Zostań turystą w swoim mieście! – Stocznia Cesarska – 7 miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć

Z

Cześć Przyjaciele!

Mam przyjemność wraz z Visit Gdańsk, zaprosić Was, mieszkańców Gdańska, do zwiedzania własnego miasta. Jestem pewien, że poznacie miasto na nowo i stanie się ono atrakcyjniejsze.

Znając lepiej Gdańsk, poznacie lepiej siebie. Zostań turystą w swoim mieście!

Zachęcam do zaopatrzenia się w Kartę Mieszkańca (więcej informacji TUTAJ). Dzięki niej, wiele z opisanych miejsc, zwiedzicie za darmo, bądź uzyskacie zniżkę.

Przygotowałem dla Was osiem artykułów, w których zapoznam Was z ciekawymi zabytkami, miejscami, atrakcjami Gdańska. Publikuje je co dwa tygodnie.

Niżej znajdziecie poprzednie artykuły w ramach współpracy z Visit Gdańsk:

W niniejszym artykule, opisałem i pokazałem miejsce WYJĄTKOWEStocznie Cesarską! To właśnie wizja zabudowy terenu Młodego Miasta na tyle mnie zainteresowała, że od kilkunastu lat przyglądam się mojemu miastu z taką wnikliwością.

Być może Ty będziesz następny?

(Co ważne, w swoim artykule wykraczam nieco poza Stocznie Cesarską, ale jest to zamierzone. Chcę bowiem pokazać generalnie ogólnodostępne tereny stoczni, gdzie poniekąd wciąż budowane są statki, a tuż obok kwitnie życie turystyczne, imprezowe i kulturalne).

Tereny ulokowane nad Martwą Wisłą, przyciągają coraz więcej osób i trudno się dziwić. Na obszarze od ul. Jana z Kolna do ujścia Motławy, znajdziecie klimat, którego próżno szukać w głębi Polski.

Dzięki temu miejscu Gdańsk jest WYJĄTKOWY.

Gdzie bowiem napijecie się piwa przy stoczniowym doku? Zabawicie się w klubie umieszczonym w dawnej stoczniowej hali? Wejdziecie na żuraw, by podziwiać panoramę miasta z tej nietypowej perspektywy? A miejsc i atrakcji jest jeszcze więcej.

Zapraszam na przegląd SIEDMIU miejsc i atrakcji, które znajdziecie na ogólnodostępnych terenach stoczniowych

1. 100cznia i ulica Elektryków

100cznia składa się z kilkunastu kontenerów, gdzie można poleżeć na leżakach i napić się piwa w industrialnym otoczeniu. Niedawno otworzono nową przestrzeń scrapYard tuż obok stoczniowego doku, gdzie odbywają się przeróżne imprezy. Impreza w takim miejscu to jest to! 😉

Ulica Elektryków jest na tyle znana, że chyba nie muszę jej przedstawiać. Zdaje się, że przebija popularnością największe Sopockie imprezownie, co kiedyś było nie do pomyślenia. Przestrzenie imprezowe to sama ulica Elektryków, jak również W4 (przestrzeń gastronomiczna) oraz Plener33. Do tego kilka klubów.

2. Żuraw M3

Przy ulicy Wyposażeniowców, tuż obok mostu pontonowego prowadzącego na Wyspę Ostrów, stoi jeden ze stoczniowych żurawi. Żuraw M3 jest jednak wyjątkowy, bowiem od ponad roku robi za punkt widokowy.

To dość nietypowy punkt widokowy, dający oglądać miasto z perspektywy Stoczni Cesarskiej. Napisałem już artykuł o tym co widać z góry, znajdziecie go TUTAJ.

TUTAJ zaś kupicie bilety na wejście na Żuraw M3. Warto to zrobić, by zobaczyć Gdańsk ze stoczniowej perspektywy.

3. Ulica Narzędziowców

Ulica Narzędziowców położona na terenie Stoczni Cesarskiej, jest jednym z tych miejsc, gdzie można poczuć jej wyjątkowy klimat. Przy pierzei starych, ceglanych hal, można dojść wprost nad przystań jachtową.

Zobaczycie tutaj również kilka punktów na Szlaku Stoczni Cesarskiej.

4. Dyrekcja Stoczni i Sala BHP

Budynek Dyrekcji Stoczni został zbudowany w XIX wieku i stanowi piękny przykład architektury na terenach stoczniowych. Obecnie wyremontowany, mieści biura. Z kolei w Sali BHP podpisano porozumienie między Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a rządem PRL.

Jako mieszkańcy Gdańska doceniajmy budynki, które są świadkami najnowszej historii.

5. Rejs Galarem i Marina Cesarska

Rej Galarem rozpoczyna się przy pochylni tuż obok Mariny Cesarskiej. To niezwykła i wspaniała możliwość oglądania Gdańska z perspektywy wody. Jest możliwość, zobaczyć zachód słońca na tle stoczniowych żurawi – to jedyna w swoim rodzaju atrakcja.

Więcej o rejsie napisałem w osobnym artykule:

Przy Marinie Cesarskiej można zjeść i się napić, z kolei z drugiej strony możecie zobaczyć “Rozbitków”, czyli rzeźby autorstwa Czesława Podleśnego.

6. Mleczny Piotr i bulwar

XIX-wieczny budynek Stoczni Cesarskiej, którego nazwa “Mleczny Piotr” wzięła się od karczmy Milchpeter, która funkcjonowała tutaj od XVII wieku. Obecnie we wnętrzu znajduje się galeria sztuki WL4 Mleczny Piotr.

Tuż obok ma swój koniec nabrzeże i bulwar nad Motławą, którym dojdziecie na Główne Miasto. Bądź odwrotnie, jeśli chcecie tutaj dojść, możecie skorzystać właśnie z nabrzeża przy ulicy Wiosny Ludów.

7. Plac Solidarności i Europejskie Centrum Solidarności

Ostatnim miejscem, które polecam odwiedzić w tej okolicy jest Europejskie Centrum Solidarności i Plac Solidarności. Miejsce konieczne do zobaczenia jeśli chcecie poznać powojenną historię Polski, związaną z Solidarnością. Dodatkowo wnętrze ECS-u robi wrażenie przestronnością i zielenią. Ponadto, za darmo możecie wejść na dach i podziwiać widok na stoczniowe tereny.

Plac Solidarności kojarzymy głównie z charakterystycznymi wysokimi na 42 metry trzema krzyżami. Pomnik Poległych Stoczniowców postawiony w 1980 roku, upamiętnia ofiary Grudnia 1970 roku.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Co ważne! Pamiętajcie o możliwości zwiedzania Gdańska z kartą mieszkańca. Do Europejskiego Centrum Solidarności, raz w roku, z kartą mieszkańca, wejdziecie ZA DARMO.

Chcąc poznać swoje miasto, warto byście odwiedzili wymienione wyżej miejsca. Wówczas łatwiej poczuć i zrozumieć w jakim mieście żyjemy.

Dziękuję Wam za lekturę artykułu i już nie mogę się doczekać, kiedy pokażę Wam inne ciekawe miejsca.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa