren zielony. Jego powierzchnia nie przekracza 1 ha, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Ławeczki przy alejkach i z widokiem na stawek, siłownia, plac zabaw, polanka.

Z kolei kawałek dalej, tuż przy ulic Goplańskiej, zobaczycie uroczy, maleńki Kościół Św. Jana Chrzciciela z lat 20-tych XX wieku.

2. Naturalny punkt widokowy przy ulicy Kortowskiej

Naturalny punkt widokowy, czyli wzniesienie, z którego można obserwować ciekawy miejski krajobraz. Co widać w tym przypadku?

Widzimy przede wszystkim, na pierwszym planie: dziki teren zielony, Obwodnicę Trójmiasta i Jezioro Jasień, na drugim planie: osiedla i dzielnice Gdańska, w tym sporo rozpoznawalnych budynków, na trzecim planie: Zatokę Gdańską! Ten widok to prawdziwa bomba!

Po prawej stronie, Jezioro Jasień, łączy się z zabudową działek na Jasieniu i Zaborni, dzielnicą Piecki-Migowo (Morena), Suchaninem, a nawet słabo widocznymi, ale jednak, wieżowcami w centrum miasta, wieżą Bazyliki Mariackiej, Mostem Wantowym im. Jana Pawła II i Bałtykiem w tle.

3. Ulica Tuchomska i niespodziewany punkt widokowy…

Ulica, a w zasadzie polna droga biegnąca wzdłuż ściany lasu, sama w sobie jest krajobrazowo interesująca. Można sobie jednak pomóc i wejść na niewysoką drewnianą ambonę. Wówczas jak okiem sięgnąć – pola, drzewa, las, trochę zabudowy. Oto dzielnica na końcu Gdańska – Kokoszki – a dokładniej Smęgorzyno.

4. Staw “Martynka”

Otoczony wzniesieniami i lasem staw “Martynka” jest miejscem IDEALNYM dla kogoś, kto kocha miejsca odosobnione oraz szanuje przyrodę. To lokalna ostoja ptaków, takich jak: żurawi, perkozów rdzawoszyich, śmieszków, rybitw rzecznych, myszołowów, łabędzi niemych oraz częściowo chronionych kormoranów i czapli siwych. Jeśli znajdziecie ów niespełna 0,5 ha staw, sami poczujecie naturalną MOC tego miejsca.

5. Dwór Kokoszki

Piętrowy ceglany dwór zaskakuje spacerujących ulicą Stokłosy. Zbudował go w XIX wieku Heinrich von Rümker. Co ciekawe, powstał z cegieł z jego własnej cegielni. To świetny przykład, że przy rzadko uczęszczanej drodze na końcu Gdańska, również można zobaczyć coś pięknego i ciekawego.

6. Miejsce z widokiem na płytę startową lotniska

Na przedłużeniu ulicy Budowlanych, za ulicą Nowatorów, znajduje się punkt obserwacyjny dla fanów samolotów. Widać z tego miejsca pas startowy, zatem przy starcie lub lądowaniu samolotu, mając fajny aparat, można zrobić super zdjęcie. Choć nawet sama obserwacja jest interesująca.

7. Zbiornik retencyjny “Kiełpinek”

Ostatnim miejscem, które uważam za ładne i godne uwagi, jest zbiornik retencyjny “Kiełpinek”. Miejsce poniekąd odosobnione, choć tuż obok trójmiejskiej obwodnicy. Alejka wokół stawu pozwala na przyjemny spacer. Znajdziecie tutaj również plac zabaw i miejsca, gdzie spokojnie położycie się na kocu.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Kokoszkach. Mało znane zabytki, pełne spokoju stawy oraz mało znane punkty widokowe polecają się na przyszłość.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania Kokoszek.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa