Gotowy plan na 3 dni w Gdańsku! (mapa z trasami, ważne miejsca, informacje praktyczne)

G

Cześć Przyjaciele!

Mam na imię Kamil, od ponad 10 lat interesuje się Gdańskiem, w którym mieszkam od urodzenia, zaś od niemal 6 lat, prowadzę bloga “7 zdjęć z Gdańska”.

Napisałem przewodnik na wspaniałe trzy dni w Gdańsku, który pomoże Ci doskonale wejść w odkrywanie stolicy woj. Pomorskiego.

Dla kogo jest ten przewodnik?

Ten przewodnik jest skierowany przede wszystkim do tych z Was, którzy nie byli jeszcze w Gdańsku, odwiedzili miasto dawno lub Wasze wizyty ograniczały się do najważniejszych atrakcji.

Co zawiera przewodnik?

Zmieściłem w trzech dniach wiele atrakcji, zaplanowałem je w taki sposób, aby wszystko się ze sobą spinało. Pomyślałem również o czasie na posiłki i zwiedzanie muzeów. Dodatkowo podałem najważniejsze praktyczne informacje odnośnie przeróżnych miejsc, które odwiedzicie, jak i odnośniki do stron, z których dowiecie się jeszcze więcej.

W ciągu trzech dni, zwiedzicie dość dokładnie turystyczną część Historycznego Śródmieścia, ale nie tylko, ponieważ zobaczycie chociażby Muzeum Narodowe i dawną fosę Dolnego Miasta. Dodatkowo skorzystacie z tramwaju wodnego, usiądziecie na plaży przy zachodzie słońca, pospacerujecie jednym z ładniejszych Polskich parków, obejrzycie miasto z góry i wiele więcej.

Zapraszam do przewodnika na 3 dni w Gdańsku!

DZIEŃ PIERWSZY

Mapka z trasą i ważnymi miejscami

Droga Królewska – ulica Długa

Zaczynamy rano, powiedzmy o 10:00, od Głównego Miasta, a dokładniej tuż obok, przy Bramie Wyżynnej. Zaraz za nią, stoi zespół przedbramia – Katownia i Wieża Więzienna, a w niej Muzeum Bursztynu. Przechodząc przez Złotą Bramę, wchodzimy na dostojną ulicę Długą. Prócz podziwiania kamieniczek, polecam Wam do jednej z nich wejść – to Dom Uphagena. Obejrzycie wnętrze domu bogatego mieszczanina – Jana Uphagena, którego wolą było zrobić tutaj muzeum. Mieszczańskie wnętrze wciągnie Was na godzinkę, zaś kolejną godzinkę, może półtorej, możecie poświęcić na zwiedzanie Ratusza Głównego Miasta. Ten piękny gotycko-renesansowy budynek ze strzelistą wieżą nakrytą hełmem, kryje przepiękne wnętrze – Sale Czerwoną. Warto przyjrzeć się stropowi, na który składa się 25 przedstawień malarskich, w tym słynna “Apoteoza Gdańska”. Jeśli czujecie chęci, polecam wejść na wieżę, choćby po to, aby ujrzeć jak majestatycznie wygląda pośród małych z tej perspektywy kamieniczek, Bazylika Mariacka.

Droga Królewska – Długi Targ

Z ulicy Długiej przechodzimy na Długi Targ, gdzie każdy szanujący się turysta robi sobie zdjęcie na tle Fontanny Neptuna. Prócz Boga mórz, mamy piękny Dwór Artusa, śliczną Złotą Kamieniczkę, zaś na samym końcu placu Bramę Zieloną.

Piwna, Św. Ducha, Mariacka

Kolejny punkt zwiedzania to ul. Chlebnicka oraz Piwna, które zaczynamy oglądać od strony Bramy Chlebnickiej. Wchodzimy do imponującej rozmiarami Bazyliki Mariackiej, gdzie polecam wejść na wieżę po wspaniałe widoki! Niestety windy nie ma, a schodów ponad 400 😉 Dochodzimy do fasady Wielkiej Zbrojowni, skręcamy w prawo, i po chwili, ponownie w prawo, na ul. Św. Ducha. Spacerujemy do ul. Grobla I, na którą warto wejść i zobaczyć widok na Kaplicę Królewską i Bazylikę Mariacką! Następnie kierujemy się na ul. Plebania, którą docieramy na klimatyczną Mariacką. Kilka chwil, przechodzimy przez Bramę Mariacką i wychodzimy nad Motławą. Jest około 14:30, mkniemy zatem dalej.

Nad Motławą

Zapoznawanie się z uroczymi krajobrazami nad Motławą, zaczynamy od Mostu Zielonego, z którego wchodzimy na Wyspę Spichrzów. Niegdyś największa dzielnica spichlerzy w Europie, dzisiaj zabudowywana od nowa. Spacer promenadą na sam cypel wyspy, daje możliwość oglądania historycznych bram oraz słynnego Żurawia z drugiej strony rzeki. Po chwili, idąc już w stronę Mostu Stągiewnego, oglądamy nieco inne oblicze miasta. Przechodzimy na ul. Szafarnia, skąd Mostem Kamieniarskim, trafiamy na Ołowiankę. Wspaniała część Historycznego Śródmieścia Gdańska, przede wszystkim ze względu na nadwodne widoki na nabrzeże Głównego Miasta. Nabrzeże Ołowianki prowadzi obok Narodowego Muzeum Morskiego, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, aż do terenu rekreacyjnego i kładki, którą przejdziecie na drugą stronę Motławy (harmonogram podnoszenia kładki TUTAJ). Jeśli trzeba poczekać na opuszczenie przęsła, możecie zwyczajnie poobserwować ruch na rzece lub ruszyć w stronę Filharmonii, obejrzeć odciski dłoni wielu znanych osób.

Stocznia Cesarska

Jest około 16:00 i wiem, jesteście głodni, jednakże na obfitszy posiłek przyjdzie czas, w tym momencie możecie posilić się czymś mniejszym, chociażby w czasie spaceru nad Motławą. Po przejściu kładką, kierujemy się na północny-wschód, cały czas brzegiem rzeki. Mijamy osiedle Brabank (nie zaszkodzi się czasem obejrzeć za siebie za pięknym krajobrazem oddalającego się Głównego Miasta), idąc nabrzeżem dalej i dalej, aż na opuszczone tereny Stoczni Cesarskiej. To niesamowite jak szybko możecie zmienić klimat z historyczno-turystycznego, na postoczniowy. W tym miejscu kończycie pierwszy dzień zwiedzania. Aby dotrzeć w okolicę Dworca Głównego, wystarczy dojść (jak na mapie) do ul. Wałowej, skąd odjeżdża autobus linii 130 (rozkład TUTAJ).

Gdzie zjeść?

Posiłek, w zależności od tego co preferujecie, możecie zjeść w różnych lokalizacjach. Ze swojej strony polecam Restauracje Sapore (szczegóły TUTAJ), Mandu (szczegóły TUTAJ), Oliwę do ognia (szczegóły TUTAJ) lub KOS (szczegóły TUTAJ). Oczywiście wybór jest dużo większy! Polecam również Bar Mleczny Turystyczny przy Szerokiej 8/10, a jeśli najdzie Was ochota na lody, wybierzcie się do Paulo Gelateria przy Podwalu Staromiejskim 96/97.

A może spacer po zmroku?

Gdańsk po zmroku to zupełnie inna bajka. Miasto jest trochę tajemnicze, a również urzekająco piękne. Spacer polecam połączyć z wizytą w jednym ze Sky Barów na Wyspie Spichrzów – np. SASSY z widokiem na Główne Miasto! (szczegóły TUTAJ).

Pomocne linki

Więcej informacji (godziny otwarcia, koszt biletów) o Domu Uphagena i Ratuszu Głównego Miasta, znajdziecie TUTAJ. Informacje o Bazylice Mariackiej, macie TUTAJ.

Pierwszy dzień był dniem zapoznania się z miastem, były dostojne ulice, piękne zabytki, imponujące wnętrza, krajobrazy nad Motławą, ale również spojrzenie na miasto poprzez tereny postoczniowe, nocna odsłona znanych miejsc, jak i wizyta w sky barze.

DZIEŃ DRUGI

Mapka z trasą i ważnymi miejscami

Stare Miasto – Kościół Św. Katarzyny

Drugi dzień zwiedzania, zaczynamy tak jak dnia poprzedniego o 10:00, ale tym razem na Placu Dariusza Kobzdeja. Widać stąd jeden z bardziej wyróżniających się kościołów w panoramie miasta – Kościół Św. Katarzyny. W drodze do niego, możemy wejść do Hali Targowej, kupić coś na ząb. Już na początku dnia będziemy potrzebowali trochę sił, gdyż zaplanowałem wejście do Kościoła Św. Katarzyny (główne, duże drzwi niemal vis-a-vis Wielkiego Młyna) oraz na wieżę (mniejsze wejście obok tego głównego). Wchodząc na górę, zobaczycie Muzeum Nauki Gdańskiej (niestety obecnie nieczynne do odwołania, warto śledzić stronę Muzeum Gdańska.

Plac Solidarności i Europejskie Centrum Solidarności

Dalej spacerujemy ulicą Rajską i Wałami Piastowskimi, aż na Plac Solidarności. Mamy tutaj znany każdemu Pomnik Poległych Stoczniowców, zaś za nim otworzony w 2013 roku budynek Europejskiego Centrum Solidarności. W zależności od Waszych preferencji, zwiedzacie wystawę stałą ECS-u, lub chociażby wjeżdżacie (za darmo) windą na 6-te piętro i wychodzicie na dach po widoki.

Góra Gradowa

Można rzec, że to tego momentu będzie to oglądanie Gdańska z góry, gdyż kolejnym miejscem, które odwiedzimy, będzie Góra Gradowa. Aby tam dotrzeć, wystarczy przejść kawałek ul. Jana z Kolna, żółtym wiaduktem na rondo Ofiar Katynia, następnie ul. 3 Maja, skręcić w prawo w ul. Dąbrowskiego i za moment w lewo w ul. Gradową, którą dość szybko trafimy pod krzyż milenijny. Jest to jeden z najbardziej znanych punktów widokowych na Gdańskie Śródmieście, tereny stoczniowo-portowe oraz inne części miasta.

Oliwa – Park Oliwski i Katedra

Wracamy tą samą drogą na rondo Ofiar Katynia, skąd tramwajami nr 6 i 12 (rozkład jazdy nie jest potrzebny, gdyż tramwaje na tej trasie kursują często, na przystanku jest biletomat), ruszamy do Oliwy.

Wysiadamy na przystanku “Obrońców Westerplatte”, skąd już tylko kilka minut do głównej bramy wejściowej do Parku Oliwskiego. Tutaj już Wasza inwencja, którędy pospacerujecie, ale pamiętajcie, że od kilku lat jest dostępna również część z Ogrodem Japońskim. Tuż obok parku, zwiedzamy jeszcze Katedrę Oliwską, po czym możemy poszukać miejsca do posilenia się.

Gdzie zjeść?

Ze swojej strony polecam podjechać tramwajem (linia 2 i 6) z pętli tramwajowej (przystanek “Oliwa”, od strony Al. Grunwaldzkiej) na Żabiankę (przystanek “Pomorska-Osiedle”) i udać się do baru mlecznego Kmar (czynny każdego dnia tygodnia od 8:00 do 20:00, więcej informacji TUTAJ).

Zachód słońca na plaży w Jelitkowie

Posileni, wracacie na tramwaj i linią nr 6 dojeżdżacie do pętli “Jelitkowo”. Jest już wieczór, słońce powoli się chowa, zatem to doskonały czas na chwile na plaży. Usiąść nad morzem z zachodzącym obok słońcem to coś najpiękniejszego. Warto! Do centrum wracacie tramwajem nr 6 lub 8.

Przydatne linki

Więcej informacji (godziny otwarcia, koszt biletów) o Kościele Św. Katarzyny, znajdziecie TUTAJ, Europejskim Centrum Solidarności, znajdziecie TUTAJ. Do Parku Oliwskiego oraz Katedry Oliwskiej, wchodzimy za darmo.

Informacje o biletach na komunikacje miejską

Co do komunikacji miejskiej, bilety do nabycia w automatach biletowych na przystankach, kioskach i małych punktach sprzedaży (np w tunelu przy Dworcu), w aplikacji “Jak dojadę”. Możecie kupić bilety na jeden przejazd, ważne 75 minut od skasowania (w każdym kolejnym pojeździe, o ile mieścicie się w 75 minutach) bądź dobowe.

Drugi dzień zwiedzania, jak sami przyznacie, jest intensywny, aczkolwiek pod wieczór, siedząc na plaży, dochodzi do Was ile zobaczyliście. Gdańsk z wysokości z różnych perspektyw, piękna Oliwa, wieczór przy zachodzie słońca na plaży.

DZIEŃ TRZECI

Mapka z trasą i ważnymi miejscami

“Sąd Ostateczny”

Trzeci i ostatni dzień pobytu w Gdańsku, zaczynamy o 10:00 od wizyty w oddziale sztuki dawnej Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej 1. Prócz wielu ciekawych obrazów i rzeźb, największą uwagę przyciąga tryptyk “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Jeden z najbardziej wartościowych obrazów w Polsce, a dostępny bez żadnych kolejek i tłoku (niestety obecnie oddział jest zamknięty do odwołania, ale warto sprawdzać stronę -> KLIK.

Stare Przedmieście i dawna fosa

Po zwiedzeniu Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego, udajemy się na południe ulicą Rzeźnicką, aż na Plac Wałowy. Mamy szanse poznać mało reprezentacyjną twarz Historycznego Śródmieścia Gdańska, co pomoże spojrzeć na miasto z różnych stron. Zaraz za Placem Wałowym, znajdujemy Bastion Św. Gertrudy, skąd ruszamy na spacer wzdłuż dawnej fosy. Mijamy Bramę Nizinną, Bastion Żubr (na który polecam wejść i położyć się na trawie) i Kamienną Śluzę.

Dolne Miasto – ulica Łąkowa

Na wysokości kładki na Bastionie Wyskok, odbijamy w ul. Kurzą i skręcamy w prawo na ciąg ulic Wróbla -> Łąkowa. Położona zaledwie 1 km od ulicy Długiej, Łąkowa jest miłym miejscem na spacer, a smaczku dodają ciekawe kamienice. Macie szansie poznać Gdańsk mieszkańców, bez całej turystycznej otoczki.

Westerplatte

Dochodząc do końca Łąkowej, skręcamy w prawo do przystanku autobusowego “Akademia Muzyczna”, wybierając linię 106, 138 lub 606. Warto już trochę wcześniej sprawdzić rozkład (do zobaczenia TUTAJ – linia 106 TUTAJ – linia 138), aby się nie rozczarować i nie czekać zbyt długo. Jedziemy przez Most Siennicki, Przeróbkę, Trasą Sucharskiego, aż na Westerplatte (wysiadamy jeden przystanek przed końcem!, na przystanku o nazwie “Przystań żeglugi”).

W pierwszej kolejności udajemy się na południe na przystań właśnie, zobaczyć jak wygląda krajobraz nad Kanałem Portowym (co ważne, jeszcze tutaj wrócimy). Następny punkt to położona z drugiej strony (na północ, za kamiennym napisem “Westerplatte”) plaża. Tuż obok plaży, biegnie długi bulwar z pięknym widokiem na Zatokę Gdańską, zaś dalej idziemy już główną aleją, aż pod Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Podróż statkiem z Westerplatte na Targ Rybny

Po niedługiej przerwie na kopcu z pomnikiem, wracamy na przystań, skąd do centrum popłyniemy statkiem. Więcej informacji uzyskacie TUTAJ.

Po przypłynięciu na Główne Miasto, warto rozejrzeć się za miejscem w celu posilenia się. Ten ostatni wieczór, możecie również wykorzystań na klimatyczny, pożegnalny spacer nad Motławą i uliczkami Głównego Miasta.

Więcej informacji o Muzeum Narodowym, znajdziecie TUTAJ, na Westerplatte znajdziecie również oddział Muzeum Gdańska, o którym informacje znajdziecie TUTAJ.

Trzeci dzień jest również przepełniony atrakcjami. Począwszy od Muzeum Narodowego, poprzez mniej turystyczne części Historycznego Śródmieścia, znane na cały świat Westerplatte, aż do rejsu tramwajem wodnym.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Będę ogromnie szczęśliwy, jeśli ktoś z Was zdecyduje się skorzystać z mojego planu zwiedzania Gdańska w trzy dni. Jeśli nie lubisz tracić czasu, a chcesz poznać miasto na zadowalającym poziomie w ciągu zaledwie trzech dni, to będziesz zadowolony.

Oczywiście jeśli macie swoje pomysły na modyfikacje planu, nie widzę przeszkód. To Wam ma być wygodnie 🙂

Starałem się zamieścić wszelkie potrzebne informacje, jednak jeśli coś Was interesuje, możecie pisać w komentarzach pod tym wpisem, lub do mnie na fanpage -> 7 zdjęć z Gdańska.

Ważna informacja! TUTAJ macie wpis na 4 dni w Gdańsku (dla zaawansowanych). Możecie połączyć powyższy plan na trzy dni z tym na cztery, spędzając w Gdańsku tydzień, lub jeśli znacie już trochę Gdańsk, poczekać na plan na kolejne cztery dni z mniej oczywistymi miejscami.

Po więcej Gdańska, zapraszam na facebook’a – o TUTAJ.

A tutaj możecie wesprzeć mnie i “postawić” kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

 • Bardzo dobry plan, faktycznie wszystko, co najważniejsze, w pigułce. Plus miejsca znane tylko “miejscowym” jak Bar Kmar czy Łąkowa/ Dolne Miasto. Gratuluje, dobra robota Kamil:)

 • Witam czy będąc w Gdańsku jest plaża na której można wypocząć? Czy można udać się z Gdańska do większego miasta biorąc pod uwagę że nie posiada się samochodu?

  • Witam.

   Gdańsk ma ponad 20 km plaż i można znaleźć taką, gdzie można odpocząć. Jeśli ma Pani na myśli plażę mniej zaludnioną to warto pojechać na Wyspę Sobieszewską, ale poza strzeżonymi kąpieliskami.

   Oczywiście, że można. Jednak to Gdańsk jest największym miastem w okolicy. Jeśli chcę Pani/Pan jechać do większego miasta, to będzie najbliżej Poznań lub Warszawa. Można dojechać pociągiem.

 • Kamilu, przyjechaliśmy do Gdańska pierwszy raz w życiu. Na pięć dni. Dzisiaj zrealizowaliśmy Twój “dzień pierwszy”. Z małą modyfikacją. Ze względu na zapowiadany w kolejnych dniach deszcz przełożyliśmy zwiedzanie muzeów. Bardzo dziękujemy za pomoc. Dzięki Tobie mieliśmy gotowy, uporządkowany i bogaty plan zwiedzania. Skorzystaliśmy również z podpowiedzi dotyczących jadłodajni. Nie zawiedliśmy się.
  Jutro planujemy zacząć od Oliwy 🙂
  Dzięki raz jeszcze, Dobra robota!
  Pozdrawiamy 🙂

  • Cześć! Dziękuję za tak super komentarz. Cieszę się niezwykle, że plan okazuje się przydatny. 🙂 Swoją drogą Wrocław to moje ukochane miasto poza Gdańskiem 😉 Miłego pobytu i proszę pytać w razie pytań.

 • Chciałabym Ci bardzo podziękować za Twoje posty. Planując pierwszą 4-dniową wycieczkę rodzinną do Gdańska, szukałam inspiracji w sieci, ale gdy trafiłam na Twoją stronę, już się z niej nie ruszałam 😉 Dzięki za opisy tras, skorzystaliśmy m.in. z tego wpisu (dzień pierwszy) oraz z sugestii na zwiedzanie po zmroku. Wszystko wyszło super! Dzięki za mapkę z trasą, bardzo pomocna 🙂 Do tego zebrałam kilka pomysłów na następne wizyty – chciałabym następne, bo Gdańsk nas totalnie zauroczył… 🙂

  • Bardzo mi miło, iż pobyt Państwa w Gdańsku tak się ułożył. Propozycji tras i miejsc jest na blogu całe mnóstwo, zatem pomysłów starczy na kolejnych 100 wizyt 😉

 • Dziękuję Panie Kamilu za rzeczowe informacje, planuję wycieczkę dla mojej klasy i tutaj znalazłam kompendium wiedzy!!! Tworząc plan pobytu, uwzględniłam cenne wskazówki. Dziękuję bardzo !!!! Z turystycznym pozdrowieniem Agata

  • Bardzo się cieszę! Właśnie z myślą o Was, czytelnikach i potencjalnych zwiedzających, napisałem ten artykuł i wiele innych. Wszystkiego dobrego i miłego pobytu w Gdańsku. Jeśli mogę jeszcze jakoś pomóc – proszę pytać.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa