Nabrzeża i bulwary w Gdańsku – 12 najlepszych na spacer!

N

Cześć Przyjaciele!

Nabrzeża i bulwary nad wodą od zawsze przyciągają ludzi. Lubimy wodę, kochamy nadwodne krajobrazy, uwielbiamy wodę pośród zabudowy bądź jako element naturalnego krajobrazu.

Gdańsk, jako miasto położone nad różnego rodzaju wodami (co pokazałem np. TUTAJ) może pochwalić się wieloma tego typu miejscami.

Nabrzeża lub bulwary mamy w centrum miasta, ale również poza nim. Różnorakie widokowo, ciekawe pod kątem stojącej obok i tworzącej krajobraz architektury oraz przepiękne ze względu na naturalne pejzaże.

W niniejszym artykule wymieniam 12 bulwarów/nabrzeży w Gdańsku, które są dobrym miejscem na spacer.

W oczekiwaniu na wiosnę, warto już teraz planować i zapisywać miejsca, gdzie warto się w Gdańsku udać 🙂

W artykule zobaczycie:

 1. Długie i Rybackie Nabrzeże
 2. Nabrzeże przy ul. Wiosny Ludów
 3. Nabrzeże przy Siennej Grobli
 4. Nabrzeże Ołowianki
 5. Nabrzeże Retmanów
 6. Nabrzeże Szyprów
 7. Bulwar na Westerplatte
 8. Nabrzeże Wisłoujście
 9. Nabrzeże Ziółkowskiego
 10. Nabrzeże Zbożowe
 11. Nabrzeże i bulwar spacerowy na płn. cyplu Wyspy Spichrzów
 12. Bulwar na Wyspie Sobieszewskiej

Zapraszam do lektury!

1. Długie i Rybackie Nabrzeże

Gdański klasyk i miejsce, które zwyczajnie trzeba zobaczyć. To właśnie tutaj stoi wspaniały Żuraw, który był największym średniowiecznym dźwigiem w Europie. Spacer umilają niesamowite bramy – XVI-wieczna Brama Zielona, dalej np. Brama Mariacka bądź Świętojańska. Między bramami urocza zabudowa.

Całość tworzy niespotykany w takiej skali nigdzie indziej w Polsce zabytkowy “waterfront”. Nabrzeże powstało z połączenia pomostów, które budowano przed każdą z bram. Obecnie jest to 500 metrów bulwaru nad Motławą z widokiem na nowoczesną zabudowę Wyspy Spichrzów, Narodowe Muzeum Morskie i statek Sołdek przy Ołowiance.

2. Nabrzeże przy ul. Wiosny Ludów

Deptak nad Motławą, który można podzielić na dwie części. Wzdłuż osiedla Brabank, gdzie jest szeroka i wygodna trasa spacerowa nad wodą, wiele miejsc do posiedzenia i świetny widok w kierunku Głównego Miasta. Opisałem to miejsce TUTAJ.

Kawałek dalej, mamy nabrzeże wzdłuż ulicy Wiosny Ludów, ciągnące się aż do terenów Stoczni Cesarskiej, którą notabene można i warto zwiedzić. Nabrzeże jest nocą oświetlone, na murku są ławki. Widokowo jesteśmy już w klimatach stoczni, która jest kawałek dalej.

Niewątpliwie tutaj dociera już mniej osób, zatem jeśli chcecie przedłużyć swój spacer nad Motławą, korzystajcie 🙂

3. Nabrzeże przy Siennej Grobli

Kilka kroków za Ołowianką, znajdziecie ulicę Sienna Grobla. Biegnie ona wzdłuż Motławy, a równolegle, między ulicą i rzeką, ciągnie się nabrzeże. Całkiem niedawno przebudowane, więc świetne na spacer w mniej oczywistym miejscu.

Swoją drogą, spacerujecie wówczas z widokiem na nabrzeże, które opisałem z punkcie drugim. Widokowo, z jednej strony zobaczycie bardzo ciekawy widok nad Motławą w kierunku Ołowianki i Głównego Miasta, z drugiej zaś, klimaty stoczniowe.

Porównanie widoków z jedną i drugą stronę 🙂

4. Nabrzeże Ołowianki

Nabrzeże usytuowane nad Motławą po zachodniej stronie wyspy Ołowianki. Zaczyna się tuż za Mostem Kamieniarskim, przy spichlerzach mieszczących Narodowe Muzeum Morskie. Spacerując, mijamy owe spichlerze, statek muzeum “Sołdek”, Spichlerz Królewski, Filharmonię Bałtycką, urządzony teren zielony, dochodząc do zwodzonej kładki pieszej na rzece.

Widokowo, tak w sensie połączenia miasta i wody, moim zdaniem jest na równi z Wyspą Spichrzów. Nad Motławą świetne pejzaże, mariaż zabytkowych budowli z wodą. Po drugiej stronie nadwodna zabudowa Głównego Miasta robi robotę!

5. Nabrzeże Retmanów

Nabrzeże Retmanów umiejscowione jest nad Martwą Wisłą, vis-a-vis Przeróbki. Całkiem niedawno wyremontowane, a raczej ZBUDOWANE, gdyż kiedy byłem tam po raz pierwszy (co zobaczycie TUTAJ), był to dziki brzeg.

Głównymi obiektami, na których zawiesza się wzrok, są mosty. Siennicki, kolejowy oraz wantowy im. Jana Pawła II. Ludzi raczej tam nie uświadczycie.

6. Nabrzeże Szyprów

Nabrzeże Szyprów jest super miejscem na spacer dla mieszkańców Przeróbki, ale nie tylko. W końcu każdy może, np. w ramach trasy rowerowej, zajechać w to miejsce. Tutaj również jak powyżej, główną rolę grają mosty. Spacerować można odremontowanym kilka lat temu nabrzeżem.

7. Bulwar na Westerplatte

Na Westerplatte, między plażą ogólnodostępną a plażą na terenie wojskowym, ciągnie się bulwar spacerowy. Powstał po zbudowaniu umocnień brzegu morskiego. Pozwala oglądać krajobraz z morzem w roli głównej i moim zdaniem jest ciekawszy widokowo niż bulwar w Gdyni.

8. Nabrzeże Wisłoujście

Nabrzeże w pobliżu Twierdzy Wisłoujście, naprzeciw Nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie. Właściwie dopiero niedawno zbudowane w obecnej formie (niestety nie mam aktualnych zdjęć). Miejsce często puste, spokojne, dające oglądać portowy klimat miasta, przepływające statki.

9. Nabrzeże Ziółkowskiego

Jedno z dwóch tego typu miejsc w Nowym Porcie. Ładnie zagospodarowany bulwar przy ujściu Kanału Portowego do morza. Dość licznie odwiedzany, często można spotkać tam wędkarzy.

Widokowo również niczego sobie! Z drugiej strony kanału widać Westerplatte, po naszej stronie główną rolę gra Latarnia Morska. Świetne miejsce na spacer.

10. Nabrzeże Zbożowe

Drugie z tego typu miejsc w Nowym Porcie to Nabrzeże Zbożowe. Umiejscowione nad Martwą Wisłą, blisko zajezdni tramwajowej. Nabrzeże jest stosunkowo krótkie, aczkolwiek daje oglądać przepiękne i ciekawe krajobrazy!

Z jednej strony typowo portowo-stoczniowe, wypełnione żurawiami, z drugiej Twierdzę Wisłoujście. Portowy charakter podkreślają Elewatory Zbożowe, stojące tuż obok, zaś morską naturę miejsca liczne jednostki pływające. Jest również gdzie usiąść.

11. Nabrzeże i bulwar spacerowy na płn. cyplu Wyspy Spichrzów

Opisując nabrzeże na Ołowiance, wspomniałem o tym na Wyspie Spichrzów, bowiem jest ono równie piękne, ciekawe i fascynujące. Biegnie wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów, po części od strony Głównego Miasta, Ołowianki, a po części od strony Szafarni (Długie Ogrody).

Od strony Głównego Miasta bulwar wyłożony jest drewnem, znajdziemy ławeczki, ale wiele osób siada na owych deskach w miejscu obniżeń nabrzeża, gdzie można przycumować łódkę. Spacerujemy przy nowej zabudowie, mijamy kolejne restauracje, z drugiej zaś strony mamy przepiękny, chyba najlepszy widok na wschodnią flankę Głównego Miasta. Mam na myśli zabudowę nad Motławą ulokowaną wzdłuż Długiego Nabrzeża.

Na samym cyplu, mamy bardzo blisko Żuraw, po drugiej stronie Ołowiankę, zaś dalej Kanał Na Stępce. Od strony Szafarni nawierzchnia wykonana jest z drobnej szarej kostki. Klimat zupełnie inny, bowiem zabudowa w dużej mierze współczesna.

Miejsce dobrze znane, ale zawsze warto często tam wracać. Nad Motławą są pewne najlepsze miejsca do zdjęć i obserwacji otoczenia, przeczytacie o nich TUTAJ.

12. Bulwar na Wyspie Sobieszewskiej

Mam tutaj na myśli bulwar spacerowy nad Martwą Wisłą, w pobliżu Mostu Zwodzonego 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Bardzo miła trasa spacerowa nad rzeką, która tworzy przecudny naturalny krajobraz. Z resztą, spójrzcie na zdjęcia niżej 🙂

Lokalizacja powyższych nabrzeży i bulwarów na mapie Gdańska


Kilka (istotnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Gdańsk ma wiele pięknych miejsc do spacerów, również nad wodą. Zachęcam do odwiedzania każdego z nabrzeży oraz innych ciekawych miejsc w Gdańsku.

Ostatnie artykuły na blogu:

Zapraszam jak zawsze na stronę 7 zdjęć z Gdańska na FB, gdzie publikuje zdjęcia różnych miejsc w Gdańsku.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa