Historyczne budynki szkół w Gdańsku – 7 najpiękniejszych

H

Cześć Przyjaciele!

W niniejszym artykule mam dla Was siedem w moim odczuciu najpiękniejszych zabytkowych budynków szkolnych. Co istotne, przy wyborze kierowałem się obiektami zbudowanymi właśnie w tym celu, nie zaś innym.

Dajcie znać co myślicie o tym zestawieniu i wypiszcie swoje typy, których nie ująłem tym razem.

Życzę Wam miłej lektury!


1. Budynek obecnego Liceum nr VIII

Jednym z piękniejszych zabytkowych budynków szkolnych w Gdańsku jest ten na Siedlcach. Zbudowany w 1902 roku w stylu neogotyckim, cieszy oczy oczyszczonymi ceglanymi elewacjami i licznymi zdobieniami. Gmach wyróżnia się umieszczonym od frontu ryzalitem zakończonym efektownym szczytem ze sterczynami. Podobne szczyty znajdują się z każdej strony szkoły. Obecnie działa tutaj liceum numer osiem.

2. Budynek obecnego Liceum nr. 6

Okazały gmach szkoły, obecnego liceum nr. 6, został zbudowany przed pierwszą wojną światową. Utrzymany w stylistyce neobarokowej i neoklasycystycznej, wyróżnia się elegancją i szykiem. Mimo swej kubatury, nie przytłacza, a dzieje się tak za sprawą podziałów pionowych (lizeny) i szczytów nawiązujących do klasycyzmu. Niedawno budynek przeszedł renowacje i prezentuje się doskonale.

3. Budynek obecnego 1 Liceum Ogólnokształcącego

Zdaje się najbardziej rozpoznawalny z wymienionych zabytkowy budynek szkolny, a więc zbudowany w latach 1902-1904 jako Szkoła Realna Św. Piotra. Gmach wzniesiono według projektu architekta i inspektora budowlanego K. Kleeflda na terenie splantowanym po Bastionie Św. Jakuba. To cudo z cegły można docenić z daleka (najokazalej wygląda od strony Placu Solidarności) oraz z bliska, co możecie ujrzeć na poniższej fotografii. Architekt zaprojektował neogotycki gmach szkoły na ciekawej, bo trójkątnej działce. Front zwrócony jest w stronę północną, a skrzydła poprowadzono wzdłuż ulic.

4. Gimnazjum Miejskie

Gmach Gimnazjum Miejskiego przy Targu Maślanym został zbudowany w latach 1834-1837 w stylu neogotyckim. Zaprojektowany przez Carla Samuela Helda, z fasadą przeprojektowaną przez Karla Friedricha Schinkla. Budynek jest zwarty i elegancki, a jednocześnie nawiązuje stylistyką do starszych zabytków. Co ciekawe, w górnej części fasady, ponad wejściem, umieszczono tablicę z napisem: Artium liberalium studiis sacrum (Przybytek studiów nauk wyzwolonych).

5. Szkoła im. Pestalozziego

Przenosimy się do Wrzeszcza, skąd mam dla Was trzy przykłady pięknych, historycznych gmachów zbudowanych na potrzeby szkół. Pierwszym jest Szkoła im. Pestalozziego przy ulicy, a jakże, Pestalozziego (pedagog i pisarz). Oddana do użytku w 1929 roku prezentuje odmienny do pozostałych styl modernistyczny. Projektanci – Martin Kiessling oraz Albert Krüger – połączyli modernizm z tradycją miejsca. Modernistyczna jest bryła szkoły, natomiast ceglana elewacja i ryzalit z arkadami, nawiązuje do historii. Obecnie działa tutaj II i XIX Liceum Ogólnokształcące.

Zdjęcie z 2014 roku, niestety nie mam aktualnego

6. Conradinum

Stojący przy ulicy Piramowicza we Wrzeszczu bardzo zgrabny neorenesansowy gmach został zaprojektowany przez Ottona Hugona Richarda Schmidta (1859-1929) i wzniesiony w końcu XIX wieku na potrzeby liczącej około 100 lat szkoły. Mowa o szkole założonej przez Karla Friedricha von Conradiego, działającej od 1801 roku w Jankowie. Niewiele osób może kojarzyć ów budynek, a wystarczy kapkę odbić od ulicy Hallera bądź Al. Zwycięstwa.

Zdjęcie z 2014 roku, niestety nie mam aktualnego

7. “Topolówka”

“Topolówka”, a więc dzisiejsze Liceum Ogólnokształcące nr III, zwane tak od ulicy (Topolowa) przy której się znajduje, ma całkiem długą, bo ponad 100-letnią historię. Zaczęło się w 1909 roku od utworzenia męskiego gimnazjum realnego. W 1912 roku zbudowano niniejszy gmach szkoły i przeniesiono tutaj owe gimnazjum. Uroczy, historyczny gmach w otoczeniu Parku Jaśkowej Doliny wygląda doprawdy wspaniale. Umiejscowienie go na końcu ulicy Topolowej sprawia, że świetnie wieńczy jej oś widokową.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam mocno za lekturę artykułu i generalnie za wizytę na blogu. Zbliżamy się do okrągłego wpisu numer 1000, a więc sprawdzajcie wszystkie inne artykuły, bo jest co czytać.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa