7 miejsc w Gdańsku, którymi zaskoczysz swoich bliskich, przyjaciół i znajomych

7

Cześć Przyjaciele!

Witam Was serdecznie w kolejnym artykule, w którym pokażę Wam siedem interesujących, ładnych i wspaniałych miejsc w Gdańsku. To już osiemset jedenasty wpis na blogu i nie zamierzam się zatrzymywać! 😉

Dzisiaj zabieram Was do siedmiu miejsc w Gdańsku, którymi możecie w pozytywny sposób zaskoczyć swoich bliskich. Mam na myśli osoby spoza Gdańska (nawet z Gdyni, które w Gdańsku rzadko bywają) bądź mieszkające w grodzie nad Motławą, ale słabo znające miasto.

Pamiętajcie, że miejska przestrzeń może być świetnym tłem dla Waszych relacji. Znajomość miasta zaś i jego niestandardowych zakamarków pozwoli zaimponować na randce, jak również zorganizować fajny weekend rodzince, która do Was przyjeżdża.

Zapraszam serdecznie do lektury i inspiracji 🙂


1. Przegalina – śluza, zabudowa, Wisła

Przegalina jest położona w południowo-wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Dociera tutaj linia autobusowa numer 112, a czas dojazdu z Dworca Głównego (około godziny) pokazuje, jak oddalony od centrum jest ów fragment miasta. Przegalina zaskoczy Was klimatem dalekim od miejskiego – szerokim krajobrazem Wisły Martwej i Przekopu Wisły, spokojem, ciszą i naturą. Dodatkowo znajdziecie tam zabytkową XIX-wieczną śluzę, która nadaje się na super tło do zdjęć. Również w tej okolicy jest jedna z ładniejszych alei drzew w całym Gdańsku. Przejażdżka rowerem w tej okolicy to też super pomysł.

2. Widok z wieży Kościoła Św. Katarzyny – najlepszy w mieście?

Gdańsk ma kilkanaście bardziej i mniej znanych oficjalnych punktów widokowych, które przedstawiłem w TYM artykule. Znany i bardzo widoczny jest diabelski młyn na Ołowiance, każdy też widział miasto z wieży Bazyliki Mariackiej lub Ratusza przy Długiej. Ja tymczasem proponuje widok z wieży Kościoła Św. Katarzyny! Starsze osoby mogą mieć problem z wejściem gdyż windy nie ma, ale każdy kto da radę, zachwyci się NAJLEPSZYM widokiem na Główne Miasto. W wieży działa Muzeum Gdańskiej Nauki, które opisałem TUTAJ.

3. Fort Góry Gradowej miejscem dobrym na…

Wędrując po mieście czasami mamy ochotę odetchnąć na łonie natury. Spojrzeć na miasto z wysokości i dystansu. Poczuć spokój, a jednocześnie być blisko centrum. Fort Góry Gradowej spełnia owe kryteria! Mój przyjaciel właśnie to miejsce wybrał na oświadczyny. I tak Gdańsk stał się miejscem dobrym na ten ważny gest i krok w życiu.

4. Klimatyczna kawiarnia na Oruni

Chcąc pokazać znajomym lub rodzinie ciekawe miejsce na kawę, warto wybrać się kawałek na południe od centrum miasta – na Orunię. Kawiarnia Kuźnia jest świetnym miejscem uzupełniającym spacer po Parku Oruńskim, który w okolicy warto zwiedzić. Owa kuźnia to mały dom podcieniowy z około 1800 roku! Jakieś 10 lat temu odremontowany i zaadaptowany na kawiarnię. Miejsce z klimatem! Znajdziecie go na Oruni przy ul. Gościnnej.

5. Plaża w wydaniu poza sezonem

Przyzwyczailiśmy się do widoku plaży pełnej plażowiczów, parawanów i parasoli. Tymczasem zupełnie inaczej prezentuje się plaża przez większą część roku. To świetne miejsce na spacery, plenery fotograficzne, szukanie bursztynów lub przemyślenia. Na Górki Zachodnie poza sezonem warto podjechać ze względu na niebywały urok i spokój okolicy.

6. Sielsko i naturalnie tuż obok centrum

Tym razem odpowiednia propozycja dla fanów jazdy rowerem. Tereny nad Motławą (ulice Olszyńska i Przybrzeżna, czyli Orunia i Olszynka) potrafią zaskoczyć swym sielskim klimatem i niewielkim oddaleniem od centrum miasta. Dosłownie w kilkanaście minut rowerem uciekniecie od miejskiego zgiełku w miejsce, które również oferuje hałas… ale naturalny! Zwierzęta, szum wody i drzew, wiatr. Sprawdźcie to miejsce a jestem pewien, że zaskoczycie swoich bliskich.

7. Wschód słońca na końcu Gdańska

Na sam koniec coś oczywistego, choć nie każdy znajduje motywacje, by wstać rano (lub nocą) i pojechać na plażę na wschód słońca. Uwierzcie, że sami będziecie zaskoczeni jak pięknie, spokojnie i dostojnie budzi się do życia nowy dzień. Tym bardziej zaskoczeni i pełni radości będą Wasi goście, szczególnie z głębi Polski. Fenomenalny spektakl natury w granicach miasta.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za uwagę, wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Jak wspomniałem na początku, na stronie jest ich ponad osiem stówek, więc nie ograniczajcie się do jednego. Inspiracji czeka cała masa.

Takich miejsc na wyżej jest w Gdańsku CAŁA MASA! Jednocześnie każde miasto ma swoje zaskakujące rejony, które warto pokazać przyjaciołom lub rodzinie. Zaskoczony miny i pozytywne słowa są najlepszą “zapłatą”.

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

  • Zawsze ogladam z wielkim zainteresowaniem Pana zdjęcia i czytam opisy.Bywam w tych miejscach,a ostatnio
    na kawie w kuźni na Orunii, ponieważ pamietam właściciela z roku 1966.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa