7 zdjęć z CIEKAWEJ trasy spacerowej po Gdańsku

7
Cześć Przyjaciele!

We wtorek 19 listopada z racji ładnej pogody i wolnego popołudnia, wybrałem się na spacer z aparatem. Nie liczyłem na to, iż stanie się dobrym materiałem na niedzielny wpis na bloga… ale tak się stało 😉

Nie chcę tym razem opisywać całej swojej trasy (macie ją zaznaczoną na mapce niżej), a dać Wam wgląd do siedmiu ciekawych zdjęć, które zrobiłem w czasie spaceru.

 

Zawsze staram się tak spacerować, aby łączyć różne przestrzenie i części miasta – zieleń, miejskość rozumianą przez wiadukty, ulice, komunikacje miejską, zabytki, industrial, punkty widokowe czy chociażby nowe budynki.

Bez przedłużania, zapraszam na spacer i siedem zdjęć 🙂

1. Widok z bloku przy Powstańców Warszawy 2

Spacer zacząłem od mocnego punktu, ponieważ udało mi się wejść do klatki schodowej bloku przy ul. Powstańców Warszawskich 2. To jeden z lepiej usytuowanych bloków jeśli chodzi o widok na Śródmieście Gdańska (o dobry punktach widokowych na centrum Gdańska, pisałem TUTAJ (klik)). Tego dnia dopisała pogoda, zatem mam kilka udanych fotografii.

Jeśli chodzi o sam widok, na pierwszym planie mamy zieleń parku pofortecznego, zaś dalej wiele znanych budynków, jak np.: wieżowiec Organica Trade, Muzeum II Wojny Światowej, Kościół Św. Katarzyny, Most Wantowy im. Jana Pawła II czy Bazylika Mariacka.

2. Park Poforteczny

Po widokach przyszedł czas na zanurzenie się w zieleni. Spacer po parku pozwala na chwile spokoju, oddalić się od hałasu, uspokoić zmysły, ukoić nerwy. Szczególnie w słonecznie jesienne dni jest pięknie.

3. Jana z Kolna

Idąc żółtym wiaduktem nad torami kolejowymi, wypatrzyłem taki kadr. Narożna kamienica i dwa żurawie. Ten bliżej, budowlany, oraz ten stojący dalej, stoczniowy. Miasto jest niezliczoną kopalnią kadrów, które tylko czekają, aby je uchwycić.

4. Upiększając swój świat

Na tyłach adresu Robotnicza 25, spostrzegłem malunki. Kiedy podszedłem bliżej, okazało się, że mur i płot pomalowane są w piękne widoki! Po prawej – widok z Mostu Chlebowego na Kościół Św. Katarzyny, po lewej – Żuraw, w środku – wiejski krajobraz.

Ciężki klimat dookoła został choć trochę złagodzony.

5. Nowe z… jeszcze nowszym

To i kolejne zdjęcie to dwa budynki w jednej fotografii. Tutaj mamy połączenie gmachu ECS-u oddanego do użytku w 2013 roku z biurowcem ETERNUM, który jest wykańczany.

Jeszcze nie tak dawno obu tych budynków nie było. Dzisiaj stoją i tworzą nowy Gdańsk.

6. Piękna i bestia

Drugie tego typu zestawienie, choć w tym przypadku mamy budynki pochodzące z różnych okresów. Piękna, czyli przychodnia, dawniej Kasa Chorych z lat 20-tych XX wieku i Bestia, czyli Bastion Wałowa, totalnie anty miejski zespół czterech wieżowców.

Żal na pewno faktu, że gdyby tak rozbić te cztery wieże na 4-5 piętrowe bloki w kwartałach z usługami, mielibyśmy kolejny kawałek żyjącego miasta.

Ale nie mamy.

7. Zachód słońca z Mostu Wapienniczego

Przeszedłem ulicę Wałową, obok Muzeum II Wojny Światowej i swój spacer kończyłem nad Motławą. Zbliżała się 15:00, słońce było dość nisko, a ja uchwyciłem obrazek taki jak niżej.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie za wizytę na blogu oraz lekturę wpisu.

Co sądzicie o miejscach, które przedstawiłem? Które ze zdjęć się Wam spodobało? Dajcie znać w komentarzu niżej lub TUTAJ na fanpage’u.

Co do fanpage’a, zachęcam do jego polubienia, aby mieć codziennie dawkę pięknego, niecodziennego Gdańska 😉

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa