Kościół to dla mnie…

K

Pierwszy dzień świąt (tekst pisałem w grudniu), godzina 20:20, wychodzę z domu. Szybkim krokiem kieruje się na Główne Miasto, na msze w Kościele Św. Mikołaja, odbywającą się o 21:00. Zwyczajowo przekroczyłem próg świątyni kilkanaście minut wcześniej, zająłem miejsce, pomodliłem i wczułem w klimat. Kiedy tak siedziałem zadałem sobie pytanie – czym jest dla mnie kościół ? No właśnie, czym…

Kościół to azyl ciszy, która zamknięta w jego wnętrzu jest dla każdego z nas. 

Przestrzeń, która daje zostawić za sobą wszystko to, co niepotrzebne, daje zwolnić a wręcz się zatrzymać w tym pędzącym donikąd świecie. 

Wnętrze, które przypomina o tym, co najważniejsze – darze życia. Wchodząc do kościoła masz ze sobą wszystko co najważniejsze, swój najcenniejszy dar. 

Grube mury otulają spokój, który niczego nie sugeruje, on pozwala usłyszeć siebie. Wszystko to, co najprawdziwsze i najszczersze, co czeka na zgłębienie. 

Kościół to miejsce, na które zawsze mogę liczyć, które niezmiennie zaprasza do środka, które chroni spokój przed chaosem z zewnątrz, daje ukojenie i przytula przywracając spokój duszy. 

Kościół to miejsce, które w postępującej cywilizacji, nie daje się w niej zatracić, zapewniając równowagę. Zwraca uwagę na przestrzeń w życiu, która czeka na zagospodarowanie. 

Kościół to dzieło sztuki, w którym jest mnóstwo innych dzieł sztuki. Zachwyca obrazami, które gdy się do nich podchodzi, zdają się nie być płótnem, a przejściem do zamkniętego w ramach świata, który przecież dawno minął. 

Czaruje niezliczoną ilością rzeźb, które spoglądają z ołtarzy. Cieszy architekturą, kolumnami, stropami, wysokimi oknami. 

Kościół to miejsce, gdzie czeka odpowiedz na wiele nurtujących mnie pytań. 

Kościół to spokój, na który zawsze mogę liczyć. 

A czym dla Ciebie jest kościół ? Czym jest ta przestrzeń miedzy murami ? Ma znaczenie… ? Zastanów się przyjacielu.

I na koniec…

Wierze, że taki nieco inny niż zwykle wpis się Wam podobał. Podzielcie się tym wpisem, zalajkujcie mnie na facebook’u i dzielcie komentarzami. To bardzo wiele dla mnie znaczy.

Strona na FACEBOOK’u

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa