Gdańsk miastem wody – 27 krajobrazów z wodą w roli głównej

G

Cześć Przyjaciele!

Przeglądając własne zdjęcia, które przez lata robię Gdańskowi, zauważyłem, że wiele z nich opiera się na widoku na wodę.

Nic dziwnego, Gdańsk jest miastem nad wodą. Nad wodami! Przeróżnymi!

Rzecz jasna w pierwszej kolejności pomyślimy o morzu, ale są również rzeki (Motława, Wisła), kanały (Kaszubski, Gniła Łacha), potoki (Oliwski, Strzyża), stawy i zbiorniki retencyjne, jeziora (Jasień, Ptasi Raj), fosy.

W zasadzie w każdej części Gdańska, w każdej dzielnicy, jest jakiś rodzaj wody. A woda uspokaja, pozwala odpocząć, daje wytchnienie dla zmęczonego umysłu, jej dźwięki są dla nas przyjemne, można się do nich dostroić.

Woda dodaje również wiele piękna i uroku przeróżnym miejskim krajobrazom. Łączy się z zielenią, zabudową starszą i nowszą, jest tłem dla szerszego pejzażu, stanowi wręcz część siatki ulic.

Poniżej wybrałem dla Was 27 zdjęć z przeróżnych miejsc w Gdańsku. Zdjęcia łączy jedno – WODA. Do każdego dodam krótki opis, aczkolwiek najważniejsze jest samo oglądanie i przekonanie się, że nad wodą jest pięknie i mamy jej w Gdańsku bardzo dużo w różnej postaci.

Zobaczcie, jak bardzo ciekawe nadwodne krajobrazy mamy w Gdańsku!

1. Martwa Wisła na Stogach

Stogi są generalnie pod kątem wody wyjątkowe. Opisałem to TUTAJ. Poniżej mamy widok na Martwą Wisłę z widocznym w tle miastem (inne dzielnice).

2. Falochron na Górkach Zachodnich

Po prawej stronie ujście Wisły Śmiałej, przed nami zaś Zatoka Gdańska. W wodę wcina się falochron. Jedno z moich ulubionych miejsc nad wodą.

3. Plaża na Wyspie Sobieszewskiej

Skoro krajobrazy nad wodą, to nie może zabraknąć Wyspy Sobieszewskiej i jej plaż. Jeśli pragnę spaceru nad wodą, wiem gdzie jechać.

4. Rzeka Motława i Dworek

Między Olszynką a Orunią płynie Motława, tworząc malownicze krajobrazy. Tutaj mamy widok wraz z Dworem Olszyńskim.

5. Brzeźno

Nie ma to jak usiąść przy ładnej pogodzie na ławce i patrzeć na wodę. Poniżej Brzeźno i północny skraj Parku Brzeźnieńskiego z widokiem na morze.

6. Długie Nabrzeże

O ile uboższy byłby krajobrazowo Gdańsk, gdyby nie Motława. Poniżej nadwodny widok eksportowy miasta, czyli Motława i wschodnia część Głównego Miasta – Długie Nabrzeże, zabudowane bramami i słynnym Żurawiem.

7. Żywa Motława

Żywa Motława, czyli rzeka pełna jachtów i statków, ludzi podziwiających różne pokazy, nowych terenów spacerowych, inwestycji. Ten klimat jest najlepszy.

8. Orunia nad Radunią

Rzeka Radunia jest raczej rzadko odwiedzana, a ten kierunek miejskich wycieczek mało popularny. Na zdjęciu rzeka, po prawej tereny Oruni, zaś dalej zazielenione wzgórza.

9. Woda i stocznia

Gdańsk to również miasto stoczniowe i portowe. A z tymi łączy się woda oczywiście. Inny, ale jakże ciekawy rodzaj miejskich krajobrazów.

10. Południowe Górki Zachodnie

Po prawej kanał między Górkami Zachodnimi i Płonią, na wprost Martwa Wisła, zaś po lewej Wisła Śmiała. To jest dopiero nadwodna okolica!

11. Obok Twierdzy Wisłoujście

Fosa wokół Twierdzy Wisłoujście jest tajemniczym, pięknym miejscem. Krajobraz nadwodny z przystankiem tramwaju wodnego i Elewatorami Zbożowymi w Nowym Porcie.

12. Tajemniczy staw

Tajemniczy staw, bowiem nie jestem pewien, gdzie wykonałem to zdjęcie. Zdaje się, że w Oliwie. Takich miejsc jest w Gdańsku mnóstwo, zatem i tego typu widoków – kojących, ładnych i magicznych – jest cała masa.

13. Pętla Jelitkowo

Potok Oliwski ma swe ujście na plaży w Jelitkowie. Nieco w głębi lądu, płynie tuż obok pętli tramwajowej. Zatem mamy tutaj połączenie wody i komunikacji miejskiej.

14. Największa tego typu fontanna

Kolejny przykład na to, że woda dodaje piękna krajobrazom. Widok z przystanku PKM “Niedźwiednik” na zbiornik retencyjny “Srebrzysko”. Jak wspomniałem wyżej, właśnie tutaj jest największa tego typu fontanna w Gdańsku.

15. “Zielone wyspy”

Woda bywa częścią miejskiego krajobrazu, a czasami, tak jak niżej, częścią krajobrazu totalnie naturalnego, a przecież w granicach miasta. To Górki Zachodnie, użytek ekologiczny “Zielone Wyspy” blisko ul. Stogi.

16. Przekop Wisły

Wschodni kraniec miasta i widok na największą Polską rzekę – Wisłę. Właśnie tutaj, między Gdańską Wyspą Sobieszewską a Mikoszewem, uchodzi ona do morza. Naturalny krajobraz z wodą w roli głównej.

17. Falochron na Westerplatte

Widok z Latarni Morskiej w Nowym Porcie na ujście kanału portowego. Dalej widać przepięknie morze. W wodę wchodzi długi falochron na Westerplatte, niestety niedostępny dla postronnych.

18. Tramwaj wodny

Chcąc pisać o widokach z wodą w roli głównej, nie mogłem nie dodać zdjęcia z tramwaju wodnego. Widok na Wyspę Ostrów i stocznię.

19. Kamienna Śluza

Kolejne miejsce, gdzie woda w krajobrazie gra ważną rolę, to bastiony i dawna fosa Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta. Duuuuuuużo wody.

20. Potok Oliwski

Potok Oliwski w Dolinie Radości w Oliwie.

21. Przeróbka

Przeróbka leży nad Martwą Wisłą, więc i tutaj mamy widok z wodą w roli głównej. Nad rzeką widoczne mosty – kolejowy i samochodowy.

22. Kanał “Na Stępce”

Widok z mostu na Ołowiankę na kanał Na Stępce i pierzeje, złożoną ze starych i nowych budynków. Połączenie wody i zabudowy jak najbardziej udane.

23. Kanał Raduni na Starym Mieście

Woda odgrywa w Gdańsku ważną rolę od wieków. Niegdyś właśnie dzięki kanałowi działał Wielki Młyn. Dzisiaj Kanał Raduni ma walor estetyczny. Widok jak niżej budzi we mnie pozytywne emocje.

24. Nabrzeże Ziółkowskiego

Nabrzeże Ziółkowskiego obok Latarni Morskiej w Nowym Porcie daje świetne nadwodne widoki. Można spojrzeć na Westerplatte bądź w kierunku morza.

25. Stawek przy Jasieńskiej

Stawek przy ul. Jasieńskiej wypełnia poniższe zdjęcie. Kiedyś znalazłem go w polu, dzisiaj trzeba go szukać między grodzonymi osiedlami.

26. Jezioro “Poligon”

Czasami nazywany jak wyżej, czasami “Staw Wróbla”, czasami “Jezioro Patrycji”. Jest to położony na Morenie (Piecki-Migowo) 5 ha zbiornik wodny, który mocno wypełnia widoczki. Co z resztą widać poniżej.

27. Molo w…

Molo jest na pograniczu Brzeźna i Przymorza, NIE na Zaspie. Ale nie o to chodzi tym razem. Najkrótsze z trójmiejskich, daje oglądać piękny widok na Zatokę Gdańską, aż po Gdynię. Nie brakuje oczywiście wody 😉

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Liczę, że widoki się Wam podobają i sami, może wiosną, ich poszukacie 🙂

Uwierzcie, że miejsc nad wodą w Gdańsku jest wiele więcej! Gdańsk jest pod tym kątem jednym z bardziej różnorodnych miast w Polsce.

Zapraszam również niżej na mój FANPAGE 7 zdjęć z Gdańska, gdzie niemal każdego dnia dostaniecie jakieś ciekawe miejsce, dzielnicę lub ciekawostkę.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa