Wirtualne zwiedzanie Gdańska – 7 ujęć dzielnicy Młyniska

W

Cześć Przyjaciele!

Od kilku tygodni mamy ograniczaną możliwość wychodzenia z domów w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W związku z tym, trzeba sobie jakoś radzić!

Postanowiłem zapoczątkować cotygodniowy cykl wpisów pt. “Wirtualne zwiedzanie Gdańska”. Co niedzielę pokażę Wam siedem ujęć danej dzielnicy plus krótki opis.

Wierzę, że ten cykl wpisów skończy się jak najszybciej, a ja wystartuje z “Projektem Dzielnicowym”.

Szykuję dla Was serie wpisów o dzielnicach, w tym pomysły na trasy zwiedzania kolejnych dzielnic. Publikowanie tej serii zacznę kiedy cała sytuacja z wirusem się uspokoi.

Młyniska – krótka charakterystyka

Dzisiaj zwiedzimy wirtualnie Młyniska. Dzielnica przemysłowo-mieszkaniowa, od 1914 roku w granicach Gdańska. Zamieszkiwana przez 2706 osób na powierzchni 4,3 km2. Niewielka gęstość zaludnienia wynika z faktu, iż na terenie dzielnicy dominują zakłady przemysłowe lub tereny poprzemysłowe.

7 ujęć dzielnicy Młyniska

1. Młode Miasto

Co ciekawe, Młode Miasto, planowana nowa dzielnica na terenach po stoczniowych, leży na terenie Młynisk. Zatem zwiedzając Główne Miasto i zapuszczając się nad Motławą na teren Stoczni Cesarskiej, zwiedzamy Młyniska.

Na zdjęciu “Marina Cesarska” stworzona w miejscu basenu dokowego.

2. Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej

Rzadko kiedy stosunkowo nowe świątynie przykuwają wzrok. W tym przypadku mamy do czynienia z całkiem ciekawą architekturą.

3. Charakterystyka zabudowy

Poniższe ujęcie dość dobrze pokazuje charakterystykę zabudowy Młynisk. Oczywiście do tego warto byłoby dodać architekturę z ul. Okrąg oraz przemysłową.

4. Strzyża

Potok Strzyża, w dużej części kojarzony z Wrzeszczem, swoje ujście ma na terenie Młynisk. Dzisiejsza dzielnica, wzięła się od osady wokół młyna nad Strzyżą, nadanego w 1261 roku przez księcia Świętopełka gdańskim mieszczanom – Gotfrydowi de Wirceburkowi i Johannowi de Rechizowi.

Posiłkowałem się nieocenioną Gedanopedią.

5. Tramwaje

Kiedyś takie jak na zdjęciu, dzisiaj zupełnie inne, tramwaje są częścią tej przemysłowo-mieszkaniowej dzielnicy. Zapewne wiele razy przejeżdżaliście tramwajem przez “Węzeł Kliniczna”, być może nie zdając sprawy, że za oknem oglądacie tę dzielnicę.

6. Wyspa Ostrów

Wyspa Ostrów, z funkcjonującymi na niej Stocznią Remontową i Stocznią Gdańską, należą do dzielnicy Młyniska. Te zupełnie oderwane od codzienności większości z nas obrazki, są dostępne jednego dnia w roku. W dniu stoczniowca w czerwcu można zwiedzać stocznię i serdecznie Wam to polecam. Obyśmy mogli 🙂

7. Żurawie

Charakterystyczne, obecne w wielu widokach Gdańska, nadająca naszemu miastu wyrazu – żurawie KONE, stoją na terenie Młynisk. Cieszy mnie, że tak wiele ciekawego i ważnego dla Gdańska, znajdziemy w tej myślę mało znanej dzielnicy.

Kilka (ważnych) słów na koniec

I jak podoba się Wam wirtualne zwiedzanie Gdańska? 😉 Wierzę, że w ten sposób choć trochę mogę zaspokoić Wasz “miejski głód”. Wędrując od miejsca do miejsca, choćby na zdjęciach, możemy uruchomić wyobraźnię lub poczuć emocje z nimi powiązane.

Jeśli macie pomysł na kolejną dzielnicę, którą mógłbym Wam w taki sposób pokazać, zapraszam do zostawieniu komentarza lub napisania TUTAJ na facebook’u.

Zapraszam do dołączenia do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to”. Dzięki temu będziecie na bieżąco z nowymi artykułami.

Odkrywajcie Gdańsk (nawet wirtualnie), pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa