7 klimatycznych i mało znanych “wodnych zaułków” w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk jest znany ze swojego nadmorskiego położenia. Jednocześnie poprzecinany jest kanałami, rzekami, potokami, są jeziora, ogromna ilość stawów, zatoczki bądź fosy.

Pomyślałem, iż zbiorę 7 klimatycznych i mało znanych “wodnych zaułków” z Gdańska i pokażę Wam na blogu. Mnie osobiście takie miejsca kręcą! Owszem, uwielbiam Zatokę Gdańską, plażę, falochrony, statki i cały ten klimat.

Aczkolwiek me serce skradają właśnie takie miejscówki jak te poniżej. Mało znane, skryte, pełne uroku, dające poznać Gdańsk od zupełnie innej strony.

Zapraszam serdecznie do lektury i mam nadzieję, że choćby jedno miejsce Was zaskoczy 🙂


1. Kanał przy ulicy Sztutowskiej

Na zdjęciu widać miejsce, gdzie Czarna Łacha łączy się z Rozwójką. Historia obu cieków wodnych sięga XIV wieku. Obecnie przy ul. Sztutowskiej można obejrzeć klimatyczny wodny zaułek pełen zieleni i łódek. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem to miejsce, mocno się zaskoczyłem.

2. Fosa przy Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście jako porządna morska forteca musiała mieć fosę. Mam na myśli fosę między Szańcem Wschodnim a Fortem Carre. Kapitalne miejsce! Pierwsza kwestia, że dosyć trudno dostępne, zatem kiedy już się tutaj dotrze – czuć satysfakcje. Druga zaś sprawa to samo miejsce. Mury Twierdzy Wisłoujście odbijające się w wodzie, zaś obok przystanie jachtowe. Takie miejsca uwielbiam. <3

3. Zatoczka przy ul. Stogi

Zapewne każdy z Was szedł lub jechał ulicą Stogi w kierunku plaży na Górkach Zachodnich. Dosłownie kawałeczek przed wejściem numer 21 na plażę, po prawej stronie, znajduje się miejsce jak niżej. Jeden z moich ulubionych krajobrazów w Gdańsku (choć tych ulubionych jest cała masa!). To zatoczka Wisły Śmiałej – woda, roślinność, drzewa, łodzie i jachty – czy trzeba czegoś więcej? 😉

4. Kanał Smolny

Kanał Smolny znajduje się przy południowym krańcu Wyspy Spichrzów, łącząc starą i nową Motławę. To miejsce polecam Wam odkryć z poziomu kajaka. Trudno uwierzyć, że płyniemy w centrum sporego miasta, a jednak! Wysokie drzewa, nowoczesna zabudowa południowej części Wyspy Spichrzów oraz Kościół Św. Trójcy w tle sprawiają, iż warto poznać to miejsce.

5. Motława przy ul. Przybrzeżnej

Motława kojarzy się z Gdańskiem niemal równoznacznie jak Neptun lub Bazylika Mariacka. Jednakże jest to pewien jej fragment. Bowiem rzeka Motława płynie przez Gdańsk na nieco dłuższym odcinku, aniżeli tylko między Głównym Miastem a wyspami: Spichrzów i Ołowianką. Na zdjęciu macie Motławę między Orunią (ul. Przybrzeżna) a Olszynką (ul. Olszyńska) będącą świetnym miejscem na kajak, jak również spacer lub jazdę rowerem wzdłuż niej. Sami przyznacie, że jest klimat? <3

6. Dawna fosa przy Bramie Nizinnej

Dawna Fosa przy XVI i XVII-wiecznych bastionach to również wiele wodnych zakątków. Jednym z nich jest część fosy między Bramą Nizinną w reliktami Bramy Kolejowej. Ileż razy dawniej łowiłem tutaj rybki… 🙂 Miejsce ma swój miły klimat, ma “to coś”, czego brakuje w typowo turystycznych miejscówkach.

7. Opływ Motławy przy ulicy Mostek

Mostek przy ul. Mostek pozwala ujrzeć widoczek jak niżej. To jeden z tych “wodnych zaułków”, które żyją spokojnie tuż obok głośnych i pełnych zdarzeń ulic. Opływ Motławy niedaleko ujścia do Martwej Wisły właśnie przy Kościele Matki Bożej Bolesnej to miejsce z niewątpliwym klimatem.

Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam moi Drodzy za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że choć poniekąd zaspokoiłem Wasze oczekiwania. Jeśli macie ochotę na więcej ciekawych miejsc nad wodą, to TUTAJ opisałem 12 znanych i mało znanych bulwarów spacerowych w Gdańsku.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. Bardzo dziękuję! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam jak zawsze na stronę 7 zdjęć z Gdańska na FB, gdzie publikuje zdjęcia różnych miejsc w Gdańsku praz na IG, gdzie wrzucam relacje i inne zdjęcia.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa