Biskupia Górka, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

B

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Ważna informacja! Historyczne Śródmieście podzielę na trzy części. W niniejszym artykule pierwsza częśćBiskupia Górka, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej.

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście, Olszynkę i Rudniki, Matarnie, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Rębowo, Szadółki oraz Żabiankę i Jelitkowo. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicą numer trzydzieści osiem jest Historyczne Śródmieście, a dokładniej Biskupia Górka, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Biskupiej Górce, Nowych Ogrodach i Forcie Góry Gradowej. Zachodnia część Śródmieścia nie jest najbardziej znaną i odwiedzaną, a ma czym zaskoczyć i zainteresować.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Punkt widokowy pod Schroniskiem Młodzieżowym

Biskupia Górka zlokalizowana jest w południowo-zachodnim krańcu Historycznego Śródmieścia. Główne Miasto, Dolne Miasto bądź Długie Ogrody leżą na równym terenie zaliczanym do Żuław Gdańskich, który ledwie przekracza kilka metrów nad poziomem morza. Od zachodu Historyczne Śródmieście rośnie w oczach i choć nie są to WIELKIE różnice wysokości, dają świetne możliwości widokowe.

Punkt widokowy pod dawnym Schroniskiem Młodzieżowym może Was przyciągnąć nie tylko ze względu na widok, ale też neptuna, którego znajdziecie na rogu wymienionego wyżej gmachu. A widok? Mamy stąd krajobraz łączący Główne i Stare Miasto (z naciskiem na to pierwsze) z portem oraz Zatoką Gdańską. Jeśli uda się Wam wdrapać pod mury byłego schroniska, zobaczycie widok jak niżej.

2. Uliczki Biskupiej Górki

Biskupia Górka to enklawa historycznej, zachowanej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Kontrast między kilkupasmowymi ulicami oraz centrum handlowym “Forum Gdańsk” a kameralnymi i pełnymi dawnego klimatu uliczkami jest niebywały. Aktualnie trwa rewitalizacja dzielnicy w ramach której przebudowane zostaną ulice oraz wyremontowane kamienice (nie wszystkie rzecz jasna). Jeśli szukacie nieco mrocznej, tajemniczej i pełnej dawnego Gdańska aury, warto przejść się ulicą Biskupią.

3. Nowe Ogrody – zestaw pięknych gmachów

Dzielnica Nowe Ogrody posiada ulicę o tej samej nazwie, stanowiącą “wylot” z centrum w kierunku Siedlec. Ulica jest warta uwagi ze względu na imponujące gmachy mieszczące instytucje publiczne. W północnej pierzei prym wiedzie budynek z 1910 roku mieszczący Sąd Rejonowy, tuż obok stoi niższy, reprezentujący włoski renesans gmach Sądu Apelacyjnego. Na krańcu pierzei stoi zbudowany w latach 1911-1913 budynek Komendy Miejskiej Policji. W pierzei południowej urodą wyróżnia się ceglany Dom Tornwalda z XIX wieku. W Gdańsku brakuje tego typu ulic ze zwartą, historyczną i reprezentacyjną zabudową. Z tego względu tak cieszą Nowe Ogrody.

4. Bastion Jerozolimski

Bastion Jerozolimski czyli słynna Góra Gradowa to miejsce z ŚWIETNYM widokiem na centrum miasta – od terenów po stoczniowych, przez Stare i Główne Miasto, po Stare Przedmieście. Morze kamienic i dryfujące jak statki kościoły – tak można opisać panoramę centrum miasta. Rzecz jasna to nie wszystko, bowiem dalej widać obszar Żuław Gdańskich, patrząc w lewo tereny stoczniowe i portowe, zaś kierując wzrok jeszcze mocniej w lewo dzielnice takie jak Młyniska, Wrzeszcz, Zaspę.

5. Kanał Raduni

Kanał Raduni wybudowany przez Krzyżaków w pierwszej połowie XIV wieku ma ponad 13 km długości. Uatrakcyjnia on wizualnie wiele dzielnic, zieleńców, ulic oraz miejsc. Jednym z nich jest Biskupia Górka, o której podnóża płynie Kanał Raduni. Właściwie to już Zaroślak, który włączam do niniejszego zestawienia. Spacer nad tą częścią kanału jest interesujący ze względu na widok na Kościół Św. Trójcy, zlokalizowane obok kamienice oraz pewne odseparowanie i naturalny ekran akustyczny od głównych arterii miasta.

6. Skwer Imienia Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku

Nie tak dawno odświeżony skwer położony jest tuż obok głównych ulic w centrum Gdańska. Z wikimapii wynika, że leży na terenie Nowych Ogrodów. Osobiście uwielbiam siedzieć w fajnie urządzonym (schludnym) miejscu pośród zieleni i obserwować trochę z boku żyjące miasto. Uroku nadaje oczywiście Kanał Raduni i mostek nad nią przerzucony. Ponadto widać stąd ładne budynki jak chociażby zbudowany na przełomie XIX i XX wieku neorenesansowy gmach mieszczący obecnie Radę Miasta. Skwer nie jest wielki, a na jego terenie znajdziecie cztery pomniki. Spory głaz upamiętnia Polskie Państwo Podziemne, pomnik w formie ściętego drzewa poświęcony jest harcerzom Wolnego Miasta Gdańska pomordowanym w czasie II Wojny Światowej, leżąca postać przedstawia Antoniego Browarczyka – jedną z pierwszych ofiar stanu wojennego, zaś ostatni pomnik pisarkę Marię Konopnicką.

7. Park Poforteczny

Park Poforteczny zajmuje kilkanaście hektarów i ciągnie się wzdłuż ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. To część fortyfikacji, które z biegiem czasu zaczęły pełnić rolę stricte rekreacyjną. Roi się tutaj od alejek ulokowanych na różnych poziomach, zakątków z widokiem na Bazylikę Mariacką, interesujących pomników oraz roślinności. Warto zgłębić ten park będąc w centrum miasta.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc w zachodniej części Historycznego Śródmieścia.

Dochodzimy do końca „projektu dzielnicowego”, gdyż Historyczne Śródmieście jest ostatnią w dzielnic. Będziecie mieli za moment listę około 300 pięknych, ciekawych i ważnych miejsc w dzielnicach w całym Gdańsku, kilkadziesiąt naturalnych punktów widokowych oraz 40 propozycji tras spacerowych.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa