Przewodnik na dodatkowe 4 dni w Gdańsku! (głębsze poznanie miasta)

P

Cześć Przyjaciele!

Tydzień temu przedstawiłem plan na 3 dni w Gdańsku. Opisałem każdy z trzech dni w taki sposób, abyście zwiedzili sporą część miasta.

Oczywiście Gdańsk ma wiele więcej możliwości, a miejsca, które przedstawiłem w artykule “Plan na 3 dni w Gdańsku”, nie wyczerpują tematu.

Z tego względu, dopisałem plan na kolejne cztery dni w Gdańsku!

Dla tych, którzy już w mieście byli, a chcą czegoś innego, oraz dla tych, którzy chcą być w Gdańsku cały tydzień mogą dodać owe cztery dni do trzech, które opisałem TUTAJ.

W ciągu dodatkowych czterech dni, poznasz Gdańsk na jeszcze głębszym poziomie. Odwiedzisz kolejne dzielnice, spojrzysz na miasto z wielu innych perspektyw, spróbujesz zwiedzania miejsc alternatywnych.

Korzystając z tego przewodnika, będziesz miał dobrą “zgapkę” spędzenia fajnych, aktywnych i pełnych przygód dodatkowych czterech dni w Gdańsku:

  • PRZYBIJESZ “PIĄTKĘ” SOŁDKOWI
  • ODWIEDZISZ NAJWIĘKSZY, NATURALNY ZASÓB GDAŃSKA
  • TRAFISZ DO DZIELNICY, MAJĄCEJ CHARAKTER MAŁEGO, PORTOWEGO MIASTECZKA
  • ZWIEDZISZ UROCZE MIEJSCA ROWEREM I JESZCZE WIĘCEJ

Zapraszam do przewodnika na (dodatkowe) 4 dni w Gdańsku!

Dzień pierwszy (czwarty)

Pierwszy dzień ograniczymy do dwóch aktywności. Połączymy spacer w pięknych okolicznościach przyrody z wizytą w muzeum. Jedno i drugie miejsce zabierze Ci sporo czasu, stąd przeznaczyłem na nie cały dzień.

Muzeum II Wojny Światowej

W pierwszej kolejności, udajemy się do Muzeum II Wojny Światowej (we wtorki darmowy wstęp). Placówka przy Placu Władysława Bartoszewskiego 1, otwiera się przez cały rok o 10:00 (poniedziałki nieczynne), a na zwiedzanie można przeznaczyć spokojnie 2-3 godziny. Wystawa główna zajmuje 5 tyś m2 i jest jedną z największych prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. “Dowiesz się od genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach” – te słowa przeczytasz na oficjalnej stronie internetowej MIIWŚ. Tam polecam Ci zajrzeć po wszystkie interesujące Cię informacje.

Po wyjściu z muzeum, jest czas na posiłek. Tutaj dowolność wyboru przeróżnych knajp/restauracji/barów.

Pętla: Stogi -> Górki Zachodnie -> Stogi

Drugą część dnia spędzamy w terenie i jest to propozycja 10 km spaceru. To jedna z moich ulubionych pętli spacerowych. Wystarczy pojechać tramwajem na Stogi. Linia tramwajowa 8, odjeżdża z przystanku “Dworzec Główny” lub “Brama Wyżynna”. Wysiadamy na przystanku “Pasanil”. Z tego miejsca jest tylko kilka minut spaceru nad jezioro “Pusty Staw”, gdzie zaczynamy spacer. Nasza trasa wiedzie nad jeziorem, następnie lasem na wschód, aż do ul. Stogi. Ową ulicą docieramy do Narodowego Centrum Żeglarstwa, wchodząc wejściem numer 20 w kierunku plaży. Po prawej stronie mamy Wisłę Śmiałą, uchodzącą kawałek dalej do morza. Tam się udajemy po jeden z ładniejszych Gdańskich krajobrazów. Dalsza droga wiedzie plażą aż na Stogi (poznasz po jedynym stojącym tam budynku). Przy wejściu na plażę nr 26, znajdziesz pętlę tramwajową, skąd wrócisz do centrum Gdańska.

Przybliżona trasa pętli spacerowej Stogi -> Górki Zachodnie -> Stogi

Przydatne linki

Więcej informacji o Muzeum II Wojny Światowej, znajdziesz TUTAJ. Rozkład jazdy tramwajów i autobusów, znajdziesz TUTAJ. Bilety możesz kupić w małych sklepach (np w tunelu przy Dworcu), automatach biletowych lub przez aplikacje “Jak Dojadę” (i to jest najwygodniejszy sposób).

Intensywny, pełen wrażeń dzień, prawda? Wszystko czego dowiedziałeś się w MIIWŚ w pierwszej części dnia, możesz na spokojnie przemyśleć w otoczeniu zieleni, morza i plaży po południu. Wieczór należy do Ciebie 😉

Dzień drugi (piąty)

Drugi dzień w Gdańsku, zwiążemy z wodą, naturą, wiatrem. Będąc w granicach miasta, uciekniesz do miejsca, które z miastem nie ma nic wspólnego. Ale najpierw spojrzysz na centrum Gdańska z perspektywy… łabędzia 😉

Kajakiem po Gdańsku – trasa po Motławie

Dzień zaczynamy od wypożyczenia kajaka w klubie wodnym “Żabi Kruk”, znajdującym się nad Motławą, niejako na zapleczu ul. Żabi Kruk. Możliwości wyboru tras jest kilka, jednak polecam Ci jedną z najprostszych, aczkolwiek pozwalających spojrzeć na Gdańsk z zupełnie innej perspektywy. Płyniemy zatem Motławą wzdłuż Wyspy Spichrzów, po lewej pojawiają się historyczne bramy wodne Głównego Miasta, w tym majestatyczny Żuraw. Gdy mijamy północny cypel Wyspy Spichrzów, patrząc w prawo, widzimy Most Kamieniarski, pod którym przepłyniemy nieco później.

Płyniemy dalej Motławą wzdłuż Ołowianki, przepływamy pod Kładką, widząc po lewej stronie ujście Kanału Raduni i znane już Ci Muzeum II Wojny Światowej. Opływamy Ołowiankę, płynąc po drugiej jej stronie Kanałem Stępkarskim i po chwili jesteśmy pod Mostem Kamieniarskim, o którym pisałem wyżej. Po prawej stronie mamy Żuraw, jednak skręcamy w lewo w Nową Motławę, płynąc na południe. Skręcamy w dużo węższy kanał zaraz za sporymi, pomarańczowymi budynkami, mającymi przypominać spichlerze. Chwile później, jesteśmy już blisko miejsca, skąd ruszaliśmy. Myślę, że taka wycieczka nie powinna zająć więcej niż 2 h.

Na mapkę naniosłem trasę, którą pokonacie kajakiem

Wyspa Sobieszewska – “Mewia Łacha”

Po tym wszystkim idziemy ulicą Żabi Kruk na przystanek o tej samej nazwie. Potrzebujemy autobusu linii 112 lub 212. Poza godzinami szczytu nie jeżdżą specjalnie często, więc jeśli byłaby konieczność dłuższego oczekiwania, zachęcam do spaceru do Bramy Wyżynnej. Autobusem będziesz jechał aż do przystanku “Przystań” na Wyspie Sobieszewskiej, a dokładniej w Świbnie.

Po wyjściu z autobusu, możesz zaopatrzyć się w coś do jedzenia i picia w sklepie, gdyż czeka Cię długi spacer.

Idziemy zatem nad Przekopem Wisły na północ, aż do Rezerwatu Przyrody “Mewia Łacha”. Z platformy widokowej można wypatrzeć foki, wylegujące się na jednej z piaszczystych wysepek, oddalonych kilkaset metrów od plaży. Po rezerwacie poruszamy się zgodnie z oznakowaniem, docierając na plażę. Proponuje zrobić sobie mały postój, usiąść na piasku bądź pniu drzewa i, patrząc na morze, posilić się.

W zależności od czasu, możesz iść plażą krócej lub dłużej, wybierając jedno z wyjść. Wówczas lasem dostaniesz się do ul. Boguckiego, na której znajdziesz przystanek autobusowy. Zapewne będziesz miał telefon, więc sprawdzisz sobie rozkład jazdy 😉 Kolejne przystanki w stronę centrum to: “Przystań” (ten na którym wysiadałeś) -> “Węgorzowa” -> “Kempingowa” -> “Trałowa – Szkoła” -> “Boguckiego” -> “Kwiatowa”.

Trasa spaceru do Mewiej Łachy

Gdzie zjeść?

Po powrocie do centrum Gdańska, proponuje pójść do restauracji “Panorama” w “zieleniaku” (charakterystyczny, zielonkawy wieżowiec między Dworcem Głównym, a Pomnikiem Poległych Stoczniowców). Posiłek z widokiem z 16-go piętra jest ciekawym połączeniem i mocnym końcem drugiego dnia w Gdańsku.

Przydatne linki

Więcej informacji o wypożyczalni kajaków, znajdziesz TUTAJ. Z kolei TUTAJ masz stronę restauracji “Panorama”.

Dzień trzeci (szósty)

Tego dnia nieco mniej Cię zmęczę, ale tylko trochę 😉 Odwiedzisz klimatyczną, wyjątkową dzielnicę Nowy Port, zajdziesz też do sąsiadującego Brzeźna, na plażę, promenadę i dobrą rybkę.

Nowy Port – klimatyczna portowa dzielnica

Do Nowego Portu udamy się tramwajem nr 10 spod Dworca Głównego. Podróż zajmie nieco ponad 20 min. Wysiadamy na przystanku “Nowy Port Zajezdnia”, kierując się przez ul. Władysława IV na Nabrzeże Zbożowe. Tutaj po raz pierwszy poczujesz portowy klimat dzielnicy. Również z tego miejsca, możesz ujrzeć “Twierdzę Wisłoujście” i zapisać ją na liście miejsc “do odwiedzenia w Gdańsku”. Wracamy na ul. Władysława IV i skręcamy w ul. Wolności, gdzie przyjechaliśmy tramwajem. Mijamy Plac Wolności, ciekawe kamienice i domy, dochodząc na Plac Gustkowicza. Dalej mamy uroczą ulicę Rybołowców, z której skręcamy w lewo w ul. Oliwską.

Moglibyśmy iść tak cały czas prosto, jednak odbijamy w ul. Przemysłową. Prowadzi ona do Latarni Morskiej i Nabrzeża Ziółkowskiego. Kolejne kapitalne miejsce nad wodą! Warto wejść do latarni i spojrzeć na okolicę z góry.

Park Brzeźnieński i Falochron Zachodni

Wracamy do ul. Oliwskiej, która zmienia się w Krasickiego. Kilka chwil wystarczy, by dojść do Parku Brzeźnieńskiego. Na mapie zaznaczyłem dojście do Falochronu Zachodniego. To cudowne miejsce do oglądania wchodzących i wychodzących z portu statków.

Spacer plażą i gdzie zjeść?

Wracamy do parku i wchodzimy na plażę. Wejściem nr 43 dostaniemy się na promenadę, którą spacerujemy aż do wejścia nr 50. Na jego wysokości, nieco wgłąb lądu, znajduje się restauracja “Tapas Rybka” oraz inne, gdzie można zjeść obiad. Kawałek dalej, znajdziesz przystanek “Wczasy”, skąd tramwajem nr 3, wrócisz do centrum Gdańska.

Tutaj macie trasę zaznaczoną na mapie

Więcej informacji o Latarni Morskiej, znajdziesz TUTAJ. Z kolei TUTAJ masz stronę restauracji Tapas Rybka.

Dzień czwarty (siódmy)

Ostatniego, czwartego dnia, zachęcam Cię do wypożyczenia roweru. Możesz to zrobić w jednej z wypożyczalni – całą listę masz TUTAJ. Rower pozwala na zobaczenie większej ilości miejsc w tym samym czasie, zatem odwiedzisz dwie dzielnice.

Wrzeszcz na rowerze

Pierwszą będzie Wrzeszcz. Będziemy kierowali się główną drogą – Al. Zwycięstwa i Al. Grunwaldzką – aczkolwiek odbijemy od niej kilka razy. Po raz pierwszy, skręcimy w ul. Narutowicza, która prowadzi do gmachu Politechniki Gdańskiej. Tuż obok jest urocze Osiedle Abegga (ul. Własna Strzecha). Po raz drugi, skręcimy w ul. Do Studzienki, aby do Jaśkowej Doliny, dojechać ul. Matejki. To ze względu na piękną zabytkową zabudowę. Na wysokości Dworca Kolejowego, ulicą Klonową, tunelem pod torami, dojedziemy do ul. Wajdeloty. Jednego z bardziej uroczych zakątków Gdańska.

Oliwa – Pachołek, ZOO

Dalej śmigamy Al. Grunwaldzką aż do Oliwy. Skręcamy w biegnącą wzdłuż Parku Oliwskiego, ulicę Rybińskiego, następnie jedziemy ul. Stary Rynek Oliwski, w końcu ul. Spacerową. Niemal na samym jej początku, znajdziesz schody, prowadzące na wzgórze Pachołek. Na górze jest platforma widokowa z cudownym widokiem na sporą część Gdańska! Po obejrzeniu widoków, schodzisz w dół do Spacerowej. Po chwili, skręcasz w ul. Karwieńską, gdyż u jej końca ma miejsce Gdańskie ZOO. Piękne położone, z dużymi wybiegami zwierząt, warto odwiedzić! Do centrum Gdańska wracasz tą samą drogą.

Trasa rowerowa na mapie

Przydatne linki

Na mapce zaznaczyłem trasę, abyś mógł jak najlepiej się odnaleźć. Więcej informacji o wypożyczalni rowerów, znajdziesz TUTAJ. Z kolei TUTAJ masz informacje odnośnie Ogrodu Zoologicznego.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Będę ogromnie szczęśliwy, jeśli ktoś z Was zdecyduje się skorzystać z mojego planu zwiedzania na 4 dodatkowe dni w Gdańsku.

Jeśli jesteś ciekawy mniej standardowego Gdańska, różnorodnego klimatu, szerokiego spektrum miejsc oraz wszechstronnego zwiedzania, powyższy plan jest dla Ciebie.

Oczywiście jeśli macie swoje pomysły na modyfikacje planu, nie widzę przeszkód. To Wam ma być wygodnie 🙂

Starałem się zamieścić wszelkie potrzebne informacje, jednak jeśli coś Was interesuje, możecie pisać w komentarzach pod tym wpisem, lub do mnie na fanpage -> 7 zdjęć z Gdańska.

Ważna informacja! Opublikowałem już gotowy plan na 3 dni w Gdańsku. Jest on skierowany do tych z Was, którzy nie znają aż tak dobrze miasta. Możecie połączyć plan na 3 dni z tym na 4 dni, lub skorzystać z każdego z osobna.

Po więcej Gdańska, zapraszam na facebook’a – o TUTAJ.

Jeśli czytasz moje artykuły o Gdańsku i są one ciekawe, a nade wszystko PRZYDATNE, możesz mi się odwdzięczyć 🙂 Możesz dobrowolnie “postawić” mi kawkę, co spożytkuje na dalsze funkcjonowanie bloga. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa