Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowianka i Spichlerze – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

G

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Ważna informacja! Historyczne Śródmieście podzielę na trzy części. W niniejszym artykule trzecia część – Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowianka i Spichlerze.

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście, Olszynkę i Rudniki, Matarnie, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Rębowo, Szadółki, Żabiankę, Jelitkowo oraz Biskupią Górę, Nowe Ogrody, Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicą numer czterdzieści jest Historyczne Śródmieście, a dokładniej Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowianka i Spichlerze!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Głównym Mieście, Starym Mieście, Ołowiance i Wyspie Spichrzów. To najważniejsza część Historycznego Śródmieścia pod względem turystycznym, wartościowych zabytków oraz historycznym. Co WAŻNE, te siedem miejsc to tylko namiastka całości i potencjału miejsca. Miejcie to na uwadze.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:


1. Droga Królewska (Długa i Długi Targ)

Najważniejsza, najbogatsza i najpiękniej wystrojona przestrzeń w Gdańsku. Długa i Długi Targ są fragmentem Drogi Królewskiej, najważniejszym ciągiem pieszym w mieście i miejscem odwiedzanym przez miliony turystów. Skupiając przepiękne kamieniczki jak również zabytki monumentalne, tworzy krajobrazy miasta bogatego, pięknego, zabytkowego i czarującego. Co istotne, cały ten “kostium” ulicy Długiej oraz Długiego Targu, odbudowano po II Wojnie Światowej, nierzadko wracając do projektów kamienic z ich najlepszych czasów.

Długa jest długa na ponad 300 metrów. Z jednej strony zamknięta Złotą Bramą z początku XVII wieku i gotycko-renesansową Wieżą Więzienną, zaś z drugiej niezrównanie piękną wieżą Ratusza Głównego Miasta. Bowiem jesteśmy na GŁÓWNYM MIEŚCIE. To nie jest “starówka” ani “Stare Miasto”. Ponad 80 kamieniczek ustawionych w dwóch lekko wijących się pierzejach tworzą spektakl pod tytułem “Długa i długo długo nic…”.

Długi Targ zaś jest głównym placem tej części miasta i najważniejszym miejscem z perspektywy historii, architektury oraz wartości historycznej. Z jednej strony plac zamyka bryła gotycko-renesansowego Ratusza, z kolei z drugiej XVI-wieczna Brama Zielona. Niezwykle istotny w przestrzeni jest Neptun – najsłynniejsza Gdańska fontanna z XVII wieku. Z Neptunem tło w postaci Dworu Artusa – niegdysiejszego miejsca spotkań patrycjuszy, a obecnie najrówniejszych znamienitych gości.

2. Piwna i Chlebnicka

Ciąg ulic Piwnej i Chlebnickiej w moim odczuciu tylko kapkę ustępuje pięknu Drogi Królewskiej! Mamy bowiem zamknięcie Piwnej w postaci przepięknej fasady Wielkiej Zbrojowni, z drugiej strony potężna wieża Bazyliki Mariackiej. Kamieniczki współtworzą to przemiłe wnętrze urbanistyczne. Przy Chlebnickiej stoi zespół najpiękniejszych moim zdaniem kamienic – w tym Dom Angielski projektu Hansa Kramera z XVI wieku. Wędrówka Piwną i Chlebnicką to obowiązek każdego mieszkańca oraz turysty.

3. Długie i Rybackie Nabrzeże

Najpierw były pomosty przed bramami, które rozbudowywano i w końcu połączono w jeden “długi most” (Lange Brucke). Długie i Rybackie Nabrzeże (pobrzeże jest nazwą błędną, ponieważ pobrzeże dotyczy jakiejś krainy na brzegu wody, natomiast tutaj mamy do czynienia z nabrzeżem starego portu) ciągnie się od Mostu Zielonego do ul. Wartkiej. Można o nim napisać – nadwodna uliczka – bowiem Gdańsk w tym miejscu ZDECYDOWANIE i ŚMIAŁO wkracza nad Motławę. Mamy śliczne kamieniczki, między nimi ceglane bramy, mamy Dom Przyrodników oraz gwiazdę tego miejsca – Żuraw z 1444 roku. Spacer nad Motławą wschodnią flanką Głównego Miasta daje poczuć zupełnie inny klimat, aniżeli ten schowany w uliczkach. Krajobraz starego portu nie ma sobie równych w Polsce.

4. Skwer Heweliusza

Skwer Heweliusza znajduje się na Starym Mieście i chcąc poznać tę część Historycznego Śródmieścia, lepiej nie mogliście trafić. Urocza zielona przestrzeń rozciąga się między ulicami Rajską i Korzenną. Patrząc w stronę Korzennej na osi widokowej wspaniale prezentuje się Ratusz Starego Miasta. Zabytek z XVI stulecia przetrwał wojenną zawieruchę. Z drugiej zaś strony (na zdjęciu) mamy unikalną w skali Polski bryłę Wielkiego Młyna (obecnie Muzeum Bursztynu) z połowy XIV wieku oraz wieżę Kościoła Św. Katarzyny z wspaniałym hełmem – dziełem Jakoba van den Blocka. Równolegle do skweru płynie Kanał Raduni, będący XIV-wiecznym zabytkiem wybudowanym przez Krzyżaków. Niech nie umknie Waszym oczom pomnik słynnego gdańszczanina – Jana Heweliusza oraz fontanna z 2014 roku.

5. Nabrzeże Ołowianki

Nabrzeże Ołowianki to deptak nad Motławą biegnący zachodnim skrajem wyspy. Zaczynając spacer od południa, mamy możliwość oglądania nawodnego Gdańska o różnorodnej zabudowie. Patrząc na lewo stronę północnego cypla Wyspy Spichrzów oraz Szafarni Gdańsk jawi się jako nowoczesne miasto, z kolei na prawo, widząc waterfront Głównego Miasta, odczucia są zupełnie inne. Spacer tuż obok spichlerzy i rudo-węglowca “Sołdka” aż do zwodzonej kładki jest przyjemnością, której warto skosztować wielokrotnie.

6. Nabrzeże Wyspy Spichrzów

Nabrzeże północnego cypla Wyspy Spichrzów częstuje zdaje się najpiękniejszymi pejzażami nadmotławskiego Gdańska. Zabudowa Długiego Nabrzeża od Zielonej Bramy po Żuraw jak na dłoni, z prawej strony współczesna zabudowa fragmentu miasta nazywanego dawniej “Spichlerze”. Na samym cyplu dochodzi widok na Ołowiankę. Z drugiej strony nad Nową Motławą mamy więcej współczesnej zabudowy oraz marinę jachtową.

7. Ulica Mariacka

Mariacka położona jest na Głównym Mieście między Bazyliką Mariacką a Bramą Mariacką. Takie położenie już ROBI WRAŻENIE. Jeśli do tego dodamy przedproża (ozdobne balustrady, płyty przedprożowe, kule, schody) na całej długości ulicy (tylko tutaj zachowano/odbudowano wszystkie przedproża), sklepy z bursztynem, kawiarenki, wszędobylskie koty i wielojęzyczny gwar – wyjdzie nam klimat nie do podrobienia! Jeśli chodzi o staromiejską (choć to Główne Miasto! ;)) aurę, Mariacka nie ma sobie równych.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc centralnej części Historycznego Śródmieścia. Oczywiście nie wyczerpałem potencjału miejsca, dlatego zachęcam by odkrywać na własną rękę i czytać inne artykuły na blogu.

Dochodzimy do końca „projektu dzielnicowego”, gdyż Historyczne Śródmieście jest ostatnią w dzielnic. Będziecie mieli za moment listę około 300 pięknych, ciekawych i ważnych miejsc w dzielnicach w całym Gdańsku, kilkadziesiąt naturalnych punktów widokowych oraz 40 propozycji tras spacerowych.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa