11 najbardziej zielonych ulic w Gdańsku

1

Cześć Przyjaciele!

Nie wiem jak Wy, ale osobiście uwielbiam połączenie architektury i zieleni. Nawet kiedy ta zieleń co nieco przeszkadza w fotografowaniu budynków, dużo lepiej się czuję, spacerując przy dorodnych drzewach.

W niniejszym artykule, przyjrzymy się najbardziej zielonym ulicom w Gdańsku. Mam na myśli te ulice, gdzie mamy zabudowę i do tego zieleń.

Robiąc rozeznanie, wypisałem 11 takich ulic, choć wiadomo, mogłem jakieś pominąć, zatem mała prośba: jeśli uważacie, że pominąłem pięknie zazielenioną, zabudowaną ulicę Gdańsku, proszę o komentarz pod artykułem.

Zapraszam do lektury i przeglądu 11-tu najbardziej zielonych ulic w Gdańsku!

1. Odrzańska

Ulica Odrzańska położona jest na Chełmie. Zabudowana blokami budowanymi w czasie II Wojny Światowej, ustawionymi równolegle do niej. Wzdłuż ulicy jest sporo dorodnych drzew, co szczególnie latem oraz jesienią robi wrażenie.

2. Łużycka

Łużycka to druga z reprezentantek Chełmu. Podobnie jak Odrzańska, zabudowana jest blokami ustawionymi równolegle do niej, a wszystkiego dopełnia sporo zieleni w postaci szpalerów drzew.

3. Beniowskiego

Położona na Przymorzu ulica, szczególnie na odcinku między ulicami Słowiańską a Piastowską, jest pięknie zadrzewiona. Solidne drzewa dają przyjemny klimat okolicy.

4. Wielka Aleja

Założona w XVIII wieku Wielka Aleja, mimo, iż przez lata jest w coraz gorszym stanie, wciąż robi WIELKIE wrażenie. Cztery rzędy lip, łączą Śródmieście z Wrzeszczem, a sama aleja położona jest na Aniołkach. Z jednej strony mamy Park Steffensów, z drugiej uroczą willową zabudowę.

5. Narutowicza

Narutowicza jest pięknie zieloną ulicą. Szpaler strzyżonych lip, wiedzie wzrokiem na wspaniały, neorenesansowy gmach Politechniki. Z jednej strony mamy Park Akademicki, z drugiej zabudowania Kolonii Abegga.

6. Obrońców Westerplatte

Jeden z lepszych przykładów najbardziej zielonych ulic w Gdańsku. Szczególnie biorąc pod uwagę połączenie zieleni z zabudową. Ładnie, równo przystrzyżone drzewka wraz z uroczą zabytkową, willową zabudową, wyglądają cudownie.

7. Hallera

Być może Al. Hallera nie kojarzy się z pięknie zieloną ulicą, ale… Jeśli dobrze się przyjrzeć, szpaler drzew ciągnie się po wschodniej stronie, od ul. Okrzei do Gdańskiej. To około 2,5 km uroczej drogi przy dorodnych drzewach.

8. Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina nie ma typowego szpaleru drzew przy zabudowie, tak jak to ma miejsce w każdym powyższym przypadku, a jest zanurzona w zieleni. Jak to się dzieje? Wszystko za sprawą położenia w dolinie, między zazielenionymi wzgórzami. Pałacowa i willowa zabudowa plus zieleń i, mamy jeden z najładniejszych zakątków Gdańska.

9. Leśna

Ulica Leśna to druga reprezentantka Oliwy, gdzie ładnie łączy się zieleń i zabudowa.

10. Tuwima

Jedna z najpiękniej zadrzewionych ulic w Gdańsku, biorąc pod uwagę te z zabudową. Położona na Aniołkach, zabudowana uroczymi, starymi domami, posiada dwa szpalery wysokich drzew.

11. Wojska Polskiego

Myśląc o najlepiej zazielenionych ulicach w Gdańsku, nie mogę pominąć ul. Wojska Polskiego. Jak widać na zdjęciu niżej, drzew nie brakuje. Jest klimat!

Kilka (ważnych) słów na koniec

Przyglądając się miastu pod różnymi kątami, można odnaleźć coś, na co wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Tak było ze mną w przypadku szukania powyższych ulic, kiedy przez pewien czas, mój Gdańsk krążył wokół właśnie takich pięknych ulic.

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu 🙂

Dołącz do społeczności bloga na FB, klikając “lubię to” i bądź na bieżąco oraz obserwuj mnie TUTAJ na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa