7 ładnych i ciekawych miejsc na Przeróbce i Wisłoujściu (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową oraz Kokoszki. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwudziestą piątą i szóstą dzielnicą są Przeróbka i Wisłoujście!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Przeróbce i Wisłoujściu! To po części zamieszkane dzielnice, ale tylko po części. Większą część terenu zajmują port, kolej, dawne i obecne zakłady pracy. Poza tym zabytki militarne, dostępne dla postronnych nabrzeża. Krajobraz jest bardzo ciekawy, bowiem pozwala poczuć industrialny klimat miasta.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Nabrzeże Szyprów

Nabrzeże Szyprów jest zdecydowanie najważniejszym miejscem spacerów mieszkańców Przeróbki. Południowa część dzielnicy opiera się o Martwą Wisłę, zatem wyjście nad wodę stanowi ważny element życia tego miejsca. Polecam Wam spacer w stronę Mostu Wantowego im. Jana Pawła II, bowiem mając ów most w tle, wszystko dookoła nabiera uroku.

2. Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego to dość specyficzne miejsce na liście “ciekawych i ładnych”, ale uwierzcie, że WARTO to miejsce zobaczyć. Założone w 1910 roku ZNTK charakteryzują się ogromnymi halami przemysłowymi, których architektura (jak widać niżej) może Was zainteresować. Obecnie tylko w jednej z hal przeprowadzane są naprawy taboru, natomiast pozostałe powierzchnie dzierżawią inne firmy. Miejsce jest klimatyczne ze względu na architekturę, lekkie zaniedbanie oraz żurawie w tle.

3. Ulica Chemików

Zachęcam Was do zrobienia sobie przejażdżki rowerem do pętli autobusowej linii 138, mijając po drodze przeróżne, jakże ciekawe budowle i konstrukcje.

Zupełnie tak, jakbyście jechali przez inny świat. Gdańsk i każde miasto to wiele światów, zatem warto się na nie otwierać i odkrywać.

Na terenie „Fosforów”, tuż nad kanałem, stoi kilka sporych zbiorników, z kolei Przedsiębiorstwo Usług Przeładunkowo-Składowych, ma na swoim rewirze długi budynek z obustronnie spadzistym dachem.

Wszystko jest inne, ciekawe, mocno odmienne od tego, co oglądamy na co dzień.

4. Basen Górniczy

Basen Górniczy znajduje się na terenie portu i pewnego pięknego razu wraz z kolegą weszliśmy nieco dalej niż bliżej…

Wróciliśmy na dół, idąc wzdłuż torów w stronę wspomnianych portowych dźwigów. Nie mieliśmy pojęcia dokąd dokładnie dojdziemy, a ponieważ żadnych tabliczek nt zakazu wejścia nie ma, byliśmy coraz bliżej żurawi, które zdawały się coraz wyższe, i wyższe. Dwa z nich pracowały, przerzucając węgiel, a my oglądając filigranowe ruchy kolosów, szliśmy w nieznane. Kiedy stanęliśmy już całkiem blisko dźwigów, zobaczyłem na ich osi i za nimi, charakterystyczne Elewatory Portowe w Nowym Porcie przy Nabrzeżu Zbożowym.

Poza tym ujrzeliśmy jakże piękny budynek…

Skręciliśmy w lewo, przed budynek zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacja z dużym herbem Gdańska nad wejściem. Ów gmach, jeszcze kilka lat temu zaniedbany, został wybudowany w latach 20-tych XX wieku wraz z pobliskim Basenem Górniczym. Co ciekawe, zaprojektował go nie kto inny jak gdański architekt inż. Czesław Świałkowski, który jest również autorem bardziej znanego gmachu z 1927 roku, a znajdującego się z drugiej strony Kanału Kaszubskiego – tzw. „Poczty Morskiej”.

Miejsce jest MOCNE. Przeładunek węgla, stare nabrzeża, hałdy “czarnego złota”, zaskakujący zabytek, tory, wagony, żurawie, dźwięk portu.

5. Nabrzeże Wisłoujście

Zdjęcie pochodzi sprzed kilku lat. Od tamtej pory nabrzeże zostało wyremontowane. Jednakże widoczki pozostały te same! Przede wszystkim zobaczycie tutaj las żurawi, przepływające statki, Elewatory Zbożowe, Nowy Port. Poczujecie klimat portu i morza. Zrozumiecie, że można odkrywać i cieszyć się pięknem również w swoim mieście.

6. Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście to piękny, ciekawy i unikalny zabytek fortyfikacyjny. Strzegła ona wejścia do portu w Gdańsku, jak i pełniła funkcję latarni morskiej. Przed wiekami usytuowana tuż przy ujściu Wisły do morza, obecnie nieco w głębi lądu. Obecnie Twierdza Wisłoujście jest w remoncie, więc nie można jej zwiedzać, ale warto przy okazji poznać okolicę. Miejsca mało znane, ukryte, z klimatem.

7. Mewi Szaniec

Szaniec Mewi (niem. Möwenschanze) zbudowano przez Prusaków w XIX wieku. Chciano w ten sposób zabezpieczyć ujście Wisły. Zdjęcie pochodzi sprzed kilku lat, kiedy to pobliskie nabrzeże było w remoncie. Nie wiem czy obecnie można podejść pod pozostałości Mewiego Szańca, ale obiecuje to niedługo sprawdzić.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Przeróbce i Wisłoujściu. Unikalny zabytek obronny, port, nabrzeża, statki, węgiel i wiele więcej.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa