To co najlepsze nad Motławą.

T

Witam serdecznie przyjaciele 🙂 Dzisiaj siedem miejsc, skąd moim zdaniem najlepiej obserwować naszą wspaniałą Motławę (jedną i drugą). Na facebooku przewija się mnóstwo tego typu zdjęć, których gdy jest za wiele, powszednieją. Zachęcam do zatrzymania się nad Motławą w tych siedmiu poniższych miejscach w celu dłuższej obserwacji. Zobaczycie jak wiele Wam umyka, gdy przechodzicie na chybcika. Zapraszam ze mną 😉

Widok z Zielonego Mostu w stronę Żurawia – To chyba najsłynniejszy widok nad Motławą, właśnie tutaj trafiają ludzie, którzy wychodzą przez Zieloną Bramę z Długiego Targu. Widać po lewej całe Długie Nabrzeże z Bramami Wodnymi, Domem Przyrodników oraz oczywiście Żurawiem. Dalej mamy Zamczysko zamykające widok a z prawej Wyspę Spichrzów z ruinami spichlerzy i Ołowiankę z Sołdkiem przy jej nabrzeżu. Wspaniały widok.

Widok z przystanku Tramwaju Wodnego przy Targu Rybnym w stronę Mostu Zielonego – Z tej strony widok jest zupełnie inny. Siadając na przystanku Tramwaju Wodnego przede wszystkim rzuca się w oczy Filharmonia czyli dawna elektrociepłownia, która przegląda się w wodzie. Dalej jest Spichlerz Królewski oraz Sołdek. Z prawej ciągnie się Rybackie oraz Długie Nabrzeże, widać, ze Żuraw stoi na takim występku, że jest to również budowla obronna. Wspaniały widok.

Widok z nabrzeża ulicy Wartkiej w stronę Głównego Miasta. A co widać ? Pejzaż układa się wyjątkowo. Mamy z lewej Ołowiankę, z prawej zabudowę przy Targu Rybnym. Nad wszystkim górują dostojne i piękne wieże – Kościoła Św. Jana, Bazyliki Mariackiej oraz Ratusza Głównego Miasta. Piękny widok.
Widok z północnego cypla Wyspy Spichrzów – jeden z najwspanialszych !! Tutaj naprzeciw jest południowa część Ołowianki z Spichlerzem “Panna” i obok cumującym Sołdkiem. Na lewo piękne Długie Nabrzeże z Żurawiem, który dominuje, a z prawej zaczyna się marina, zupełnie inny klimacik. Wspaniały widok.
Widok z Mostu Kamieniarskiego w stronę Żurawia – Jak dla mnie miażdży każdy inny nadwodny krajobraz miejski w Polsce. Tutaj czuć klimat Gdańska najbardziej. Na pierwszym planie maszty jachtów i liny, z lewej ruiny Wyspy Spichrzów z prawej Ołowianka z Spichlerzami NMM a dalej nad Motławą odbija się Długie Nabrzeże z przepiękna zabudową… Wspaniały widok !!!
Widok z nabrzeża z południowej części Wyspy Ołowianki – Jedno z moich ulubionych a może i ulubione miejsce w Gdańsku i nie tylko. Widać tutaj cały przekrój zabudowy. Czuć zapach drewna i wody… Z lewej jest zabudowa Szafarni i marina z jachtami, vis-a-vis północny cypel Wyspy Spichrzów z ruinami zaś po prawej przepiękna zabudowa Długiego Nabrzeża, pięknie.
Widok spod Ośrodka Kultury Morskiej w stronę Szafarni – Idąc Długim Nabrzeżem (bulwarem) praktycznie cały czas są piękne, magiczne widoki. W jednym miejscu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę. To tutaj cyplem kończy się Wyspa Spichrzów a obok zaczyna Wyspa Ołowianka. Między nimi zaczyna się Nowa Motława. Nad Nową Motławą jest Szafarnia gdzie w marinie cumują nowoczesne jachty i żaglowce, zabudowa to apartamenty Szafarnia i Water Lane a do tego Spichlerz Nowa Pakownia, który jest siedzibą Hotelu Gdańsk (podczas EURO 2012 nocowali tutaj Hiszpanie na dzień przed meczem). Wspaniały widok.
Zdaje sobie sprawę, że każdy z Was te widoki zna, widział setki razy, może nawet się nimi znudziliście ? Czasami gdy coś jest tak oczywiste i jasne umyka nam jego piękno. Zachęcam do zatrzymania się w każdym z miejsc, wczucia w klimat i obserwacji. Dajcie siebie zaskoczyć. Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa