Budżet Obywatelski 2023 w Gdańsku – na co głosować? 7 moich propozycji

B

Cześć Przyjaciele!

Od poniedziałku (26 września) do 10 października trwa głosowanie w ramach Gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Ogólnomiejskie, dzielnicowe bądź dotyczące miejskiej zieleni – Pomysłów na zmianę miasta jest ponad 300.

Przejrzałem wszystkie i wybrałem 7 moim zdaniem najciekawszych propozycji. Ze smutkiem stwierdzam, że w tegorocznej edycji mało który pomysł pozytywnie mnie zaskoczył. Kilka lat temu trudno było mi rozdysponować głosy, tymczasem w tym roku nie miałem najmniejszego problemu.

Pomimo tego pragnę zachęcić Was do głosowania, gdyż każda, nawet mała zmiana, działa na korzyść. To jak się nam żyje w Gdańsku zależy właśnie od niewielkich inwestycji, które razem poprawiają komfort funkcjonowania w mieście.

Głosować możecie TUTAJ, a tymczasem zapraszam Was na 7 moim zdaniem najciekawszych pomysłów BO 2023!


1. Nadmorska ścieżka rowerowa – Stogi -> Górki Zachodnie

Tak jak niewiele projektów wzbudziło moje zainteresowanie, tak ten od razu przykuł uwagę. Po pierwsze dlatego, iż między Stogami a Górkami Zachodnimi NIE MA drogi dla rowerów. Po drugie, gdyż UWIELBIAM te tereny. I na spacer i na rower. Szczególnie jesienią! Zbudowanie takiej drogi sprawiłoby, iż łatwiej można by dojechać na Górki Zachodnie, a do tego obcować z piękną naturą. Pomysł świetny!

TUTAJ przeczytacie więcej o projekcie.

2. Rajskie ogrody na Długich Ogrodach

Kolejny REWELACYJNY pomysł, który moim zdaniem jest warty rozpatrzenia. Zapewne część z Was popuka się w głowę i pomyśli – “Że jak? Przecież brakuje miejsc parkingowych! A im się zachciało zieleni… Pfff.” Otóż – chodzi o fragment ul. Długie Ogrody między Motławą a Łąkową, zaś dalej jest parking, który swoją drogą często stoi w dużej części pusty. Wprowadzenie zieleni upiększy to miejsce i jednocześnie zachęci do spacerów w tę stronę. Długa i Długi Targ zawsze są odwiedzane, Stągiewna od kilku lat również, czas więc na dalsze rejony miasta. Poza tym to nawiązanie do pięknej nazwy tej części Śródmieścia.

TUTAJ przeczytacie więcej o projekcie.

3. Ogród lawendy z fontanną

Tak jak napisałem we wstępie – to małe miejsca budują odbiór całego miasta. Projekt ma objąć 100m2 terenu. Niewiele, jednakże wiem, iż okoliczni mieszkańcy zyskaliby super miejsce do odpoczynku, a dodatkowo każdy z Was miałby kolejne ciekawe miejsce na przerwę na przykład przy jeździe rowerem. Ciekawy pomysł, który chciałbym zobaczyć w realu.

TUTAJ przeczytacie więcej o projekcie.

4. Kwitnące wiśnie

Zagłosowałem na ten projekt ponieważ lubię klimatyczne, niewielkie, ale dające ukojenie skwerki. Przymorze to ogromna dzielnica pełna bloków. Owszem mamy Park Reagana, jednakże spacer do niego to kwestia dłuższego spaceru. Między blokami jest zieleń, ale nieurządzona. Brakuje miejsc estetycznych i po prostu skupiających mieszkańców. Tutaj dodatkowym atutem są kwitnące wiśnie. Drugiej Japonii nie będzie, ale niewątpliwie będzie pięknie 🙂

TUTAJ przeczytacie więcej o projekcie.

5. Altanka Coworkingowa

Masa ludzi pracuje zdalnie – w domach, kawiarniach, czasami w pociągu. Pomysł “Altanki Coworkingowej” jest ciekawym rozwiązaniem, łączącym pracę z pięknymi okolicznościami przyrody. Dla każdego pracującego z domu to możliwość wyjścia do ludzi i sposób na uatrakcyjnienie dnia pracy.

TUTAJ przeczytacie więcej o projekcie.

6. Park Volty

Zbiornik retencyjny “Wileńska” jest jednym z ładniej zagospodarowanych w Gdańsku. Z okolicznymi uliczkami łączy go ścieżka nad Potokiem Królewskim. Teren który jak dotąd nie został w żaden sposób “ogarnięty”. A szkoda. Właśnie z tego względu proponuje oddanie głosu na “Park Volty” i przekształcenie owego miejsca dla okolicznych mieszkańców i nie tylko.

TUTAJ przeczytacie więcej o projekcie.

7. Zielone Ringi Gdańskie

Ostatnim w tym zestawieniu pomysłem z BO w Gdańsku na rok 2023 są Zielone Ringi Gdańskie. Mianowicie chodzi o zazielenianie ulic wokół Głównego Miasta, dalej wokół Starego Miasta, Ołowianki i Starego Przedmieścia i na końcu wokół całego Historycznego Śródmieścia Gdańska. Gdyby taki projekt się przyjął i był kontynuowany, jestem pewien, za kilka lat nasze miasto stałoby się bardziej zielone. Obecnie w wielu miejscach zieleni jest jak na lekarstwo.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Liczę, że wpis i zestawienie projektów Gdańskiego Budżetu Obywatelskiego się Wam spodobało. Zachęcam raz jeszcze do głosowania i zmieniania naszego Gdańska na lepsze!

Zapraszam mocno do śledzenia mnie na Facebooku na stronie 7 zdjęć z Gdańska oraz obserwowania na Instagramie na profilu 7 zdjęć z Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Kamilu
    Każdy z projektów jest ważny i cenny, bo ma na celu poprawienie komfortu życia w naszym mieście. Świetnie, żę w tak lakoniczny a jednocześnie wyczerpujacy sposób przedstawiłeś te 7 projektów.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa