Krajobrazy Gdańska – oto dlaczego nasze miasto jest tak ciekawe!

K

Cześć Przyjaciele!

Od dłuższego czasu posępna aura zniekształca nam odbiór miasta. Miejsca, które latem, w słońcu i przy soczystej zieleni, były podmiotem zachwytów, obecnie mijane są beznamiętnie. Owszem, każda pora roku daje spojrzeć na dane miejsce w inny sposób, jednakże wszyscy wiemy, że w deszczu, zimnie i wietrze, nawet Praga lub Barcelona nie mają aż tyle uroku.

Pomyślałem, że przypomnę sobie jak piękny jest Gdańsk. W jaki sposób? Wybrałem siedem zdjęć, zrobionych przeze mnie w okresie od kwietnia do października w różnych częściach miasta. To siedem sposobów patrzenia na miasto i siedem różnorodnych krajobrazów.

Miasto dysponuje różnorakimi krajobrazami. To nie tylko ulice (choć i one są różne) oraz budynki (choć i one są różne), ale również cała masa innych przestrzeni, definiujących dane miasto. Gdańsk ma to szczęście, iż jest świetnie położony, co potęguje walory krajobrazowe.

Zapraszam serdecznie do lektury i zdjęć!


1. Krajobraz industrialny

Gdańsk jest największym z Polskich miast leżących nad morzem i dysponujących stoczniami i portem. Sylwetki żurawi na tyle wplotły się w krajobraz miasta, iż traktujemy je jako naturalny jego element. Budynki różnej maści, morenowe wzgórza, Zatoka Gdańska, a gdzieś z boku lub w centralnej części, między zabudową lub jako tło – stoczniowe i portowe żurawie. Jeśli jednak podjedzie się bliżej stoczni, zobaczyć można typowy industrialny krajobraz, a więc coś unikalnego, czego większość miast na te skale nie posiada. Prócz dźwigów, statki (również te w budowie lub w czasie remontu), nabrzeża, pochylnie, hale, kanał i wiele innych urządzeń, których nazw przeciętny człowiek nawet nie zna. Oto krajobraz industrialny.

2. Krajobraz nadmorski

Gdańsk, jak wspomniałem, to miasto nadmorskie. O ile centrum miasta leży w oddaleniu od Zatoki Gdańskiej, tak ponad 20 km wybrzeża Bałtyku należy do Gdańska właśnie. Krajobraz nadmorski to wizytówka miasta, pejzaże roztapiające serce jak wschody i zachody słońca, budząca zachwyt natura w postaci plaż, parków i lasów, aż trzy ujścia Wisły i wiele cennych przyrodniczo miejsc. To również falochrony, port, latarnia morska, ciągnące się łukiem pobrzeże aż do Gdyni z jednej i po kraniec Wyspy Sobieszewskiej z drugiej strony. Krajobraz, którego wielu może zazdrościć. Bo jest czego. Oto krajobraz nadmorski.

3. Krajobraz turystyczny

Gdańsk jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w Polsce. Do naszego miasta każdego roku przyjeżdżają masy zwiedzających i tak jak to zwykle bywa, wybierają typowe turystyczne miejsca. Krajobraz turystyczny to chociażby pełna spacerowiczów ulica Długa i Długi Targ – część Drogi Królewskiej – wzdłuż której można zobaczyć i zwiedzić najpiękniejsze zabytki. To również Oliwa i jej słynny park oraz Katedra Oliwska, to rzecz jasna Westerplatte – miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej, to również niektóre fragmenty plaż, które latem wypełnione są po brzegi. Oto krajobraz turystyczny.

4. Krajobraz starych dzielnic

Gdańsk ma swoim arsenale ciekawych miejsc stare dzielnice, dysponujące przedwojennymi osiedlami. Niektóre zachowały swój unikalny charakter, kojarzący się często z niewielkim miasteczkiem, aniżeli z jednym z większych Polskich miast. Zajrzyjcie chociażby na ulicę Wileńską, Kochanowskiego lub Kubacza we Wrzeszczu, na Ojcowską na Siedlcach, bądź Karłowicza na Strzyży. Znajdziecie tam spokój, urokliwą zabudowę i poczujecie się jak w małym miasteczku. Oto krajobraz starych dzielnic.

5. Krajobraz historycznych ulic

Krajobraz ulic naszego miasta świetnie oddaje seria artykułów pt. “7 ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk”. Ulice są ciekawe i piękne z wielu względów, jednakże chciałbym wyróżnić ulice z nieco dłuższą historią. Widoczna na zdjęciu niżej Wielka Aleja została założona w XVIII wieku, choć jako szosa istniała dużo wcześniej. Zazwyczaj stare ulice mają bujną zieleń, stylowe budownictwo i “to coś” – wciągający klimat. Przykłady? Wielka Aleja, ulica Tuwima, Narutowicza, Jaśkowa Dolina, Leśna. Oto krajobraz historycznych ulic.

6. Krajobraz nowej architektury

Były stare osiedla, były historyczne ulice, ale Gdańsk, podobnie jak inne miasta, wciąż powstaje na nowo. Tak było przez wieki i tak jest obecnie, bowiem miasto to nieustanny rozwój, zmiany i nowości. Współczesna architektura najczęściej smuci, rażąc w oczy, ALE mamy również ciekawe przykłady nowych budynków. I to całkiem niemało! Chociażby na zdjęciu niżej – osiedle Nadmotławie – zupełnie nowy krajobraz miasta. Z drugiej strony rzeki Brabank, który również mocno na plus odmienił charakter tej części Gdańska. Nie inaczej jest na Wyspie Spichrzów, gdzie skala zabudowy jest przesadzona, niektóre budynki również nie grzeszą urodą, jednak generalnie jest to OGROMNY skok w porównaniu z tym, co mieliśmy 10 lat temu. A takich miejsc jest wiele więcej. Oto krajobraz nowej architektury.

7. Krajobraz parkowy

Krajobraz miejski to również natura, bowiem nie ma miasta bez parków. To one pozwalają na odpoczynek od zgiełku, spędzenie czasu z dzieckiem, na cyknięcie urokliwych fotek. W Gdańsku mamy ponad 20 parków, od niewielkich – Park Kuźniczki i jego niecały 1 ha – po WIELKIE – Park Reagana i niemal 100 ha. Na zdjęciu niżej jeden z piękniejszych parków i miejsc w Gdańsku – Park Oruński. Patrząc na Gdańsk w ten sposób, zobaczycie mnóstwo piękna. Oto krajobraz parkowy.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Krajobrazów Gdańsk ma oczywiście więcej, możecie dopisać swoje pomysły w komentarzu. 🙂

Zapraszam serdecznie do innych artykułów, których na blogu jest już prawie 900!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam do śledzenia mojej stronki 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa