Siedem NAJLEPSZYCH punktów widokowych na Gdańskie Śródmieście

S
Cześć Przyjaciele!

W dzisiejszym wpisie zabiorę Was ponad chodniki i ulice, aby z tej perspektywy oglądać wspaniałe miejskie krajobrazy Gdańskiego Śródmieścia.

Ciekawych punktów widokowych w Historycznym Śródmieściu Gdańska, takich położonych na jego obszarze, oraz tych, skąd widać ów obszar, jest całkiem sporo. Dzielą się na dwie grupy: pierwsza obejmuje wszystkie “oficjalne” punkty widokowe, jak wieże kościołów chociażby, zaś druga: te “mniej oficjalne”, jak klatki bloków mieszkalnych.

Wybrałem SIEDEM punktów widokowych, z których moim zdaniem centrum miasta prezentuje się najokazalej i najciekawiej. Niektóre widoki możecie kojarzyć, niektórych niekoniecznie, ale dzisiaj je poznacie 🙂

1. Wieża Bazyliki Mariackiej

Klasyk, miejsce, które zaliczył chyba każdy. No i pięknie, ponieważ w moim odczuciu widoki POWALAJĄ.

Szczególnie spojrzenie na północ, gdzie czuć różnorodność i gęstość zabudowy, która ciągnie się i ciągnie, by urwać na Zatoce Gdańskiej. Prócz starszych i młodszych gmachów Śródmieścia, które z tej perspektywy fajnie na siebie nachodzą, dostają GENIALNE wprost tło złożone z grupy charakterystycznych dźwigów KONE, Stadionu Energa i kominów Elektrociepłowni.

Serio, jeden z cudniejszych widoków z góry jakie oglądałem.

Wejście na wieże jest możliwe przez cały rok.

Jeśli ktoś z Was nie był, a może był, ale dawno, zachęcam, nie zawiedziecie się 🙂

Dla jeszcze większej zachęty, TUTAJ (klik) macie wpis z większą ilością widoków z wieży Bazyliki Mariackiej.
2. Wieża Domu Przyrodników

Tak jak większość osób uwielbia coraz to wyższe budynki i widoki na całe miasto, tak do mnie przemawiają te tylko trochę wyrastające ponad okoliczną zabudowę.

Owszem, z 80 metrów ogarniesz większą połać miasta, dojrzysz coś do jest dużo dalej, ale jesteś totalnie oderwany od życia ulicy. W przypadku wieży Domu Przyrodników, z jednej strony jesteś ponad dachami okolicznych kamienic i oglądasz miejską panoramę, ale z drugiej dość dokładnie widzisz i słyszysz ludzi spacerujących po ul. Mariackiej.

To najbardziej mnie ujmuje, niecodzienna perspektywa ulicy Mariackiej, połączenie kamienic przy ul. Św. Ducha z dźwigami KONE w tle oraz Żuraw i kładka tuż obok siebie.

Wejście na wieże jest możliwe przez cały rok.

TUTAJ (klik) znajdziesz mój tekst i więcej zdjęć z wieży Domu Przyrodników.
3. Wieża Więzienna

Położona z drugiej strony Głównego Miasta Wieża Więzienna, zapewnia zupełnie inne miejskie krajobrazy. Wysokością sięga gdzieś między dwie poprzednie wieże i również powoduje odmienne spojrzenie na Gdańskie Śródmieście.

Mnie najbardziej imponuje widok ulicy Długiej, który jest niezrównany z żadnym innym! Musicie to zobaczyć.

Jeśli jesteś ciekaw widoków z wieży oraz samego Muzeum Bursztynu, zerknij TUTAJ (klik).

4. Wieża Kościoła Św. Katarzyny

Położony na Starym Mieście Kościół Św. Katarzyny, daje oglądać z jego wieży całe Główne Miasto. Widok od początku ul. Pańskiej, gdzie obok siebie mamy Halę Targową i Basztę Jacek, zaś dalej Kościół Św. Mikołaja i Bazylikę Mariacką – robi ogromne wrażenie. Warto również zwrócić uwagę na przypływający tuż obok świątyni Kanał Raduni.

Wybaczcie, ale nie znalazłem do tę chwilę (27 stycznia 20:50) swoich zdjęć z wieży Kościoła Św. Katarzyny. Jak tylko je znajdę, od razu dodam do wpisu.

5. Bloki przy ul. Szopy

Widok na Nową Motławę, Szafarnie, Ołowiankę, Wyspę Spichrzów i dalej wieże Głównego Miasta. Jeden z ciekawszych widoków Gdańskiego Śródmieście z wysokości. Niewiele osób bierze pod uwagę klatki schodowe za ciekawe punkty widokowe. A uwierzcie, często są ciekawsze od tych oficjalnych.

Zdjęcie zostało wykonane niemal 2 lata temu. Oczywiście dzisiaj, po zabudowie niektórych działek na Wyspie Spichrzów, ów widok prezentowałby się inaczej. Niewątpliwie muszę tam wrócić i go sprawdzić.

6. Blok przy ul. Powstańców Warszawskich

Dokładniej między ulicami Powstańców Warszawskich i gen. Józefa Bema. Zdobyłem ów blok niemal 3 lata temu i do dzisiaj stanowi dla mnie jeden z ciekawszych widoków na Śródmieście Gdańska!

Główny atut i zmienna, jaka się pojawia, to Nowe Ogrody na pierwszym planie. Wielki gmach sądu, a dopiero dalej wieże: Więzienna, Ratuszowa i Bazyliki Mariackiej.

7. Blok przy Zaroślaku

Było spojrzenie z bloku od strony wschodniej, było z zachodniej, to teraz od południa. W tym miejscu na pierwszym planie Zaroślak i Biskupia Górka, zabudowa przy Okopowej, dalej zaś znane wszystkim wieże Głównego i Starego Miasta.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu! Na dzisiaj to niestety koniec. Ale! Co ważne, każdy z trzech bloków, a raczej widoków, będę dokładniej opisywał i pokazywał na blogu. Zatem, bądźcie uważni.

Polecam Waszej uwadze stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FACEBOOK’u. Tam co piątek oglądamy Gdańsk z wysokości, z różnych, nierzadko niestandardowych punktów widokowych.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

 

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa