7 ulic w Gdańsku, gdzie czas zatrzymał się lata temu

7

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk, tak jak każde inne miasto, mocno się zmienia. Przebudowuje, buduje, burzy i wznosi na nowo.

Jednakże wciąż są miejsca, gdzie czas się zatrzymał… Lata mijają, a one wyglądają trochę tak, jakby niedawno skończyła się wojna, bądź jakbyśmy przenieśli się o 100 lat do tyłu.

W niniejszym wpisie, wypisałem 7 ulic, gdzie czas zatrzymał się lata temu. Spacer owymi ulicami to powrót do przeszłości. To możliwość dotknięcia i zobaczenia świata, który odszedł… ale czy na pewno?

Zapraszam do lektury!

1. Ulica Wspornikowa

Ulica Wspornikowa położona jest w południowej części Wyspy Spichrzów. Tak jak okolica mocno się zmienia, tak owa ulica pozostaje taka sama. “Kocie łby” i kamieniczne ostańce, wprawiają w dziwne uczucie pustki, smutku i nostalgii. Tak blisko ruchliwego Podwala Przedmiejskiego, leży tak opuszczona i zapomniana uliczka.

2. Szczygla

Kiedy wpadłem na pomysł tego wpisu, ulica Szczygla nadawała się chyba najbardziej do zestawienia. Spacer “martwą ulicą”, opisałem nawet w ramach jednej z miejskich podróży (o, TUTAJ). Obecnie wciąż można poczuć ten klimat i cofnąć w czasie, choć muszę wspomnieć o fakcie, iż TBS “Motława” zabudowuje kwartał właśnie przy wspomnianej ulicy. Mamy już nowy budynek na rogu z ulicą Łąkową.

3. Przy Torze

Biegnąca wzdłuż linii kolejowej ulica Przy Torze, jest jedną z tych, które od lat wyglądają podobnie. Mamy bowiem kamieniczne ostańce, które nadgryzione zębem czasu, wciąż świadczą o przedwojennej historii tego miejsca.

4. Ogińskiego

Ulica Michała Ogińskiego na Siedlcach, stanowi swego rodzaju powrót do przeszłości. Dookoła wiele się dzieje, tymczasem tutaj?, czas się zatrzymał. Serio, są miejsca, gdzie “kocie łby” wraz z obdrapanymi elewacjami przedwojennych domów, wyglądają jak ze zdjęć zaraz po “wyzwoleniu”.

5. Reduta Żbik

Idąc ulicą Długie Ogrody, wystarczy skręcić w prawo, by znaleźć się w innym świecie. Świecie przeszłości. Niestety nie jest to dobrze zachowana tkanka miasta. Kamienice i cała ulica wyglądają tak, jak gdyby świat o nich zapomniał.

6. Pod Zrębem

Ulica Pod Zrębem na Starym Przedmieściu stanowi kolejny przykład ulicy, która pamięta dawne czasy. Co więcej, czas zatrzymał się tutaj wiele lat temu, o czym świadczy nawierzchnia ulicy, jak i stan kamienic.

7. Strajku Dokerów

Ulica Strajku Dokerów, na odcinku od Góreckiego do Wilków Morskich, jest niczym kadr z przedwojennego filmu. W sumie, mogłaby służyć za plan dla takowego. Warto dodać, że w ramach rewitalizacji ulica przechodzi remont. Również niektóre elewacje kamienic się zmieniają.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego wpisu, jak i za wizytę na blogu. Mam nadzieję, że to zestawienie ulic w Gdańsku wzbudziło Waszą ciekawość.

Gdańsk to również takie miejsca, gdzie czas się zatrzymał, które wciąż opowiadają historię sprzed wielu lat. Warto o nich wiedzieć i pamiętać.

Jeśli chcecie więcej ciekawostek, zdjęć, filmów o Gdańsku, zachęcam do polubienia mojej strony na fb – 7 zdjęć z Gdańska, oraz konta na IG – 7 zdjęć z Gdańska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa