Chcecie iść na spacer i nie wiecie gdzie? Oto 7 pięknych tras spacerowych po Gdańsku dla każdego!

C

Cześć Przyjaciele!

Nie wiem jak Wy, ale ja, kiedy nagle dostanę kapkę wolnego czasu i mam się gdzieś spontanicznie wybrać… często nie wiem gdzie bądź wybieram znane i utarte przeze mnie szlaki.

Zauważyłem, że NAGŁY wybór wiąże się z brakiem wszechstronnego i kreatywnego podejścia do miasta. A wystarczy te znane miejsca połączyć nieco inną trasą lub…

…wcześniej się przygotować.

Na mym blogu znajdziecie szereg wpisów z listą proponowanych tras spacerowych. W samym projekcie dzielnicowym jest ich około 40-tu.

Postanowiłem po raz kolejny wyjść Wam naprzeciw i opisać 7 dość prostych i uroczych tras spacerowych po Gdańsku.

Co niezwykle istotne, postarałem się, aby były to szlaki dostępne dla każdego.

Piękno Gdańska, bogactwo naturalne i krajobrazowe, miejsca z różnych fragmentów miasta – to wszystko znajdziecie w opisanych niżej trasach. Zapraszam serdecznie do lektury i inspiracji 🙂


1. Wokół Jeziora Borowego i plażą

Zaczniemy sobie od dzielnicy oddalonej od centrum miasta o 20 minut jazdy tramwajem. Stogi mają NIESAMOWITE zaplecze naturalne w postaci lasów, jezior, rzeki, wydm, plaży i oczywiście Zatoki Gdańskiej. Proponuje Wam trasę wokół Jeziora Borowego (inaczej Pusty Staw), które znajdziecie dosłownie za Lidlem. Wokół jeziora biegnie wygodna parkowa alejka, jest gdzie odpocząć, a widoki… URZEKAJĄCO PIĘKNE. Zachęcam odwiedzić to miejsce o każdej porze roku. Być może niektórym z Was wystarczy spacer nad jeziorem, natomiast tym, którzy chcą dalej i więcej, proponuje udać się lasem (spontanicznie, byle na północ) na plaże. Ta część trasy niekoniecznie jest dla KAŻDEGO, więc jeśli jeździsz na wózku inwalidzkim bądź macie małe dziecko w wózku, wystarczy, że na plaże udacie się głównym wejściem na wysokości pętli tramwajowej.

2. Park Jana Pawła II i promenada z molo

Kolejna trasa swój początek ma na Zaspie, raczej słabo kojarzącej się z miłym spacerem w otoczeniu natury. Otóż, zależy gdzie na tej Zaspie się pojawicie 😉 Miejscem startu wędrówki będzie Park Jana Pawła II, do którego dojdziecie z przystanku tramwajowego “Zaspa”. Park o powierzchni ponad 20 ha to prawdziwa enklawa zieleni wśród blokowisk. Przy dobrej pogodzie namawiam do położenia się na trawie (miejsce ze zdjęcia) i sprawdzenia czy słyszycie jeszcze odgłosy miasta. Dalej ruszacie Al. Jana Pawła II w kierunku promenady wiodącej już przez Park Reagana do molo. Idąc promenadą śmigacie między Brzeźnem a Przymorzem, tak samo molo leży między jedną a drugą dzielnicą. Widok na plażę, bałtyckie fale i wybrzeże całego trójmiasta będzie najlepszym możliwym finałem spaceru.

3. Z Parku Jelitkowskiego wzdłuż Potoku Oliwskiego

Kilka lat temu z mym kolegą Łukaszem odbyliśmy miejską podróż od ujścia do źródeł Potoku Oliwskiego. Jeśli jesteście ciekawi jak to wyglądało, zapraszam TUTAJ i TUTAJ. Nie bójcie się, nie namawiam Was do kopiowania całości tej trasy, a tylko jej fragmentu. Otóż moi Drodzy trasa nad Potokiem Oliwskim, poczynając od Parku Jelitkowskiego, przez Park Przymorze, tereny zielone nad potokiem między Przymorzem a Żabianką, aż do Al. Grunwaldzkiej i kolejnego z kilku stawów młyńskich, to MULTUM pięknych i niekoniecznie każdemu znanych miejsc. Niby miasto, niby wysoka gęstość zaludnienia, niby duże arterie, a jednak DUŻO zieleni, DUŻO wody i MASA spokoju.

4. Od Łąkowej do Dworu Olszyńskiego

Szukając terenów dogodnych do ułożenia trasy spacerowej dla każdego, która jest blisko centrum miasta, a jednocześnie DOTYKA natury, zawędrujemy na Olszynkę. Zaczniemy jednak na Dolnym Mieście, a dokładniej na ul. Łąkowej. Rozpoczynając spacer od przystanku tramwajowego/autobusowego “Akademia Muzyczna”, śmigacie aleją wysadzaną szpalerami jarząbów szwedzkich. Ulica Łąkowa jest stosunkowo szeroka i nie bez przyczyny – otóż środkiem, w miejscu gdzie obecnie jest aleja spacerowa, płynął kanał, a ulice biegły po obu jego stronach. Kanały zasypano w XIX wieku. Idąc na południowy-zachód, dotrzecie do Kamiennej Śluzy – wyjątkowego zabytku hydrotechnicznego z XVII stulecia. Następnie odbijacie w lewo, by kładką z Bastionu Wyskok “wyskoczyć” poza obręb Historycznego (i obecnego) Śródmieścia. Ulicą Wspólną docieracie w okolice Dworu Olszyńskiego zbudowanego w 1802 roku i nad Motławę. Okolica jest szalenie malownicza i myślę, że to ŚWIETNY finał spaceru.

5. Dookoła zbiorników retencyjnych “Świętokrzyska I i II”

Nasza kolejna trasa jest mniej skomplikowana. W skrócie, przebiega wokół dwóch największych w Gdańsku zbiorników retencyjnych – “Świętokrzyska II” i “Świętokrzyska I”. Zlokalizowane na terenie dzielnicy Zakoniczyn zbiorniki, stanowią główne miejsce spacerów okolicznych mieszkańców. Ponadto w przyszłości stawy i okolica staną się bardzo istotną częścią planowanego Parku Południowego. Powierzchnia jednego to ponad 7 ha, zaś drugiego jakieś 6,5 ha, wokół nich alejki spacerowe, mała architektura i place zabaw. Okolica MOCNO się zabudowuje, zatem takie miejsce jest świetną odskocznią od mnożących się nowych osiedli.

6. Westerplatte

Półwysep Westerplatte jest dogodnym miejscem na spacer, o czym przekonałem już wiele bliskich mi osób. Przede wszystkim, polecam wysiąść z autobusu na PRZEDOSTATNIM przystanku o nazwie “Przystań Żeglugi” (i od razu sprawdzić rozkład jazdy na powrót, gdyż częstotliwość linii 106 i 138 nie powala). Dlaczego tak? Ponieważ na tej wysokości macie wspomnianą w nazwie przystań nad Kanałem Portowym z widokiem na Twierdze Wisłoujście, jak również plaże i początek bulwaru nad samym morzem. Możecie więc najpierw przejść się nad kanał, by później udać się na plażę i dalej spacerować bulwarem. O uroku nadmorskich pejzaży chyba przykonywać Was nie muszę, ale dla pewności dodam zdjęcia 😉 Dopiero dalej idziecie tak jak każdy w stronę pomnika Obrońców Wybrzeża. Monument zbudowany w latach 1964-1966, a zaprojektowany przez Adama Haupta, Franciszka Duszeńko i Henryka Kitowskiego, stoi na kopcu o wysokości 22 metrow. Kopiec usypano z ziemi pozyskanej z poszerzania pobliskiego Kanału Portowego. Pomnik upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża we wrześniu 1939 roku (początek II Wojny Światowej). Kopiec jest również pięknym miejscem do obserwowania widoczków, do czego i Was zachęcam.

7. Trasa w rezerwacie “Ptasi Raj”

Wyspa Sobieszewska jest IDEALNYM miejscem na spacery z dala od mocno zurbanizowanego miasta. Cała wyspa ma 35 km2 powierzchni, zatem trzeba wybrać coś konkretnego. Rekomenduje Wam rezerwat “Ptasi Raj” i wyznaczoną ścieżkę spacerową. Trasa ma 6 km długości, zaczynając się tuż obok ostatniego przystanku linii autobusowej 186. Po drodze możecie zapoznać się z informacjami o florze i faunie rezerwatu, jak również skorzystać z dwóch domków widokowych. Pierwszy oferuje spojrzenie na Jezioro Karaś, natomiast drugi przepiękny krajobraz Jeziora Ptasi Raj, Kamiennej Grobli, Mierzei Messyńskiej, Wisły Śmiałej i Zatoki Gdańskiej. ZDECYDOWANIE polecam. Dalsza część drogi wiedzie m.in. plażą.

Powyższe trasy naniosłem na mapę Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieje, że po lekturze niniejszego artykułu, gdy znajdziecie trochę wolnego czasu, będziecie wiedzieli gdzie się udać.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa