Gdańsk jest brzydki… no i ładny

G

Witam serdecznie 🙂

Jeszcze przed momentem miałem wsiadać na rower i jadąc do Oliwy, zbierać materiał na dzisiejszy wpis, jednak zaczęło padać a i słonko gdzieś tam chowa się za chmurami. Przyjdzie więc jeszcze czas na post z rowerowej wycieczki, a tym czasem poniżej tekst o tym, że można przyjąć zdanie każdego oceniającego miasto. Obojętnie, czy mówi o nim w sposób nieprzychylny czy zupełnie odwrotnie.

Gdy czytam o miastach, często w stosunku do niektórych pojawiają się słowa, brzydki lub ładny. Wrocław, Kraków czy Toruń są najczęściej ładne. Bydgoszcz, Łódź czy Katowice – często brzydkie. Są nawet przeróżne rankingi najładniejszych i najbrzydszych miast. Czy można powiedzieć o mieście, ze jest ładne? A no można. Gdańsk jest ładny. Czy to kłamstwo? Nie. Znajdziemy bowiem wiele przykładów piękna. A czy można powiedzieć, ze Gdańsk jest brzydki? Można, i to również jest prawda. Znajdziemy bowiem miejsca, gdzie nie ma się czym chwalić i raczej wzrok odwracamy (choć mogą być ciekawe). Nie ma miast tylko ładnych i wyłącznie brzydkich. Każde ma w sobie i to i to, lecz różnych proporcjach, ale to zostawmy. A co myśli o tym miasto? Samo miasto, pewien obszar, budynki, zieleń, ulice, mosty, sklepy itd, nic o tym nie myśli. To ludzie tworzą przeróżne historie na temat tego czy ono jest ładne, czy jednak brzydkie. Każdy ocenia na swój indywidualny sposób. Coś co dla mnie jest ładne, nie musi być ładne dla Pana Nowaka, a to co podoba się Panu Nowakowi, nie musi się podobać mnie. Wiele zależy od podejścia samego obcującego z danym miastem, bo tak jak pisałem kilka postów wcześniej – wiara się materializuje i tym samym wierząc, iż spotkamy coś ciekawego/pięknego/godnego danego miejsca i z tą wiarą tam pojedziemy/pójdziemy to… rezultaty każdego zadziwią 🙂

Zapraszam do 7 zdjęć z Gdańska 😉

Uroczy zakątek nad Strzyżą przy ulicy Aldony na terenie Dolnego Wrzeszcza.

Stoję na wyspie zwanej tarczą, którą z obu stron otacza Kanał Raduni. Radunia wprowadza fajny klimat między te mury 🙂


Na terenie rezerwatu przyrody Ptasi Raj są dwie wieże widokowe – oto widok z jednej z nich.
Ładne krajobrazy przy ulicy Płońskiej, przykład jak różnorodny jest Gdańsk.

Plac Obrońców Poczty Polskiej pod “parasolem” 🙂
Piękne wejście do wydziału Elektrotechniki i Mechaniki PG.
Na koniec coś świeżego 🙂 W ostatnią sobotę odbył się pokaz fontanny na Zieleńcu Heweliusza.

Kilka (ważnych) słów na koniec


Dziękuje za przeczytanie tekstu oraz obejrzenie zdjęć 🙂 Zapraszam do poprzednich postów, komentowania oraz do wymiany informacji, sugestii 🙂 Wracam jak zawsze w czwartek 🙂 Choć nie wykluczam wpisu “po drodze” 😉

Zachęcam do zaglądania na mój fanpage -> 7 zdjęć z Gdańska (klik)

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Jesteś głupcem że piszesz iż Bydgoszcz jest uważana za miasto Brzydkie. Bydgoszcz jest bardzo ładnym miastem, chyba jedeny miasto obok Krakowa i Torunia które nie doznało zniszczeń podczas wojny. Mit jakoby Bydgoszcz była brzydkim miastem jest spowodowany tym że na tle Torunia miasto wypada gorzej bo nie ma starówki gotyckiej, ale tak na tle Polski Bydgoszcz jest najładniejszym miastem. Przekonaj się i przyjedź do Bydgoszczy i zobacz stan na 2018 r.

    • Dzień dobry. Po pierwsze proszę ważyć słowa, najpierw dopytać a później rzucać “głupcami”. Bydgoszcz odwiedziłem niemal 10-krotnie i od samego początku polubiłem to miasto. Napisałem, że OGÓLNA opinia jest taka, że Bydgoszcz nie jest ciekawa, a nie, że ja tak uważam. Co więcej, Bydgoszcz podoba mi się bardziej niż chociażby Toruń. Pozdrawiam.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa