7 ładnych miejsc w Gdańsku z dala od centrum

7

Cześć Przyjaciele!

Wielu z nas kocha miasto, jego tempo, architekturę, wydarzenia kulturalne, gwar ulic, jednocześnie każdy pragnie czasami od miasta odpocząć. Pojechać do miejsca z dala od centrum, z niewielką ilością ludzi, ale WIELKĄ ilością spokoju.

Mam dla Was przykładowe 7 ładnych miejsc w Gdańsku z dala od centrum miasta. Miejsca nad wodą, pośród zieleni, nad morzem oraz w głębi Gdańska.

Zapraszam serdecznie do lektury!


1. Śluza w Przegalinie

Śluza w Przegalinie to zabytkowy obiekt hydrotechniczny, oddalony w linii prostej od centrum Gdańska o 17,8 km. Do śluzy dojedziecie z Dworca PKP w 53 minuty linią autobusową 112. Miejsce jest tak FANTASTYCZNIE spokojne i dalekie od typowego miasta, że szybko zapomnicie, że jesteście w Gdańsku.

Sama Śluza jest ciekawa, zbudowana w 1895 roku w celu regulowania poziomu wody Wisły oraz umożliwienia żeglugi między Wisłą Martwą a Przekopem Wisły. Całkiem blisko znajdziecie pełne natury miejsce nad wodą gdzie możecie usiąść i cieszyć widokami.

2. Jezioro Wysockie w Osowej

Jezioro Wysockie to jedno z dwóch jezior w dzielnicy Osowa, oddalone w linii prostej od centrum Gdańska o 15,8 km. Nad jezioro dostaniecie się spod Dworca PKP autobusem linii 210 w 62 minuty. Warto przyjść nad północny brzeg jeziora, spojrzeć na cały krajobraz, który przypomina Kaszuby, gdzie jest masa jezior.

3. Staw “Martynka” na Kokoszkach

Staw “Martynka” to niezwykłe, zaciszne i pełne naturalnych odgłosów miejsce na Kokoszkach. W linii prostej do centrum Gdańska mamy stąd 11 km. Staw jest ukryty, ale spokojnie można go odnaleźć. Należy szukać na południe od ulicy Kartuskiej, na wysokości ulicy Nowatorów, gdzie spod Dworca PKP w 32 minuty dojedziecie autobusem linii 167. To miejsce, które można określić słowami – “trudno tutaj trafić, łatwo się zachwycić”. Otoczenie bujnej zieleni, krzyk ptaków, intensywnie połyskująca woda i… cisza.

4. “Spojrzenie na Gdańsk” w Św. Wojciechu

“Spojrzenie na Gdańsk” numer siedemnaście w Św. Wojciechu położone jest 7 km w linii prostej od centrum Gdańska. To naturalny punkt widokowy, do którego prowadzi drogowskaz z alejki (ulica Kątowa) przy cmentarzu. Krajobraz przepełniony naturą, z dala od typowego miasta. Bardzo Wam to miejsce polecam, a do Św. Wojciecha dojedziecie m.in. linią autobusową 132. Trasa z Dworca PKP zajmuje 19 minut.

5. Plaża nad Wisłą Śmiałą na Górkach Zachodnich

Plaża nad Wisłą Śmiałą na Górkach Zachodnich to miejsce piękne i wyjątkowe, oddalone w linii prostej od centrum Gdańska o 8 km. Linią 111 dojedziecie jedynie do przystanku “Łęczycka”, zaś dalej musicie przejść pieszo ulicą Stogi (2 km). Warto to zrobić, bowiem krajobrazy wszystko wynagradzają. Niewielka plaża nad Wisłą Śmiałą to urokliwe miejsce.

6. Wąwóz Potoku Kowalskiego na Łostowicach

Wąwóz Potoku Kowalskiego to jedno z najmniej znanych miejsc spośród wszystkich wymienionych w tym wpisie. Wąwóz znajduje się na przedłużeniu ulicy Darżlubskiej na Łostowicach. Jak się tam dostać spod Dworca? Najpierw trzeba pojechać tramwajem (linie 2, 6, 7) do pętli “Łostowice Świętokrzyska” i tam przesiąść się do autobusu 113 lub 213 i wysiąść na przystanku “Liliowa”. Wówczas kierujecie się do ulicy Darżlubskiej.

7. Falochron Zachodni w Nowym Porcie

Ostatnim miejscem w tym zestawieniu jest Falochron Zachodni w Nowym Porcie, który w linii prostej od centrum Gdańska dzieli 6,7 km. Miejsce z widokiem na Zatokę Gdańską, wchodzące/wychodzące statki, budzące do życia wiatrem i morską bryzą.

Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego wpisu i wizytę na blogu. Dajcie znać czy lubicie te miejsca? Znacie wszystkie?

Więcej Gdańska, znajdziecie poniżej na moim FANPAGE’u 7 zdjęć z Gdańska oraz na profilu na Instagramie 7_zdjec_z_gdanska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa