Trasa zwiedzania po Nowym Porcie! (projekt dzielnicowy)

T

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Szóstą dzielnicą jest Nowy Port!

W niniejszym artykule, opisałem propozycję trasy zwiedzania Nowego Portu. Łączy ona większość z miejsc, które widzieliście w poprzedniej notce (o, TUTAJ), pozwalając dobrze zapoznać się z dzielnicą.

W niniejszym artykule, opisałem propozycję trasy zwiedzania Nowego Portu. Łączy ona miejsca, które zobaczyliście w poprzednim wpisie.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

W pierwszej kolejności spójrzcie na mapkę, na której zaznaczyłem trasę.

Zapraszam na spacer po Nowym Porcie!

Zdobna w piękne kamienice – Rybołowców

Spacer po Nowym Porcie, zaczynamy od ul. Rybołowców. Wchodząc w tę ulicę od strony ulicy Oliwskiej, być może minie Was tramwaj, który wjedzie między zdobne, miejskie kamienice, a następnie skręci w lewo, niknąc w tkance dzielnicy. Idąc ul. Rybołowców, zwróćcie uwagę na kamienice, ich detale, ogólny klimat ulicy.

Plac Gustkowicza i falowiec

Na przedłużeniu owej ulicy, znajdziecie Plac Gustkowicza. To świetne miejsce na odpoczynek i wczucie w nastrój Nowego Portu, który robi wrażenie osobnego, niewielkiego miasta. Tuż obok stoi falowiec, do którego, jeśli będziecie mieli okazje, polecam Wam wejść. Po wjechaniu na 11-te piętro, staniecie przed panoramicznymi oknami z GENIALNYM widokiem przed sobą. Warto!

Wzdłuż ulicy Wolności i Władysława IV, aż nad wodę…

Wracacie przez Plac Gustkowicza na róg ulic Rybołowców oraz Wolności. Dalsza trasa wiedzie tą drugą ulicą, która jest kolejną interesującą przestrzenią dzielnicy. Mijając kamienice i zaglądając w boczne uliczki, przechodząc przez Plac Wolności, docieracie do ul. Władysława IV. Kierujecie swe kroki na prawo, gdzie dosłownie kawałek dalej zobaczycie zabytkową Zajezdnię Tramwajową z XIX wieku. Za zajezdnią i pętlą autobusową linii 148, odbijacie na lewo nad Martwą Wisłę.

Nabrzeże Zbożowe z pięknym portowym klimatem

W ten sposób traficie na Nabrzeże Zbożowe. Świetne miejsce, by odpocząć, zjeść, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz obejrzeć portowy krajobraz. Również z tego miejsca, zobaczycie najstarszą na polskim wybrzeżu twierdzę nadmorską – Twierdze Wisłoujście. Za każdym razem, kiedy myślę o tym, jak wiele zabytków, wspaniałych miejsc i historii ma Gdańsk, jestem jednocześnie onieśmielony, jak i szczęśliwy. Z tą myślą i widokiem twierdzy, wracacie na ul. Władysława IV.

Oliwska – ulica na pograniczu portu i miasta

Różnoraka zabudowa ulicy, wiedzie aż do ulicy Oliwskiej. Dochodząc do ulicy Oliwskiej, od razu po prawej stronie, zobaczycie Kościół Niepokalanego Serca Maryi. Neogotycka świątynia jest ważnym elementem w przestrzeni dzielnicy, jak i widoczna z przeróżnych punktów widokowych w mieście. Stąd zaczynacie spacer ulicą Oliwską, kierując się na zachód. Po drodze zobaczycie kamienice i Kościół Św. Jadwigi Śląskiej po lewej stronie ulicy, po prawej z kolei dźwigi, być może jakiś statek, czyli fragment portu wewnętrznego.

Najładniejsze miejsce w Nowym Porcie

Spacerujecie cały czas prosto, skręcając w prawo w ul. Przemysłową. Zaprowadzi Was ona do Latarni Morskiej i Nabrzeża Ziółkowskiego. Kolejne świetne miejsce, by odpocząć, zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz przyjrzeć pięknym nadwodnym widokom. A jest czemu! Z drugiej strony kanału mamy Westerplatte, często można natknąć się na wpływający lub wypływający z portu statek.

Wspaniały Falochron Zachodni

Ostatnie miejsce na trasie zwiedzania Nowego Portu jest jakieś kilkaset metrów na północ od Nabrzeża Ziółkowskiego, jednakże po drodze mamy basen Wolnego Obszaru Celnego oraz tereny portowe, które trzeba obejść. Wracacie zatem do ulicy Oliwskiej, wędrując dalej w kierunku Brzeźna. Po prawej zobaczycie alejkę i wejście do Parku Brzeźnieńskiego. Wystarczy iść w stronę morza i przed wejściem na plaże numer 36, odbić w prawo. Ścieżka zaprowadzi Was na Falochron Zachodni, gdzie jest finał całego spaceru.

Małe podsumowanie

Trasa ma około 7 km, zatem jest do przejścia dla większości z nas. W większości prowadzi chodnikami, czyli utwardzoną nawierzchnią. Dodatkowo jest płaska. To trasa idealna dla niemal każdego.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Myślę, że dzięki tej trasie, lepiej poznacie Nowy Port. To klimatyczna, portowa, pełna ciekawej zabudowy, ulic i miejsc z fantastycznymi widokami na wodą dzielnica.

Już niedługo będę opisywał i pokazywał kolejne dzielnice. Bądźcie czujni 😉

Aby być na bieżąco z nowymi artykułami na blogu, zachęcam do dołączenia do społeczności bloga. Możecie to zrobić, klikając niżej “lubię to“.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa