27 interesujących, ładnych i ciekawych miejsc w Gdańsku (SZÓSTE urodziny bloga!)

2

Cześć Przyjaciele!

Blog “7 zdjęć z Gdańska” kończy właśnie 6 lat. Przez cały ten czas, opublikowałem 553 wpisy, które wygenerowały ponad 117 tyś. odsłon (mowa o okresie od listopada 2017 roku do dzisiaj, czyli odkąd blog jest na wordpressie). Cała masa pomysłów na spacery, setki ciekawych miejsc, tona widoków, tysiące zdjęć Gdańska.

Blog zaczął się od pomysłu na siedem zdjęć, pokazujących różnorodność Gdańska i mało znane miejsca plus moje opisy do nich. Z biegiem czasu, doszły “miejskie podróże”, mnóstwo zestawień typu “7 mało znanych miejsc w Gdańsku”, wpisy o świadomym kontakcie z miastem, relacje z wykładów nt. Gdańskich miejsc i ludzi, serie wpisów: “7 ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk”, “Gdańskie bloki i z nich widoki” lub “7 miejsc w Gdańsku, jakie odkryłem na miejskich podróżach”. Opublikowałem też cztery wpisy promocyjne, zachęcające do przyjazdu do Gdańska, zacząłem “projekt dzielnicowy”, pokazujący ciekawe miejsca w dzielnicach miasta, opisałem większość punktów widokowych w ramach programu “spojrzenie na Gdańsk” i wiele innych.

Dość skrupulatne podsumowanie zrobiłem rok temu na piąte urodziny bloga w TYM wpisie. Oczywiście przez rok doszło wiele nowego, ale to wszystko podsumuje na koniec roku, więc będziecie mieli wszystko ładnie pokazane.

Jakiś czas temu poszalałem i opublikowałem wpis z 37-ma ciekawymi miejscami w Gdańsku. Jeśli nie widzieliście, zapraszam TUTAJ. W ramach wpisu urodzinowego, przygotowałem dla Was 27 kolejnych takich miejsc!

Bez dalszego przeciągania, zapraszam do 27-miu interesujących, ładnych i ciekawych miejsc w Gdańsku!

1. Osiedle Nowiec

Osiedle położone na terenie dzielnicy Brętowo, dysponuje kilkoma fajnymi miejscówkami z widokami. Ciężko się wchodzi, ale krajobraz to rekompensuje.

2. Taras baru Sassy

Taras widokowy w barze Sassy na Wyspie Spichrzów, pozwala oglądać jedną z najlepszych panoram Gdańska. WARTO!

3. Garnizon

Osiedle Garnizon to połączenie dawnej zabudowy z nowo powstającą. Nowa część Gdańska jest dostępna dla każdego. Znajdziecie tam restauracje, park, klub muzyczny i urocze zakątki.

4. Taras widokowy Olivia Star

Najwyższy punkt widokowy w Gdańsku i całej północnej Polsce. Daje oglądać sporą połać miasta – od Zatoki Gdańskiej, po morenowe wzgórza. Od Gdańskiego portu, po Gdynię.

5. Eko park

Na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, ma miejsce eko park. Warto samemu doświadczyć widoczków na okoliczne biurowce.

6. Ulica Ojcowska

Ulica ciekawa ze względu na zabudowę z końca lat 20-tych XX-go wieku. Dwa długie na 250 metrów domy, wiją się niczym wąż. Razem tworzą malowniczy uliczny krajobraz.

7. Ujście Potoku Oliwskiego

Malownicze ujście Potoku Oliwskiego do morza w Jelitkowie. Warto przyjść właśnie jesienią, kiedy nie ma mnóstwa ludzi.

8. Nad Przekopem Wisły

Druga z Świbna do rezerwatu “Mewia Łacha” to sama radość dla tych, którzy kochają przyrodę. A nie ma się co oszukiwać, każdy z nas właśnie w takich miejscach odpoczywa.

9. Dolina Radości

Zawsze mówię, że Gdańsk jest totalnie różnoraki krajobrazowo. Kolejnym dobrym przykładem jest Dolina Radości, gdzie poczujesz się trochę jak w górach na szlaku.

10. Ratusz Głównego Miasta

Wspaniała budowla, skrywa przepiękne wnętrze. Jeśli macie odwiedzić Gdańsk jednorazowo, warto wejść do Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta.

11. Domy rybackie w Jelitkowie

Skryte nieco za parawanem zabudowy, stojącym przy promenadzie. Kawałek dawnego Jelitkowa.

12. Ulica Pawłowskiego

Ulica Pawłowskiego we Wrzeszczu jest jedną z tych, w których warto się zagubić. Piękne domy mogą zaskoczyć, jeśli wcześniej tutaj nie mieliście okazji być.

13. Zaspa i jej murale

Zaspa to niezwykłe blokowisko. Pierwsza kwestia, ułożenie bloków, które sprawia, że często nie ma się poczucia spaceru w betonowej dżungli, druga kwestia to murale. Szczyty niższych i wyższych bloków tworzą wielką galerię naściennych malunków.

14. Zieleniec Heweliusza

Jedno z ładniejszych miejsc na Starym Mieście. Oś widokowa wiedzie ku Pomnikowi Jana Heweliusza i staromiejskiego Ratusza, z drugiej strony mamy piękny widok na Wielki Młyn i Kościół Św. Katarzyny.

15. Plac Wałowy

Jeśli szukacie fragmentów dawnej, zachowanej tkanki Gdańska, przyjdźcie na Plac Wałowy. Turystów raczej nie spotkacie, poczujecie zupełnie inny klimat, aniżeli na Długim Targu. Osobiście lubię właśnie takie odkrycia.

16. Jezioro Jasień

Gdańsk to masa ciekawych miejsc, zapewne dlatego wiele z nich pozostaje bez uwagi mieszkańców i przyjezdnych. Jezioro Jasień położone jest tuż obok trójmiejskiej obwodnicy i Al. Armii Krajowej, a mimo tego potrafi oddać dużo spokoju i harmonii.

17. Bulwar spacerowy nad Martwą Wisłą

A dokładniej, Martwą Wisłą na Wyspie Sobieszewskiej. Na zdjęciu widać jeszcze stary most pontonowy, dzisiaj zastąpiony nowym, zwodzonym. Fajna miejscówka na spacer z pięknymi krajobrazami tuż obok.

18. Staw przy ul. Cedrowej

Urocze miejsce prze ulicy Cedrowej. Szczególnie ładnie jest po drugiej stronie, patrząc od ulicy.

19. Westerplatte – przystań

Dogodne miejsce obserwacji ruchu do portu i stoczni. Ciekawy klimat, który warto poczuć, będąc na Westerplatte.

20. Politechnika Gdańska

Mam na myśli piękny, neorenesansowy gmach główny PG. Warto poszlajać się po Wrzeszczu i odkryć jego perełki.

21. Molo w…

Wg. wikimapii, molo leży na granicy Brzeźna i Przymorza, na pewno nie na Zaspie. Najkrótsze z trójmiejskich, aczkolwiek zapewniające super widok na Zatokę Gdańską oraz wybrzeże.

22. Ogród Biblijny

Ogród Biblijny sióstr Pallotynek, to z jednej strony piękne zielone miejsce, nawiązujące do Biblii, z drugiej zaś świetny punkt widokowy. A to wszystko na Siedlcach, blisko centrum miasta.

23. Żuraw M3

Jest to żuraw, na który po uprzednim zapisaniu się i zapłaceniu na bilet, można wejść, by podziwiać stocznię i nie tylko z góry. Szczerze polecam.

24. Plac Malczewskiego

Być może mało znaczące, natomiast urocze miejsce na Siedlcach. Z jednej strony przedwojenna zabudowa, z drugiej widok na położone wyżej Suchanino.

25. Punkt widokowy przy zbiorniku wody “Stara Orunia”

Położony na wzgórzu na południe od Parku Oruńskiego, jest dobrym punktem widokowym na Żuławską część Gdańska.

26. “Karasiowe jeziorka”

Jeziorko na terenie użytku ekologicznego “Karasiowe jeziorka”. Ciężko tam dotrzeć, ale ten spokój i natura wszystko wynagradzają.

27. Falochron Zachodni

Falochron Zachodni leży na terenie Nowego Portu i od kilku lat stał się stałym miejscem spacerów gdańszczan i nie tylko. Świetne miejsce obserwacyjne na statki.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Prowadzę bloga już 6 lat, lecz wciąż mam masę pomysłów na kolejne wpisy, “miejskie podróże” i pokazywanie Wam, jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Zaglądajcie do każdego innego wpisu, gdyż zawsze znajdziecie coś interesującego.

Więcej codziennego, nietypowego Gdańska na moim fanpage’u – 7 zdjęć z Gdańska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa