7 miejsc w Gdańsku, którymi zaskoczysz swoich bliskich, przyjaciół i znajomych #2

7

Cześć Przyjaciele!

Witam Was serdecznie w kolejnym artykule, w którym pokażę Wam siedem interesujących, ładnych i wspaniałych miejsc w Gdańsku. To już dziewięćset dziewiętnasty wpis na blogu i nie zamierzam się zatrzymywać! 😉

Dzisiaj zabieram Was do siedmiu miejsc w Gdańsku, którymi możecie w pozytywny sposób zaskoczyć swoich bliskich. Mam na myśli osoby spoza Gdańska (nawet z Gdyni, które w Gdańsku rzadko bywają) bądź mieszkające w grodzie nad Motławą, ale słabo znające miasto.

Pamiętajcie, że miejska przestrzeń może być świetnym tłem dla Waszych relacji. Znajomość miasta zaś i jego niestandardowych zakamarków pozwoli zaimponować na randce, jak również zorganizować fajny weekend rodzince, która do Was przyjeżdża.

To DRUGA odsłona 7 miejsc w Gdańsku, którymi zaskoczysz swoich bliskich. Pierwszą znajdziesz poniżej:

Zapraszam serdecznie do lektury i inspiracji 🙂


1. Piwnica Romańska

Piwnica Romańska jest pozostałością po XIII-wiecznym Klasztorze Dominikanów. Odkryto to miejsce kilkanaście lat temu, zaś w 2014 roku zostało udostępnione zwiedzającym. Piwnica Romańska jest oddziałem Gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

Piwnica Romańska nie jest w Gdańsku muzeum pierwszego wyboru, a warto się tam wybrać. To najstarsze zachowane wnętrze w stolicy województwa Pomorskiego, które pełniło funkcję jadalni i kuchni. Zwróćcie uwagę na iluminowane ceglane sklepienia. Co ciekawe, zobaczycie tam również pochodzące z XVI/XVII wieku tzw. ossuarium, czyli miejsce składowania kości zmarłych.

A to wszystko w ścisłym centrum miasta. Wejście do piwnicy znajdziecie między Halą Targową a Kościołem Św. Mikołaja, od strony ulicy Pańskiej.

2. Punkt widokowy na Kościele Św. Katarzyny

W wieży Kościoła Św. Katarzyny na Starym Mieście, mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej. Zwiedza się je po drodze na punkt widokowy, zatem warto rzucić okiem na wspaniałe mechanizmy zegarów wieżowych. Z tarasu widokowego, roztacza się GENIALNA panorama miasta. Moim zdaniem najlepsza, licząc wszystkie tego typu miejsca.

Przede wszystkim, najlepszy widok na Główne Miasto, poza tym Wielki Młyn i Kanał Raduni, tereny stoczniowe i wiele więcej.

Bilet wstępu kosztuje 16 zł, a Kościół Św. Katarzyny naprzeciw Wielkiego Młynu (w którym kupicie bilety!), przy ulicy Profesorskiej 3.

3. Park i muzeum przy Uniwersytecie Gdańskim

Na terenie kampusu UG, między budynkami, kilka ładnych lat temu założono park. Powstało przyjemne miejsce z możliwością odpoczynku wśród uczelnianych wydziałów i rosnących w okolicy jak grzyby po deszczu biurowcach. Z resztą, oglądanie chociażby Olivii Star z tej perspektywy robi wrażenie! Park jest świetny nie tylko ze względu na możliwość przycupnięcia i kojącej zieleni wśród zgiełku miasta. Bowiem miejsce uczy botaniki i geologii. Mamy tutaj roślinność wysokogórską, słodkowodną, głazy narzutowe czy różne rodzaje kamieni.

Po spacerze w parku, możecie wstąpić do Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji. Powiem szczerze, że sam jeszcze w nim nie byłem, ale czytając opis wystawy, uważam, że to bardzo ciekawe miejsce. Warunki zwiedzania macie opisane TUTAJ.

4. Wieża Nabieżnikowa

Wieża Nabieżnikowa do lat 70-tych XX wieku służyła do naprowadzania lądujących samolotów na lotnisku we Wrzeszczu (obecnie Zaspa). Obecnie nie pełni żadnej funkcji, ale… jest ŚWIETNYM punktem widokowym dla odważnych. Wieża ma 20 metrów wysokości, a na górę można wejść po obudowanej drabinie.

Co istotne, wejście może być niebezpieczne i jeśli już ktoś się na to decyduje, robi to na własną odpowiedzialność.

Mimo wszystko sporo osób na owej wieży było, w tym i ja, a widoki jakie się z niej rozpościerają, radują serce każdego miejskiego świra. Widać dużą połać miasta, Zatokę Gdańską, a to wszystko z perspektywy koron drzew.

5. Najwyższy punkt Gdańska

Najwyższy punkt w Gdańsku znajduje się w Osowej, przy granicy z Gdynią. Teren osiąga w tym miejscu 180,1 metra n.p.m. a zwie się Studencką Górą. Dojazd do Osowej i dojście do owego miejsca zajmuje trochę czasu, ale jeśli już się na to zdecydujecie, nie będziecie żałować.

Pejzaż z położonym w dolinie Jeziorem Wysockim jest genialny! Nie trzeba wyjeżdżać z Gdańska, aby zobaczyć krajobraz typowy dla Kaszub.

6. Mierzeja Messyńska

Mierzeja Messyńska to pas wydm oddzielający Jezioro Ptasi Raj od Zatoki Gdańskiej w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Po mierzei nie wolno spacerować, ale już samo podejście plażą w okolice Jeziora Ptasi Raj oraz widok z jednego z domków widokowych w rezerwacie Ptasi Raj pozwala poczuć naturalny urok tego miejsca.

Miasto kojarzymy głównie z zabudową, w tym zabytkami, hałasem i gęsto zaludnionymi obszarami, tymczasem zabierając kogoś w takie miejsce jak Mierzeja Messyńska pokażesz, że Gdańsk to również miejsca ciche i odosobnione, a zarazem przepiękne.

7. Kościół Św. Walentego

Kościół Św. Walentego wznieśli cystersi na przełomie XIV i XV wieku. Niepozorna, acz urokliwa świątynia stoi w miejscu, dookoła którego każdego dnia porusza się mnóstwo osób. Mamy przecież tuż obok Obwodnicę Trójmiasta, ulicę Słowackiego oraz linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Jednocześnie ona sama pozostaje przez wielu z nas nieodkryta, ciesząc przypadkowych przechodniów. Zabierając swoich bliskich w takie miejsce niewątpliwie ich zaskoczycie.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za uwagę, wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Jak wspomniałem na początku, na stronie jest ich ponad dziewięć stówek, więc nie ograniczajcie się do jednego. Inspiracji czeka cała masa.

Takich miejsc na wyżej jest w Gdańsku więcej! Jednocześnie każde miasto ma swoje zaskakujące rejony, które warto pokazać przyjaciołom lub rodzinie. Zaskoczone miny i pozytywne słowa są najlepszą “zapłatą”.

Jeśli doceniacie moją pracę i chcielibyście mnie jakoś wspomóc, gorąca prośba! Możecie postawić mi wirtualną kawkę. Praca na blogu wymaga ode mnie sporo wolnego czasu, a w zamian nie dostaje żadnych pieniążków. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc! <3

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa