7 miejsc, które warto odwiedzić na Siedlcach (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych, różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował w czwartki przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma).

Piątą dzielnicą są Siedlce!

W niniejszym artykule, zajmiemy się siedmioma miejscami bądź obszarami, które warto odwiedzić na Siedlcach.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniłem w tym wpisie.

Zapraszam serdecznie do lektury!

1. Ulica Ojcowska

Ulica położona wzdłuż wzniesienia, obustronnie zabudowana w latach 1929-1930 wg. proj. arch. Franza Tominskiego. Długie na 250 metrów domy, wiją się, tworząc wyjątkowo malowniczy uliczny krajobraz. Warto przyjrzeć się symbolom, które niegdyś posiadał każdy z budynków (kaczka, sowa, papuga). W moim odczuciu miejsce posiada swój wyjątkowy mikroklimat, a ulica jest jak gdyby przedłużeniem domów.

2. Szkódka

Obszar na Siedlcach z ulicami Goszczyńskiego, Bądkowskiego i Zagórną. Urzeka drewnianą i ryglową zabudową, która kontrastuje ze stojącymi na wzgórzu blokami Suchanina.

3. Ulica Szara

Ulica Szara to pozostałości dawnych Siedlec. Pierzeja kamienic, wygląda jednak dość skromnie przy ogromie zbudowanych już po wojnie bloków z wielkiej płyty.

4. Najstarszy budynek na Siedlcach

Blisko bloku przy Kartuskiej 119, stoi najstarszy zachowany budynek na Siedlcach, pochodzący z około 1800 roku. Stoi on przy dawnym przebiegu ul. Kartuskiej. Dalej również znajdziemy kilka domów, pamiętających ten okres w historii dzielnicy.

5. Ulica Zakosy

Ulica Zakosy położona jest na północy Siedlec, blisko Suchanina. Wspominam tę niepozorną uliczkę ze względu na fakt, iż widać z niej wieże Bazyliki Mariackiej oraz morze. Poszukajcie tego widoku 😉

6. Ulica Na Zboczu

Ulica Na Zboczu, położona jest w południowej części dzielnicy, blisko Chełmu. Wije się na zboczu wzgórza, dając w wielu miejscach oglądać ciekawe widoki. Warto ich poszukać.

7. Placyk Malczewskiego

Jedyne takie miejsce na Siedlcach. Ładnie urządzony placyk, w otoczeniu zabytkowych kamienic i gmachu LO VIII. Na placu zobaczymy również popiersie malarza.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu.

Za tydzień przedstawię siedem punktów widokowych na Siedlcach.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco z nowymi notkami.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa