Cześć Przyjaciele!
W dzisiejszym wpisie zabiorę Was ponad chodniki i ulice, aby z tej perspektywy oglądać wspaniałe miejskie krajobrazy Gdańskiego Śródmieścia.
Ciekawych punktów widokowych w Historycznym Śródmieściu Gdańska, takich położonych na jego obszarze, oraz tych, skąd widać ów obszar, jest całkiem sporo. Dzielą się na dwie grupy: pierwsza obejmuje wszystkie “oficjalne” punkty widokowe, jak wieże kościołów chociażby, zaś druga: te “mniej oficjalne”, jak klatki bloków mieszkalnych.
Wybrałem SIEDEM punktów widokowych, z których moim zdaniem centrum miasta prezentuje się najokazalej i najciekawiej. Niektóre widoki możecie kojarzyć, niektórych niekoniecznie, ale dzisiaj je poznacie 🙂
Wieża Bazyliki Mariackiej
Klasyk, miejsce, które zaliczył chyba każdy. No i pięknie, ponieważ w moim odczuciu widoki POWALAJĄ.
Szczególnie spojrzenie na północ, gdzie czuć różnorodność i gęstość zabudowy, która ciągnie się i ciągnie, by urwać na Zatoce Gdańskiej. Prócz starszych i młodszych gmachów Śródmieścia, które z tej perspektywy fajnie na siebie nachodzą, dostają GENIALNE wprost tło złożone z grupy charakterystycznych dźwigów KONE, Stadionu Energa i kominów Elektrociepłowni.
Serio, jeden z cudniejszych widoków z góry jakie oglądałem.
Wejście na wieże jest możliwe przez cały rok.
Jeśli ktoś z Was nie był, a może był, ale dawno, zachęcam, nie zawiedziecie się 🙂
Dla jeszcze większej zachęty, TUTAJ (klik) macie wpis z większą ilością widoków z wieży Bazyliki Mariackiej.
2.
Wieża Domu Przyrodników
Tak jak większość osób uwielbia coraz to wyższe budynki i widoki na całe miasto, tak do mnie przemawiają te tylko trochę wyrastające ponad okoliczną zabudowę.
Owszem, z 80 metrów ogarniesz większą połać miasta, dojrzysz coś do jest dużo dalej, ale jesteś totalnie oderwany od życia ulicy. W przypadku wieży Domu Przyrodników, z jednej strony jesteś ponad dachami okolicznych kamienic i oglądasz miejską panoramę, ale z drugiej dość dokładnie widzisz i słyszysz ludzi spacerujących po ul. Mariackiej.
To najbardziej mnie ujmuje, niecodzienna perspektywa ulicy Mariackiej, połączenie kamienic przy ul. Św. Ducha z dźwigami KONE w tle oraz Żuraw i kładka tuż obok siebie.
Wejście na wieże jest możliwe przez cały rok.
TUTAJ (klik) znajdziesz mój tekst i więcej zdjęć z wieży Domu Przyrodników
Wieża Więzienna
Położona z drugiej strony Głównego Miasta Wieża Więzienna, zapewnia zupełnie inne miejskie krajobrazy. Wysokością sięga gdzieś między dwie poprzednie wieże i również powoduje odmienne spojrzenie na Gdańskie Śródmieście.
Mnie najbardziej imponuje widok ulicy Długiej, który jest niezrównany z żadnym innym! Musicie to zobaczyć.
Jeśli jesteś ciekaw widoków z wieży oraz samego Muzeum Bursztynu, które do niedawna mieściło się w Wieży Więziennej, zerknij TUTAJ (klik). Z kolei TUTAJ macie Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie, a więc w Wielkim Młynie.
Wieża Kościoła Św. Katarzyny
Położony na Starym Mieście Kościół Św. Katarzyny, daje oglądać z jego wieży całe Główne Miasto. Widok od początku ul. Pańskiej, gdzie obok siebie mamy Halę Targową i Basztę Jacek, zaś dalej Kościół Św. Mikołaja i Bazylikę Mariacką – robi ogromne wrażenie. Warto również zwrócić uwagę na przypływający tuż obok świątyni Kanał Raduni.
Bloki przy ul. Szopy
Widok na Nową Motławę, Szafarnie, Ołowiankę, Wyspę Spichrzów i dalej wieże Głównego Miasta. Jeden z ciekawszych widoków Gdańskiego Śródmieście z wysokości. Niewiele osób bierze pod uwagę klatki schodowe za ciekawe punkty widokowe. A uwierzcie, często są ciekawsze od tych oficjalnych.
Zdjęcie zostało wykonane w 2017 roku. Oczywiście dzisiaj, po zabudowie niektórych działek na Wyspie Spichrzów, ów widok prezentowałby się inaczej. Niewątpliwie muszę tam wrócić i go sprawdzić.
6.
Blok przy ul. Powstańców Warszawskich
Dokładniej między ulicami Powstańców Warszawskich i gen. Józefa Bema. Zdobyłem ów blok niemal 3 lata temu i do dzisiaj stanowi dla mnie jeden z ciekawszych widoków na Śródmieście Gdańska!
Główny atut i zmienna, jaka się pojawia, to Nowe Ogrody na pierwszym planie. Wielki gmach sądu, a dopiero dalej wieże: Więzienna, Ratuszowa i Bazyliki Mariackiej.
7.
Blok przy Zaroślaku
Było spojrzenie z bloku od strony wschodniej, było z zachodniej, to teraz od południa. W tym miejscu na pierwszym planie Zaroślak i Biskupia Górka, zabudowa przy Okopowej, dalej zaś znane wszystkim wieże Głównego i Starego Miasta.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu! Na dzisiaj to niestety koniec. Ale! Co ważne, każdy z trzech bloków, a raczej widoków, będę dokładniej opisywał i pokazywał na blogu. Zatem, bądźcie uważni.
A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!
Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.
Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!