Nowa jakość ulic na Głównym Mieście

N

Dobry wieczór przyjaciele!

Główne Miasto przez długi czas było w tyle za innymi krajowymi odpowiednikami. Nie chodzi o zabytki bo tymi możemy się chwalić nie tylko w Polsce, nie myślę o ilości turystów, gdyż pod tym względem brylujemy. O czym więc piszę?

Jakość ulic a odbiór miasta

Jakości przestrzeni publicznych. Estetyka i jakość chodników, nawierzchni jezdni, małej architektury, zieleni. Odwiedzając inne Polskie miasta a następnie wracając do Gdańska czułem dysonans. Z jednej strony cieszyłem oczy zabytkami, zachwycałem klimatem nad Motławą lub na ul. Mariackiej, a z drugiej brakowało mi odpowiedniej jakości zagospodarowania ulic, placów i skwerów, przez co spacer nie był tak przyjemny jak w innych miastach.

Pierwsza Jaskółka zmian

Od niedawna ten stan rzeczy zaczął się zmieniać. Po dobrych remontach poza Głównym Miastem (ulice Łąkowa, Stągiewna, Wajdeloty, Bałtycka) przyszła pora na najważniejszy i najchętniej odwiedzany obszar Gdańska.

Oczywiście takowe remonty miały miejsce. Np ul. Ogarna, Tandeta, Piwna, Chlebnicka czy fragment ul. Straganiarskiej. Aczkolwiek te różniły się znacząco jakością zastosowanych materiałów jak idzie o nawierzchnie oraz małą architekturę.

Dzisiaj pokazuje pierwszy na odpowiednim poziomie remont ulic oraz chodników na Głównym Mieście. Zajrzymy na ulice Straganiarską oraz ciąg Grobli od II do IV.

Straganiarska po nowemu

Straganiarska na odcinku od Grobli III do Warzywniczej zyskała kostkę brukową “ciętą płomieniowaną” co ja określam jako “równą kostkę” w kolorze szarym. To zupełnie inna jakość użytkowania tak dla kierowców aut jak i rowerzystów. Wystarczy pojechać na pobliską ul. Tandeta i to porównać. Jeśli chodzi o chodniki zastosowano szare płyty granitowe (na odcinku od Grobli III do Różanej) oraz wiele mniejsze różowe płytki (na odcinku od Różanej do Warzywniczej). Nie specjalnie rozumiem, dlaczego tak postąpiono i na całej długości nie pojawiły się płyty granitowe. Uważam je za bardzo wygodne do spacerowania, a przede wszystkim prowadzenia wózka lub jazdy wózkiem inwalidzkim. Ulicę oświetlają stylizowane latarnie. Brakuje mi zieleni, z racji tego, iż ciężko tutaj o posadzenie drzew (sieci podziemne), warto zastanowić się nad zielenią w donicach.

Płyty granitowe na chodniki u “równa” kostka na jezdni.

IV Grobla po nowemu

Właśnie takie zastosowano przy okazji remontu i przeznaczenia na deptak ul. Grobla IV. Spełniają podwójną rolę, grodzą przejazd kierowcom aut a dodatkowo rosną w nich drzewka. Grobla IV zyskała podobnie jak Straganiarska “równą kostkę” brukową w kolorze szarym, chodnik (po wschodniej stronie) wyłożono dużymi szarymi płytami granitowymi, zaś ciąg z nowymi ławkami i posadzonymi drzewkami drobną kostką. Kiedy robiłem zdjęcia do tego artykułu (19 kwietnia) na ulicy stało kilka starych betonowych koszy na śmieci. Miejmy nadzieje, że to tylko chwilowe i niedługo zastąpią je bardziej estetyczne meble miejskie.

Ławeczki.
Donice z drzewkami.

Nowe chodniki na Grobli II i III

Na ul. Grobla II wyremontowano chodnik, gdzie mamy płyty granitowe. Podobnie jest na ul. Grobla III. Tutaj dodatkowo po zachodniej stronie pojawiły się ławeczki, stojaki dla rowerów, nowe drzewka i niska zieleń przy chodniku.

Grobla III.

Mały krok ku lepszemu

Zmiana nawierzchni ulic i chodników na ul. Grobla IV oraz Straganiarskiej jak i chodników na Grobli II i III, zmieniła postrzeganie tych ulic. Zrobiło się estetycznie, przyjemnie, po prostu ładnie. Chciałbym, aby Gdańsk i Główne Miasto dążyło do coraz lepszej jakości przestrzeni publicznych. To mały krok ku lepszemu.

Miasto w tym roku i kolejnych latach planuje remonty niezwykle ważnych ulic – chociażby Szerokiej czy Ogarnej, nie wspominając o Długiej i Długim Targu – nie mogę doczekać się efektu. Postaram się każdy z remontów opisać i pokazać na blogu.

Wiem, że remont przeszedł również “Park Świętopełka”, jednak nim opiszę owe zmiany, poczekam na planowany drugi etap prac.

No i na koniec 😉

Mam nadzieje, że taki informacyjny post się Wam spodobał. Proszę, podajcie go dalej, abym mógł dotrzeć z tymi wspaniałymi wiadomościami do większej ilości osób.

Tradycyjnie proszę o komentarze i polubienie mojej strony na FACEBOOK’u. Znajdziecie tam więcej cudownego Gdańska i wszelakich refleksji nie tylko odnośnie miasta 😉

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa