Dlaczego warto zagłosować na przejście naziemne przy Dworcu w BO?

D

Cześć Przyjaciele!

Od poniedziałku można oddawać głosy w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Został jeszcze tydzień, więc zachęcam tych z Was, którzy jeszcze tego nie zrobili.

Tutaj możecie zapoznać się z BO 2018.

Oddajemy pięć głosów na projekty dzielnicowe i jeden na projekt ogólnomiejski. Chciałbym przybliżyć Wam swoje typy, jeden w szczególności.


Zapraszam do lektury 🙂

Z projektów ogólnomiejskich wybrałem ten pod nr 10. “Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku – część 2”.

Tutaj zapoznasz się z tym projektem.

Projekt zakłada nie tylko wytyczenie przejścia dla pieszych między Dworcem a Krewetką, lecz również poszerzenie przejścia przy Manhattanie we Wrzeszczu, budowę trasy rowerowej między Chełmem a Śródmieściem wzdłuż Al. Armii Krajowej oraz poszerzenie chodników i tras rowerowych po wschodniej stronie ul. Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskie.

Zauważyłem, iż ów projekt, a szczególnie budowa przejścia przy Dworcu, budzi wiele wątpliwości, żeby nie powiedzieć sprzeciwów. Być może wkładam właśnie kij w mrowisko, aczkolwiek chciałbym przedstawić swoje stanowisko i zaprosić do merytorycznej dyskusji w komentarzach.

Obawy co do projektu i moje przemyślenia na ten temat

Powody na NIE, które się powtarzają, a mają świadczyć o bezzasadności tej inwestycji to – “będą większe korki”, “obok jest tunel” czy najbardziej absurdalny, jakoby na przejściu pod kołami aut, mieli co raz ginąć ludzie.

W pierwszej kolejności chciałbym podkreślić, iż to jest CENTRUM miasta i naturalnym winno być, że przez MIASTO jedzie się wolniej. Jeśli ktoś wybiera samochód i drogę przez CENTRUM, powinien się z tym liczyć. Przyzwyczailiśmy się pędzić na tym odcinku 80-100 km/h i teraz ciężko wyobrazić sobie, że może być inaczej. Myślę, że jeśli dobrze ustawić światła, korki niespecjalnie się powiększą. Jeśli chodzi o tunel… O to w tym chodzi, aby była alternatywa dla tunelu. Każdy tunel czy kładka jest utrudnieniem przy przemierzaniu miasta pieszo. No chyba, że miasto ma być dla pieszych utrapieniem. A przecież nikt tego nie chce. Każdego dnia widzę jak ludzie męczą się z zejściem i wejściem po schodach, by na górze mogło przejechać więcej aut. Niepełnosprawni, rodzice z wózkami, przyjezdni z walizkami. Miasto powinno być wygodne dla tych, którzy z niego korzystają a tunele, kładki czy wielkie węzły drogowe tego nie ułatwiają. Co do argumentu, iż w tym miejscu będą wypadki z udziałem pieszych… Idąc tym tokiem rozumowania, można już teraz zamknąć wiele innych przejść dla pieszych. To żaden argument, ponieważ zakłada on z góry, że auta będą pędziły nie zatrzymując się na czerwonym, a ludzie jak wariaci wbiegać na jezdnie, bo trzeba zdążyć na tramwaj. Czy tak jest przy Hucisku? Czy tak jest przy Galerii Bałtyckiej? Czy tak jest przy Manhattanie czy Klonowej? No nie. Nie jest.

Co dobrego przyniesie ta inwestycja?

Zmiana mentalności.

Pozytywne konsekwencje, jakie może przynieść inwestycja, są istotne. Przede wszystkim zmiana mentalności nas wszystkich. Mamy wewnątrz miejskie granice, jak właśnie ulice czy linie kolejowe, które dzielą nie tylko fizycznie, a również mentalnie. Tak w tym momencie to wygląda przed Dworcem.

Rozładowanie potoków pasażerów na przystankach tramwajowych.

Druga kwestia to rozładowanie potoku pasażerów na przystankach tramwajowych. Obecnie po wyjściu z tramwaju wszyscy przeciskają się w stronę tunelu (biada temu, kto akurat wchodzi po schodach) co jest mało komfortowe. Nie ma po prostu innej możliwości (choć np Irlandczycy na EURO 2012, najczęściej przebiegali przez jezdnie). Kiedy powstanie przejście, będzie alternatywa.


Centrum miasta dla pieszych.

Trzecia sprawa to właśnie większa wygoda w użytkowaniu miejskiej przestrzeni. Dużo prostsze przesiadki tramwaj -> autobus i odwrotnie. Znam osoby, które czekając na autobus na Chełm, widząc nadjeżdżający tramwaj, zostają czekając na autobus, ponieważ pokonanie takiej odległości włącznie ze schodami, jest niemożliwe. Korzystając z przejścia (oczywiście przy zielonym świetle), byłoby to wiele prostsze. Ulżyłoby wielu osobom mającym problemy z poruszaniem się.

Wiemy już, że przejście tak czy inaczej ma powstać. To nie zmienia faktu, że warto głosować na ten projekt. W moim przekonaniu cały jest godny uwagi, ponieważ odnosi się do poprawy poruszania się pieszych w Śródmieściu i we Wrzeszczu. Mało kto o tym myśli, zatem jeśli nie teraz, to kiedy?

Projekty dzielnicowe, na które głosowałem

Woonerf Ogarna – przestrzeń rekreacyjna.


Tutaj zapoznasz się z tym projektem.

Teraz dwa słowa o projektach dzielnicowych. Pierwszy głos oddałem na “Woonerf Ogarna – przestrzeń rekreacyjna”. Wciąż brakuje na Głównym Mieście miejsc do wypoczynku, ławek, rekreacji. Ten projekt pomoże wypełnić nieco tę lukę. Poza tym kocham połączenie zieleni i wody z miastem. A przy Ogarnej tak to może wyglądać.

Park Południowy Ujeścisko – pierwszy etap.


Tutaj zapoznasz się z tym projektem.

Drugi głos poszedł na “Park Południowy Ujeścisko – pierwszy etap”. W tamtym rejonie mieszka wiele osób i myślę sobie, że taki park się tam przyda. Jak na razie funkcje rekreacyjne spełniają zbiorniki retencyjne, aczkolwiek to wciąż zbyt mało.

Park Jaśkowej Doliny – nasze miejsce rekreacji


Tutaj zapoznasz się z tym projektem.

Trzeci głos oddałem na “Park Jaśkowej Doliny – nasze miejsce rekreacji”. Niegdyś piękny park z widokami, dzisiaj raczej las. A można to zmienić. Wrzeszcz i okolica potrzebują dużego terenu rekreacyjnego. Po tej inwestycji takim może stać się Park Jaśkowej Doliny.

Zwiedzamy Oliwę i Historia Dolnego Wrzeszcza na interaktywnej mapie turystycznej


Tutaj zapoznasz się z jednym i drugim projektem.

Czwarty i piąty głos oddałem na stosunkowo tanie projekty – “Zwiedzamy Oliwę” oraz “Historia Dolnego Wrzeszcza na interaktywnej mapie turystycznej”. Walor edukacyjny jest nie do przecenienia! Inwestycja w mapy i tabliczki pomoże turystom, lecz przede wszystkim mieszkańcom, poznać własną dzielnice. Mnie to przekonuje.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dzięki za obecność! 🙂 Jeśli jeszcze nie głosowaliście, kliknijcie TUTAJ i nadrabiajcie zaległości.

Zapraszam również do polubienia mojej strony na FACEBOOK’u – 7 zdjęć z Gdańska, gdzie każdego dnia dziele się przemyśleniami i zdjęciami Gdańska 🙂

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć! 

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa