Zdjęcia Gdańska z drona #3 – Główne Miasto, Park Ferberów, Siedlce

Z

Cześć Przyjaciele!

Witam Was w serii wpisów, w których pokazuje Gdańsk widziany z drona.

W serii “Gdańsk z lotu drona”, zobaczycie po 7 ujęć Gdańska z wykorzystaniem drona. Będę łączył przeróżne miejsca, dodając do nich stosowny komentarz.

Moim celem jest pokazanie jeszcze innego, nowego spojrzenia na miasto. Wierzę, że nie raz Was zaskoczę.

Zaufajcie mi, mnóstwo miejsc z poziomu chodnika wygląda zwyczajnie, ale gdy tylko poleci się trochę w górę… 😉

Zapraszam do TRZECIEGO wpisu z serii “Gdańsk z lotu drona”! Poprzednie, znajdziecie niżej:

W niniejszym wpisie, zobaczycie kilka ciekawych i cudnych miejsc, które pokazują, jak Gdańsk jest piękny i różnorodny. Główne Miasto z niecodziennej perspektywy, Siedlce, nowe osiedla na Jasieniu i Morenie, a na deser wspaniały krajobraz z Parkiem Ferberów.

Zapraszam do zdjęć i lektury!

1. Główne Miasto

Jednym z zalet Gdańska jest fakt, iż całkiem blisko zadeptywanych przez spacerowiczów przestrzeni, łatwo znaleźć miejsca dużo spokojniejsze. Skorzystałem z tego i wystartowałem dronem z Mostu Krowiego. To było moje pierwsze tak bliskie latanie z widokiem na Główne Miasto.

Na pierwszym planie jest oczywiście Główne Miasto – widoczna przepiękna północna pierzeja Długiego Targu, wyrastające ponad wszystkie inne budynki Ratusz Głównego Miasta i Bazylika Mariacka. Dalej Stare Miasto, po lewej od niego zielone wzgórza, po prawej tereny stoczniowe.

2. Siedlce i Suchanino

Gdańsk jest bardzo urozmaicony krajobrazowo. Dobrze widać do na poniższym zdjęciu. W dużej mierze widzimy tutaj Siedlce – są nowe zabudowania, powojenne bloki wzdłuż ulicy Kartuskiej, położone na skarpie ogródki działkowe i domy z okresu międzywojennego. Dalej zaś masyw bloków na Suchaninie.

Cały teren na pograniczu Siedlec i Suchanina jest mega ciekawy. Wijące się strome uliczki z przedwojenną zabudową, sporo zieleni, schodów.

3. Z zachodu na wschód

Siedlce, położone w dolinie i na wzgórzach po obu stronach ulicy Kartuskiej, a dalej Historyczny Śródmieście Gdańska. Widać jedynie najwyższe budynki, które wskazują drogę.

4. Tajemniczy staw

Czasami w tłumie osób na pierwszy rzut oka nie dopatrzymy się tej, która najbardziej tego potrzebuje. Wówczas potrzeba się postarać i do niej dotrzeć.

Podobnie jest z tym stawem. Położony przy znanych i mocno uczęszczanych przez kierowców ulicach, między osiedlami, tak naprawdę jest sam.

Już w czwartek dowiecie się gdzie ten staw się znajduje.

5. Nowy Gdańsk

Gdybym miał drona 10-15 lat temu, to zdjęcia wyglądałoby ZUPEŁNIE inaczej. Owszem, las, morze i jeziorko byłyby w tym krajobrazie, ale… nie byłoby praktycznie żadnych budynków. Jest w Gdańsku sporo takich miejsc. Rzecz jasna miasto zawsze będzie się rozbudowywało. Pytanie, czy zawsze w dobrym kierunku?

6. Park Ferberów

Z tego ujęcia jestem w ostatnim czasie najbardziej zadowolony. Różnorodność krajobrazu! Bujnie porośnięte wzgórze i stawy obok to Park Ferberów, dalej zaś płaskie jak stół tereny Żuław Gdańskich. Uwielbiam takie widoki.

7. Święty Wojciech

A na koniec zdjęcie dla tych, którzy myślą, że Gdańsk jest betonowy. Serio, biorąc pod uwagę całe miasto, Gdańsk jest totalnie nie betonowy.

Jedną z wad Gdańska jest jego zbyt rzadka zabudowa, która nie buduje wizerunku dużego miasta. Powodów tego jest wiele, ale wystarczy spojrzeć np. na Bydgoszcz, która na starcie wydaje się większa, gdyż zabudowa jest skondensowana. To pozwala zaoszczędzić na komunikacji miejskiej i w wiele miejsc łatwiej dojechać np. rowerem, niż w przypadku miasta, które jest rozlane na kilkadziesiąt kilometrów.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu. Wierzę, że każde z siedmiu powyższych zdjęć, przyniosło nowe spojrzenie na Gdańsk oraz pokazało, że jest on ciekawym i pięknym miastem.

Więcej zdjęć (również z drona), opisów miasta i przemyśleń, znajdziesz TUTAJ.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa