Co MA Gdańsk, a czego NIE MAJĄ inne miasta? – 7 przykładów

C

Cześć Przyjaciele!

Każde, każde miasto jest wyjątkowe, odmienne i na swój sposób charakterystyczne. Uwielbiam dostrzegać te różnice, jak chodzi o wygląd miast oraz ich atmosferę. Co więcej, nie mówię nawet o miastach z całej ziemi, myślę o Polsce, ewentualnie Europie.

Jasnym jest, że jeśli weźmiemy pod uwagę cały świat, bardzo łatwo jest dostrzec te różnice. Bardzo często duże miasta skupiają jak w soczewce charakter danego kraju. Ponieważ na stosunkowo małej powierzchni, żyje masa przeróżnych osób z TEGO kraju, oraz co istotne, również imigranci z innych państw.

Trudniej dostrzegać różnice w miastach w tym samym państwie. Choć sam uwielbiam to robić. Podchodzić do każdego w inny sposób, bowiem każde oferuje coś SWOJEGO.

Zastanawiając się nad tym co ma Gdańsk, czego nie mają inne miasta, mógłbym napisać… wszystko. Jednak to byłaby za prosta i zbyt płytka odpowiedź na pytanie w tytule.

Pomyślałem, że pokażę Wam kilka miejsc bądź możliwości jakie daje Gdańsk, których próżno szukać w innych miastach.

Co ważne, każde inne miasto można opisać w taki sam sposób i to jest najpiękniejsze.

1. Iść 11 km plażą

Biorąc pod uwagę większe Polskie miasta, w żadnym nie mamy możliwości tak długo spacerować plażą jednym ciągiem. W Gdańsku mamy Wyspę Sobieszewską, która posiada piękne plaże o takiej właśnie długości. Prócz samej długości spaceru, mamy do czynienia z iście sielskim krajobrazem, totalnie oderwanym od miasta.

2. Pływanie kajakiem lub tramwajem wodnym

Owszem, w wielu miejscach można popływać kajakiem i tramwajem wodnym, ale gdzie po drodze zobaczycie wielkie statki w stoczni? Przepłyniecie pod Żurawiem z XV wieku? Poznacie od strony wody bastiony z XVII wieku? Dopłyniecie do ujścia Wisły? Tylko Gdańsku.

3. Szukanie widoków z morzem w tle

Gdańsk oferuje masę naturalnych punktów widokowych, skąd dojrzymy Zatokę Gdańską. Dla mnie to już naturalne, że kiedy wchodzę na jakąś górkę, wypatruje niebieskiego paska na horyzoncie. Jasne, że w Sopocie i Gdyni również takie widoki znajdziemy, ale… tylko w Gdańsku można połączyć widok tak dużego miasta i morza.

4. Spacer nad Motławą

Ten punkt może brzmieć dziwnie. To jasne, że w żadnym innym mieście nie płynie Motława. Jednakże mam na myśli wschodnią część Głównego Miasta, która wychodzi nad rzekę. Nie ma w Polsce takiej części miasta, która stałaby tak bezpośrednio nad wodą. Najlepiej to czuć, kiedy wchodzimy z uliczek Głównego Miasta przez zabytkowe bramy nad Motławę. Niesamowita zmiana klimatu.

5. Możliwości krajobrazowych

Wspominałem o tym wiele razy i fajnie pokazuje to jazda na rowerze. Gdańsk ma tak zróżnicowane możliwości krajobrazowe, że jeżdżąc na rowerze, możesz jednego dnia robić ciężkie podjazdy w lasach, zjeżdżać w doliny obok potoków, następnie jechać po równych terenach Żuław, obok pól i rowów melioracyjnych, a na koniec śmigać w pobliżu wydm i plaż, ścieżką między iglastymi drzewami. TAKIEGO POŁOŻENIA, nie ma żadne miasto w Polsce.

6. Mnóstwo ciekawych dzielnic

W tym punkcie nie chcę być w 100 % pewien, ponieważ nie zwiedziłem aż tak dobrze Polskich miast, ale na tyle co się orientuje, nie znam miasta, które byłoby aż tak w tym względzie ciekawe.

W Gdańsku co dzielnica, to jakby odmienny wyglądem i klimatem obszar. Nie będąc gołosłownym – Nowy Port, ulice zabudowane kamienicami, z widocznymi dźwigami, nabrzeżami portowymi, zabytkami jak świątynie czy Latarnia Morska, Wrzeszcz – cała masa różnorodnej architektury, pełniący funkcję jednego z centrów miasta, posiadający punkty widokowe, uczelnie i obiekty handlowe, Orunia – z pięknym parkiem, łącząca tereny Żuław i morenowe wzgórza, Jelitkowo – z domami rybackimi, promenadą i plażą, Główne Miasto – zabytki światowej klasy, piękne ulice, stary port nad Motławą, klimatyczne zaułki. Mógłbym tak długo wymieniać.

7. Ulica Mariacka

Musiałem o niej osobno wspomnieć, ponieważ to prawdziwy skarb i unikat jeśli chodzi o przestrzenie w miastach, które odwiedzałem. Wszędzie można znaleźć śliczne uliczki, ale Mariacka, prócz tego, że jest urocza, ma w sobie coś magicznego i niedopowiedzianego. Panuje tutaj atmosfera tajemnicy, która jest zadziwiająco pociągająca.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za odwiedziny! Oczywiście namawiam do tego, byście zostali trochę dłużej 😉

Zapraszam również na swój FANPAGE 7 zdjęć z Gdańska (klik).

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • ja pokochał as m Gdańsk w 2013, 2014 i 9d tamtej pory zapragnęłam zamieszkać tak pięknym mieście ponieważ gdy go ujrzałam po raz pierwszy na wycieczce o.pisdtach gdy byłam ja konkursie w Gdańsku i od roku 202l8 od Grodnia jestem już Gdańszczanka i bardzo mi się tu podoba to.missto oraz za każdym razem Gdańskmnie zadziwia swoim pięknem .Pozdrawiam serdecznie

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa