Jak Gdańsk wita przyjezdnych? 7 ciekawych miejsc, w których witamy się z Gdańskiem

J

Cześć Przyjaciele!

Przeglądając swoje zdjęcia, natknąłem się na takie, które zrobiłem z promu, którym płynąłem z Mikoszewa do Świbna. Na fotografii widać Świbno (część Wyspy Sobieszewskiej, która należy do Gdańska) i tablicę z napisem “Gdańsk”.

Zainspirowało mnie to do tego, by opisać i pokazać 7 takich miejsc, w których witamy się z Gdańskiem.

Mam na myśli miejsca, gdzie wchodząc/wjeżdżając/wpływając do miasta, przekraczamy jego administracyjne granice.

Postarałem się wybrać takie, które oferują ciekawe widoki i sprawiają, iż jeśli ktoś wkracza do Gdańska po raz pierwszy może się miastem zainteresować.

Do dzieła!


1. Św. Wojciech

Pierwszym miejscem, które chciałbym pokazać jest wjazd do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego. Wówczas wjeżdżamy do Św. Wojciecha, gdzie witają nas kamienne lwy. Po lewej stronie mamy wał Kanału Raduni oraz wzgórza porośnięte lasem, zaś po prawej tereny płaskie jak stół poprzecinane kanałami. Między tym naturalnym krajobrazem wyróżnia się biała wieża Kościoła Św. Wojciecha. Jeśli ktoś wjedzie do Gdańska właśnie tędy, może się miastem zainteresować.

2. Świbno

Tak jak wspomniałem we wstępie, do Gdańska można się dostać również promem. Takowy kursuje w poprzek Przekopu Wisły między Świbnem a Mikoszewem. Wisła ma w tym miejscu kilkaset metrów szerokości. Będąc coraz bliżej Gdańskiego brzegu, widząc tablicę z napisem “Gdańsk”, można się poczuć wyjątkowo. Takie spotkanie z Gdańskiem pokazuje, że miasto jest po części otoczone wodą. Jeśli ktoś dostanie się po raz pierwszy do Gdańska właśnie tędy, może się miastem zainteresować.

3. Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski

Podobnie jak w poprzednim punkcie, chodzi o spotkanie z Wyspą Sobieszewską (część Gdańska). Tym razem nie promem, a mostem zwodzonym i nie przez Przekop Wisły, a Wisłę Martwą. Wjeżdżając do Gdańska w tym miejscu cieszy sam fakt przekraczania rzeki mostem, który jest zwodzony, a ponadto po obu stronach mamy IMPONUJĄCY krajobraz Martwej Wisły i brzegu wyspy. Wkraczający do miasta konkretnie tutaj, przekonają się o wyjątkowości Gdańska pod kątem położenia. Jeśli ktoś dostanie się po raz pierwszy do Gdańska właśnie tędy, może się miastem zainteresować.

4. Promenada/plaża Jelitkowo

Można również wejść (tym razem jest to przejście tylko dla pieszych i przejazd rowerzystów) do Gdańska idąc plażą od strony Sopotu. Takie spotkanie z Gdańskiem zapewnia wspaniałe widoki! Idąc nad samym morzem mamy perspektywę szerokiej plaży, która ciągnie się przez kilka kolejnych kilometrów. Z kolei idąc lub jadąc rowerem promenadą, może nam umknąć, że Sopot jest już za plecami, zaś przywitała nas tablica z napisem “Gdańsk”. Miasta w głębi Polski nie mają takich możliwości, zatem jest to tym bardziej interesujące. Jeśli ktoś dostanie się po raz pierwszy do Gdańska właśnie tędy, może się miastem zainteresować.

5. Droga Ekspresowa S7 koło Krępca

Jadąc od strony Elbląga lub Warszawy najczęściej do Gdańska wjeżdża się drogą S7. Owa droga przebiega po części w granicach miasta. Jak zatem miasto wita przyjezdnych właśnie tutaj? Moim zdaniem ciekawie, a najciekawiej nocą. Z pewnej odległości zobaczymy oświetloną Gdańską Rafinerię, zaś jeszcze dalej maleńkie z tej perspektywy wieże Głównego i Starego Miasta. Poza tym jedziemy przez Żuławy Gdańskie, więc można zobaczyć jak wygląda Gdańsk z tej nieco innej perspektywy. Jeśli ktoś dostanie się po raz pierwszy do Gdańska właśnie tędy, może się miastem zainteresować.

6. Osowa

Mieliśmy spotkanie i wjazd do Gdańska od strony Żuław Gdańskich, zatem zmieńmy zupełnie krajobraz. Tym razem pragnę pokazać Wam wjazd do Gdańska na granicy z gminą Żukowo w Osowej. Ulica Nad Jeziorem jest pierwszą, którą jedziemy już w Gdańsku po przekroczeniu granicy miasta. W dole po lewej stronie widać Jezioro Wysockie (leżące w połowie w Gdańsku i w połowie poza miastem). Lustro wody położone jest około 130 metrów n.p.m.. Wspominam o tym dlatego, iż od zachodu Gdańsk wita przyjezdnych ZUPEŁNIE innym krajobrazem. Żuławy płaskie i położone kilka metrów nad poziomem morza, zaś Pojezierze Kaszubskie położone na morenowych wzgórzach i jak sami przeczytaliście – ponad 100 metrów n.p.m. Jeśli ktoś dostanie się po raz pierwszy do Gdańska właśnie tędy, może się miastem zainteresować.

7. Westerplatte/Nowy Port

Ostatnim miejscem, które pragnę Wam pokazać jest spotkanie z Gdańskiem od strony wody, a mianowicie między Nowym Portem a Westerplatte. Można tędy wpłynąć do Gdańska będąc na pokładzie tramwaju wodnego płynącego z Helu. W mojej ocenie najbardziej FASCYNUJĄCE spotkanie z Gdańskiem, bowiem tak przez wieki przybywali do Gdańska różni goście (przyjaciele jak i nieprzyjaciele). Ponadto płyniemy przez Zatokę Gdańską, po obu stronach mijamy falochrony, widzimy zaciekawione twarze, zaś dalej wgryzamy się w miasto, które pokazuje swe jakże inne portowo/stoczniowe oblicze. Jeśli ktoś dostanie się po raz pierwszy do Gdańska właśnie tędy, może się miastem zainteresować.


Kilka (ważnych) miejsc na koniec

Dziękuję Wam mocno za lekturę niniejszego artykułu i wizytę na blogu. Cieszę się, że wpadłem na taki pomysł i go zrealizowałem. Myślę, że w ten sposób dosyć mocno pokazałem, że Gdańsk jest bardzo ciekawie położonym miastem i w zależności od tego z której strony się do niego dostaniemy, tak wrażenia i krajobraz będą inne.

Serdecznie zapraszam na swój fanpage 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz konto na IG – 7_zdjec_z_gdanska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa