Ciekawostki gdańskich dzielnic – BRZEŹNO – przedwojenne molo, tramwaj z widokiem na plażę, fortyfikacje

C

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.

Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.

W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.

To CZWARTY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:

Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.

Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Brzeźna 🙂


1. Molo wczoraj i dzisiaj

Obecne molo nie jest pierwszym, jakie posiadało Brzeźno. Otóż pomost, po którym możemy obecnie spacerować, został zbudowany w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Część z Was to pamięta, inni urodzili się wówczas, gdy molo już było. Może się zdawać, że “przecież molo jest tam od dawien dawna”, ale nic bardziej mylnego.

Pierwsze molo w Brzeźnie zostało zbudowane w 1900 roku na wysokości Domu Zdrojowego. Miało 100 metrów długości, zaś później zostało rozbudowane do 215 metrów (obecne molo ma ledwie 136 metrów).

2. Gdzie dawniej tramwaj kończył trasę?

Z lokalizacją pierwszego brzeźnieńskiego pomostu wiąże się druga ciekawostka. Otóż w 1901 roku otworzono połączenie tramwajowe między Wrzeszczem a Brzeźnem, gdzie tramwaj miał swoją krańcówkę tuż obok molo i plaży. Zaglądając na TĘ STRONĘ zobaczycie fotografię, które dokładnie to pokazuje. Również dzisiaj między przystankiem tramwajowym a plażą jest tylko kawałek, ale ponad 120 lat temu tramwajem można było dojechać niemal na plażę.

3. Jak powstał Park Brzeźnieński?

Park Brzeźnieński im. Haffnera ma historię sięgającą XIX wieku. Zaczęło się od 1831 roku, kiedy to posadzono drzewa, mające zatrzymać piasek nawiewany z wydm na drogę prowadzącą do Nowego Portu. W ten sposób powstał lasek, który z czasem stał się dogodnym miejscem spacerowym dla kuracjuszy. A zatem, park powstał dzięki naturze i ingerencji ludzi.

4. Wioska Rybacka

Turyści przyjeżdżający do Gdańska, chcąc zobaczyć morze, bardzo często wybierają Brzeźno. Co jasne, najczęściej odwiedzana jest nadmorska promenada (ulica Zdrojowa), plaża, molo oraz Park im. Haffnera. Warto jednak lekko zboczyć z utartych szlaków i dać poprowadzić uliczkom dawnej osady rybackiej. Takowa istniała tutaj już w XIII wieku. Co prawda zachowana zabudowa nie ma 700 lat, ale i tak przenosi w czasie. Cała masa nadmorskich terenów w Polskich miastach i miasteczkach przeznaczana jest na hotele, apartamentowce i osiedla. Tutaj, w Brzeźnie, mamy fragment XIX-wiecznej osady rybackiej. Warto o tym wiedzieć.

5. Dawny hotel

Na rogu ulic Gdańskiej i Korzeniowskiego stoi jeden z wielu zabytkowych budynków w Brzeźnie. W tym konkretnym mieścił się “Strand Hotel”, czyli Hotel Plażowy. Co ciekawe, niższa część budynku została dobudowana po wojnie. Fascynujące jest to jak zmienia się miasto, przeznaczenie miejsc i budynków.

6. Hala Brzegowa

Od niedawna turyści i mieszkańcy mogą podziwiać przepięknie odremontowany Dom Zdrojowy, jednakże Brzeźno swego czasu mogło się poszczycić innym, równie wspaniałym i stojącym tuż obok plaży budynkiem. Hala Brzegowa (Strandhalle) została zbudowana w końcu XIX wieku. Hala prezentowała się widowiskowo ze względu na wieńczące ją wieżyczki widokowe i galerie. Fotografie Hali Brzegowej zobaczycie TUTAJ. Widziałbym taki budynek i dzisiaj w Brzeźnie.

7. Fortyfikacje

Również Brzeźno posiada fortyfikacje. Spacerując po Parku Brzeźnieńskim nie sposób nie zauważyć Baterii Plażowej z początku XX wieku, zaś kawałek dalej w stronę Nowego Portu, stoi okazała Bateria Portowa z XIX wieku. Element dawnych fortyfikacji stoi na terenie Wolnego Obszaru Celnego, niedostępnego dla postronnych. Jeśli jednak będziecie spacerowali w kierunku Falochronu Zachodniego, szukajcie baterii portowej za płotem.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Was serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.

Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę  Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa