Urlop w Gdańsku? Oto 7 dużych miejsc, które warto zobaczyć

U

Cześć Przyjaciele!

Lato w pełni! Być może już ktoś z Was ma wizytę w Gdańsku za sobą (choć co szkodzi, by wrócić? ;)), być może ktoś z Was taki urlop w Gdańsku planuje.

Planuje i się zastanawia. Gdzie pójść? Co zobaczyć? Czym warto się zainteresować?

Ja właśnie w tej sprawie. Opisałem i pokazałem 7 dużych miejsc w Gdańsku, które warto zobaczyć na urlopie. Rzecz jasna takich miejsc jest więcej, ale dzisiaj skupimy się na siedmiu.

Dlaczego napisałem “duże miejsca”? Otóż mam na myśli pewne obszary miasta. Wewnątrz tych obszarów jest cała masa mniejszych miejsc. Dla przykładu: Główne Miasto: ul. Długa, ul. Mariacka, Bazylika Mariacka.

Zapraszam na przegląd owych dużych miejsc i… miłego zwiedzania! 🙂

1. Główne Miasto

Główne Miasto, nazywane przez wiele osób BŁĘDNIE “Starym Miastem” lub “Starówką” to serce Gdańska. Najważniejsza pod kątem bogactwa w zabytki dzielnica zabytkowego Historycznego Śródmieścia.

By poznać klimat miasta, jego najistotniejsze zabytki i mieć pojęcie o jego dawnej potędze, warto zrobić sobie spacer po Głównym Mieście.

Zobaczyć ulicą Długą z Domem Uphagena i Ratuszem Głównego Miasta, zatrzymać wzrok na kamieniczkach otaczających Długi Targ, usiąść na przedprożu przy ulicy Mariackiej – jednej z bardziej nastrojowych w naszym kraju, przejść się nadwodną “ulicą” czyli Długim Nabrzeżem nad Motławą, wejść do największej ceglanej świątyni na świecie czyli do Bazyliki Mariackiej, zapatrzeć się na jedną z wielu bram obronnych.

Więcej i inaczej o Głównym Mieście napisałem TUTAJ.

2. Stare Miasto

Stare Miasto położone jest na północ od Głównego Miasta. Być może AŻ TAK bogate w zabytki nie jest, ale ma się czym pochwalić. W Wielkim Młynie od TEGO weekendu działa Muzeum Bursztynu, właśnie tutaj jest Kościół Św. Katarzyny gdzie pochowano Jana Heweliusza, zachowany i śliczny Ratusz Staromiejski, urocze zakątki nad Kanałem Raduni, zielony, piękny Skwer Heweliusza lub inne świątynie jak Kościół Św. Brygidy i Kościół Św. Józefa.

3. Wyspa Spichrzów i Ołowianka

Klimat nad Motławą jest nie do podrobienia. Widok na bramy wodne – Straganiarską, Chlebnicką, Zieloną lub Mariacką, majestatyczny Żuraw dodający powagi i przypominający, że był tutaj port, spichlerze, ruch na Motławie. Wszystko można oglądać spacerując nabrzeżami na Wyspie Spichrzów i Ołowiance. Na mapce poniżej zaznaczyłem owe miejsca.

4. Dolne Miasto i Bastiony

Dolne Miasto to wciąż część Historycznego (i obecnego) Śródmieścia. Dzielnica gdzie zachowało się sporo dawnej zabudowy, zatem w Gdańsku na wagę złota. Warto przejść ulicą Łąkową, nad Nową Motławą, ale również zajrzeć nad dawną fosę. A tam spacerek w otoczeniu zieleni i wody i mniejsze ilości ludzi.

5. Fort Góry Gradowej i Hevelianum

Fort Góry Gradowej, który zlokalizowany jest na wzgórzach ponad ulicą 3 Maja to miejsce, gdzie można spędzić cały dzień. Z jednej strony wystawy w centrum nauki “Hevelianum”, z drugiej piękne widoki, z trzeciej spacer parkowymi alejkami, zaś z czwartej zabytkowe fortyfikacje.

Więcej o tym miejscu napisałem TUTAJ.

6. Stocznia Cesarska

Teren postoczniowy, który można zwiedzać i cieszyć się klimatem tak wielkiego zakładu przemysłowego. Można stąd odpłynąć Galarem Gdańskim, wejść na Żuraw M3, poimprezować na ulicy Elektryków, zobaczyć zabytkowe hale i inne budynki.

Więcej o tym miejscu napisałem TUTAJ.

7. Pas nadmorski od Brzeźna do Jelitkowa

Nieco dalej od centrum miasta, ale jakże ważny obszar. Pas nadmorski od Brzeźna do Jelitkowa to wiele miejsc rekreacji. Molo, plaża, promenada, parki: Reagana, Brzeźnieński, Jelitkowski, falochron, Dom Zdrojowy.

Zaznaczone obszary na mapie:

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę artykułu. Pamiętajcie, że to takie można rzec ważniejsze miejsca. Gdańsk oferuje ich jeszcze więcej. Jeśli macie ochotę na więcej, dajcie znać.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam również na 7 zdjęć z Gdańska na FB, gdyż tam zawsze sporo się dzieje. Podobnie na Instagramie – 7 zdjęć z Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa