Ciekawostki gdańskich dzielnic – WYSPA SOBIESZEWSKA – Jak natura i człowiek stworzyły wyspę?, zjawiskowa fauna, wyjątkowy prom :O

C

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.

Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.

W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.

To DRUGI wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:

Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.

Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Wyspy Sobieszewskiej!


1. Przekop Wisły, czyli WIELKA inwestycja z końca XIX-go wieku

Wisła nie zawsze tędy uchodziła do morza, czyni to bowiem od 1895 roku, kiedy zakończono OGROMNĄ inwestycję i przekopano nowe koryto rzeki. Około 7 km długości, kilkaset szerokości, niezliczona ilość ziemi, tysiąc robotników i czterdzieści maszyn parowych każdego dnia.

Tak więc mamy POTĘŻNĄ inwestycję sprzed 128 lat, która i teraz robiłaby wrażenie.

2. Mewia Łacha i… wielkie stado fok!

“Mewia Łacha” została utworzona w 1991 roku po obu stronach ujścia Przekopu Wisły do morza. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej rezerwat zajmuje 19 ha. Chroni kolonię rybitw lęgowych, ptaki siewkowate blaszkodziobe i rybitwy w okresie ich wędrówek. Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w polskiej strefie przybrzeżnej. Wiedzie tędy ścieżka zwiedzania, na której znajdziecie platformę widokową z genialnym pejzażem wydm, łach i plaży.

Co ciekawe, na jednej z łach piachu, wypatrzeć można liczące nierzadko nawet kilkaset sztuk stado fok! Przyznacie, że Wyspa Sobieszewska to wyjątkowe miejsce?

3. Współczesna wieża ciśnień

Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się współczesna wieża ciśnień! Zbiornik wodny, pełniący funkcję wieży ciśnień o wysokości 30 metrów i pojemności 600 m3, zbudowany został w 2015 roku. Zbiornik nazwano od imienia Kazimierza Behlke, wieloletniego pracownika Saur Neptun Gdańsk.

Co ciekawe, wieża posiada taras widokowy, skąd widać przede wszystkim ogromną połać lasu! Z tego miejsca można dostrzec, jak wielka jest Wyspa Sobieszewska i jaki obszar zajmują lasy, przez które poprowadzone są trasy turystyczne. Na zwiedzanie zapiszecie się TUTAJ.

4. Wisła Śmiała – jak powstała?

W 1840 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Otóż na skutek zatoru lodowego, wody Wisły przelały się przez wydmy i wieś Górki do morza. Powstało nowe ramię ujściowe królowej polskich rzek, nazwane przez Wincentego Pola “Wisłą Śmiałą”. Przelanie się rzeki przez wydmy spowodowało również powstanie jeziora “Ptasi Raj”.

Jak wiecie z pierwszego punktu, również w XIX wieku przekopano nowe ujście Wisły. Wówczas narodziła się Wyspa Sobieszewska. W obu przypadkach, przy ujściach rzeki, powstały rezerwaty przyrody.

5. Lotnisko na Wiśle Śmiałej? :O

Jedną z najbardziej nieprawdopodobnych ciekawostek nt. Wyspy Sobieszewskiej jest fakt, iż w okresie międzywojennym na Wiśle Śmiałej lądowały samoloty. Samoloty latały głównie do Skandynawii. Wzniesiono nawet budynki obsługi pasażerskiej, które istnieją do dzisiaj, choć pełnią oczywiście inną funkcję.

O lotnisku na Wiśle Śmiałej oraz wielu innych ciekawostkach dowiecie się z poniższego filmu na kanale “Stary Ziomek i Morze”.

6. Raj dla ptaków, czyli wyjątkowe miejsce w pasie nadmorskim

Rezerwat przyrody “Ptasi Raj”, utworzony został w 1959 roku na obszarze niemal 200 ha. Ulokowany na Górkach Wschodnich w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej. Chroni ostoję ptactwa wodnego i błotnego, które ma niesamowicie piękne tereny do bytowania. Dwa jeziora (“Karaś” – 7 ha powierzchni i “Ptasi Raj” – 61 ha powierzchni), Mierzeja Messyńska, oddzielająca rezerwat od morza, szuwary i las. Na terenie “Ptasiego Raju” spotkacie również XIX-wieczną Kamienną Groblę, która oddziela jezioro “Ptasi Raj” od Wisły Śmiałej.

W okolicy pętli autobusowej linii 186, bierze początek oznakowana ścieżka edukacyjna. Na trasie napotkacie dwa domki widokowe – pierwszy z kameralnym widokiem na jezioro “Karaś”, drugi z przepięknym krajobrazem na jezioro “Ptasi Raj”, wydmy, morze, Wisłę Śmiałą, Górki Zachodnie. To cudowne, naturalne i pełne uroczych pejzaży z dala od miejskiego zgiełku miejsce, może być początkiem zwiedzania Wyspy Sobieszewskiej.

Co ciekawe, w rezerwacie występuje ponad 200 gatunków ptaków, z czego 45 tu gniazduje.

7. Wyjątkowy prom

Przeprawa promowa łącząca Świbno (Gdańsk) z Mikoszewem (już nie Gdańsk) jest ostatnią w województwie Pomorskim. Choćby z tego względu jest to wyjątkowa atrakcja, która pomaga w podróżowaniu nad morzem.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o promie, gorąco namawiam do obejrzenia filmu pt. “Ostatnia przeprawa promowa” na kanale “Stary Ziomek i Morze”. Piękna sprawa!


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Was serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.

Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa