Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #25

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE PIĄTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!


1. Ulica Niegowo – Lipce

Ulica Niegowo na całej długości biegnie po południowej stronie rzeki Raduni. Krajobraz ulicy jest iście Żuławski, stanowiąc “przedpokój” do całego mieszkania, jakim jest ta niezwykła kraina geograficzna. Tereny płaskie jak stół, poprzecinane rowami bądź właśnie kanałami lub rzeczkami z nieliczną zabudową to kwintesencja tej części Gdańska. Ulica Niegowo nadaje się na spacer bądź rower i warto dotrzeć do jej końca, gdyż tam czeka styk trzech wód – rzek Raduni i Motławy oraz kanału Czarna Łacha. Ponadto w oddali widać morenowe wzgórza, co urozmaica pejzaże.

2. Ulica Na Zboczu – Siedlce

Ulica Na Zboczu rzeczywiście biegnie po zboczu wzniesienia ponad doliną potoku Siedleckiego na Siedlcach. Właśnie z tego względu jest interesująca, bowiem z różnych miejsc można zobaczyć miły dla oka krajobraz. Widoczki są różnorakie, ale na pierwszym planie dominuje zabudowa w postaci domów skąpanych w zieleni, natomiast dalej również bloków mieszkalnych. Tzw “kocie łby” dodają uliczce klimatu. Zwróćcie uwagę jak RÓŻNORODNE krajobrazowo są dwie pierwsze w tym zestawieniu ulice.

3. Ulica Potokowa – Brętowo

Ulica Potokowa rozpoczyna się od Ronda Św. Jana De La Salle, biegnąc w górę, by kawałek przed stacją PKM “Brętowo” wziąć zakręt w prawo i wbić się głęboko aż do wejścia do rezerwatu przyrody “Dolina Strzyży”. Mniej więcej równolegle do ulicy płynie Potok Strzyża, skąd, jak mniemam, nazwa naszej bohaterki. Wzdłuż potoku napotkać można kilka zbiorników retencyjnych i terenów rekreacyjnych. Spacer ulicą Potokową może być częścią wędrówki do źródeł Strzyży. Fragment takiej wyprawy znajdziecie TUTAJ. Poza potokiem, najbliższa okolica to wzniesienia, nadające ulicy barwnego charakteru.

4. Ulica Leśna – Oliwa

Ulica Leśna bierze swój początek od Starego Rynku Oliwskiego, idąc na zachód w stronę, a jakże, lasu!, jakim jest Trójmiejski Park Krajobrazowy. Niebywały urok uliczki to kilka elementów, które w tej części Oliwy znakomicie ze sobą współgrają. Pierwszym jest oczywiście architektura w postaci kamienic o charakterze willowym z licznymi wieżyczkami, wykuszami i innymi zdobieniami. Niewątpliwie jest na czym zawiesić oko, a cały zespół barwnej i ślicznej zabudowy można oglądać bez końca. Druga kwestia to zieleń, ale ta przyuliczna, czyli równo strzyżone drzewka (jeśli ktoś wie jakie to drzewa to proszę o podpowiedź). Zadbana zieleń plus architektura to MIÓD NA MOJE SERCE. Nie mogę nie wspomnieć o zieleni w postaci Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który zamyka oś widokową z jednej i drugiej strony uliczki. Na koniec zostawiłem główny element architektoniczny – Kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej – wzniesiony w latach 1913-1920 w stylu neogotyckim. Wieża wysoka na ponad 70 metrów oraz imponująca fasada południowa ROBIĄ WRAŻENIE.

5. Ulica Świętokrzyska – Łostowice/Zakoniczyn

Przenosimy się w zupełnie inną część miasta. Ulica Świętokrzyska biegnie od Al. Havla na zachód, aż do granic miasta z Kowalami. Na styku Łostowic i Zakoniczyna napotkać można dawną, dość skromną zabudowę, zaś dalej ważnym elementem krajobrazu jest największy w Gdańsku zbiornik retencyjny – “Świętokrzyska II”.

6. Ulica Chrzanowskiego – Wrzeszcz/Strzyża

Ulica Chrzanowskiego rozpoczyna się od tzw. “starej” Słowackiego, biegnie tuż obok Garnizonu i dalej na północny-zachód, kończąc się przy ulicy Polanki. Tutaj również, jak w poprzednich przypadkach (może prócz ul. Świętokrzyskiej), mamy do czynienia z ulicą ładnie zazielenioną, aczkolwiek to zabudowa kradnie “show”. A ta zmienia się wraz z kolejnymi metrami. Na początku są to nowoczesne fasady, powstającego tutaj osiedla Garnizon, dalej, w najładniejszej części ulicy, domy zbudowane w okresie między Pierwszą a Drugą Wojną Światową, z kolei trzecia część to już zabudowa powojenna. Dobrym przedłużeniem spaceru jest ulica Polanki, którą dotrzemy do centrum Oliwy.

7. Ulica Jana z Kolna – Młyniska

Ulicę Jana z Kolna, zdaje się, znają wszyscy. Jednakże stanowi ona raczej rzadko wybieraną alternatywę dla głównego ciągu komunikacyjnego – Alei Zwycięstwa (Wielka Aleja). Nie ma się co dziwić, gdyż chodniki wymagają naprawy, zaś wydzielonej drogi dla rowerów nie ma. Jana z Kolna może być fragmentem trasy począwszy od Grobli I na Głównym Mieście, aż po Węzeł Kliniczna. Charakteru ulicy nadaje słynny i emblematyczny krajobraz stoczniowych hal oraz żurawi KONE. Znajdziemy również kamienice oraz budowaną nową architekturę. Chcąc poczuć blisko centrum ducha stoczni, warto się tutaj wybrać.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE PIĄTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa