Spacer od ujścia Kanału Raduni do Św. Wojciecha #1 – najpiękniejsze miejsca na terenie Historycznego Śródmieścia!

S

Cześć Przyjaciele!

Zabieram Was na spacer od ujścia Kanału Raduni do Św. Wojciecha. XIV-wieczny Kanał Raduni został wybudowany w latach 1348-1356 przez Krzyżaków. Przez wieki napędzał młyny, kuźnie, tartaki oraz napełniał gdańskie fosy. Obecnie Kanał Raduni nie jest już tak zapracowany, jednakże z punktu widzenia urokliwych miejskich krajobrazów i wielu istotnych dla Gdańska zabytków, stanowi niezwykle ważny element miasta.

Postanowiłem przejść trasę nad Kanałem Raduni od jego ujścia do Św. Wojciecha – najbardziej na południe wysuniętej części miasta. Zapewniam, że będziecie zaskoczeni ilością świetnych miejskich krajobrazów oraz widoków pełnych zieleni. Nie zabraknie mariażu miasta i wody, urokliwych zakątków, mostków oraz jedynych w swoim rodzaju zabytków.

W pierwszej części wędrówki pokażę Wam Kanał Raduni od ujścia do Motławy do Zaroślaka. Innymi słowy – na terenie Historycznego Śródmieścia.

Zapraszam na spacer 🙂


Ujście Kanału Raduni – śliczny mostek oraz jeden z piękniejszych widoków na miasto

Ujście Kanału Raduni do Motławy jest jednym z piękniejszych miejsc w Gdańsku. Kanał uchodzi do Motławy pod malowniczym, ceglanym Mostem Wapienniczym, który zdaje się być jednym z lepszych miejsc po to by zachwycić się Gdańskiem. Najładniejsze przeprawy w Gdańsku są właśnie nad Kanałem Raduni. Tutaj mamy dodatkowo widok na Motławę i wyrastające jakby z wody Główne Miasto z wieżami Kościoła Św. Jana, Bazyliki Mariackiej oraz Ratusza.

Współczesna zabudowa nad Kanałem Raduni

Obróciwszy się, przeszedłem na drugą stronę mostu, gdzie czekał zupełnie inny pejzaż. Woda kanału w otoczeniu zieleni, jednakże dookoła współczesna zabudowa. Osiedle Brabank, które moim zdaniem świetnie ożywiło tę część miasta oraz Muzeum II Wojny Światowej, którego nietypowa architektura niewątpliwie wzbudza ciekawość.

Osiek

Minąłem wówczas Most Na Dylach i tym samym wszedłem w obszar części śródmieścia o nazwie Osiek. Szedłem wówczas na zapleczu ulicy Krosnej oraz obiektów Saur Neptun Gdańsk w miejscu, gdzie Kanał Raduni raczej nie przyciąga na spacery. Całe szczęście ten mniej ciekawy fragment jest tylko chwilowy, bowiem już w okolicy mostu łączącego Rybaki Dolne i Górne, zaczyna być ciekawiej. Głównie ze względu na zabudowę.

Ciekawe zestawienia budynków

Widoczna w tle ceglana i masywna fasada dawnej Kasy Chorych posiada ramę w postaci dwóch budynków – Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz bloku mieszkalnego Aura 40. Kawałeczek dalej zobaczyłem nieco inne zestawienie budynków – Aura 40, rozwalające się kamieniczki przy ul. Rybaki Górne, zaś między nimi w oddali Kościół Św. Jakuba i Zieleniak.

Super klimat nad kanałem

Szedłem dalej, bowiem wiedziałem, że za moment zacznie się prawdziwy “szturm” PRZEPIĘKNYCH widoczków. Cudownie prezentuje się Kanał Raduni ze stojącymi tuż obok niego budynkami na zapleczu Kościoła Św. Brygidy i wieżą Kościoła Św. Katarzyny w tle! W ogóle między szachulcowym domkiem gdzie niegdyś działała “Vinifera” a tzw. “Małym Młynem” znajdziecie super klimat. Kawałeczek dalej jest jeszcze lepiej i śliczniej.

Jedno z NAJPIĘKNIEJSZYCH miejsc w Gdańsku

Wielki Młyn jest jednym z bardziej nietuzinkowych zabytków Gdańska. Nieodłącznie związany z Kanałem Raduni pełnił funkcję młyna, spichlerza i piekarni, natomiast obecnie jest domem Muzeum Bursztynu. Spacer nad Kanałem Raduni i w ogóle spacer po Gdańsku wiąże się z nietypową sylwetą Wielkiego Młyna. Wyróżnia on Gdańsk spośród innych dużych miast.

Klimat Amsterdamu – dwa cudne widoczki

Co istotne właśnie tym miejscu jesteśmy na Starym Mieście (tam gdzie ulica Długa, Neptun, Żuraw lub Bazylika Mariacka, mamy Główne Miasto). Tuż obok Wielkiego Młyna rozciąga się jeden z lepiej utrzymanych miejsc w centrum Gdańska – Zieleniec Heweliusza. Zielona przestrzeń sąsiaduje z kanałem, gdzie mocno czuje klimat Amsterdamu. Jest wiele miejsc z NAJLEPSZYM widokiem, a ja polecę dwa.

Most Ław Chlebowych z widokiem na szachulcowy Dom Cechu Młynarzy, Wielki Młyn i Kościół Św. Katarzyny oraz ul. Na Piaski i widok na ów mostek i Ratusz Staromiejski. Stare Miasto w Gdańsku zostało mocno zniszczone w czasie II Wojny Światowej, jednakże Ratusz pozostał nietknięty. Mamy tutaj więc oryginalny XVI-wieczny zabytek w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Ratusz w połączeniu z nabrzeżem, mostkiem i kanałem zdaje się być wyjęty z Amsterdamu. Miałem okazję być w tym roku w stolicy Holandii i wiem co mówię.

Ulica Na Piaskach – mega klimat nad Kanałem Raduni!

Szedłem dalej, by zrobić chyba najbardziej nastrojowe zdjęcie tego dnia. Ulica Na Piaskach i Kanał Raduni wraz ze starym rowerem i zielenią to jeden z tych pejzaży, które chwytają za serce i mają “to coś”. Wystarczy dostać się kawałeczek dalej i stanąć na mostku łączącym ulicę Garncarską z Elżbietańską, by ujrzeć jedną z CUDNIEJSZYCH perspektyw z Kanałem Raduni w roli głównej. Na osi kanału dominuje wieża kościoła Św. Katarzyny. Tuż obok stoi jeszcze jeden oryginalny zabytek – Dom Opatów Pelplińskich z początku XVII wieku. Jego porośnięta przez winorośl ściana o każdej porze roku prezentuje się inaczej.

Najładniejszy skwerek w centrum Gdańska

Gdy doszedłem do Wałów Jagiellońskich, kanał skrył się pod jezdnią. Jednakże nie zawsze tak było! Co ciekawe, dawnej gdy miasto otaczała fosa, Kanał Raduni przeprowadzono ponad nią po akwedukcie! Chciałbym to zobaczyć na żywo. Tymczasem nurt kanału ujrzałem ponownie na terenie Skweru Imienia Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Urokliwe, pełne zieleni miejsce w sercu dużego miasta. Kanał Raduni z przerzuconym nad nim czerwonym mostkiem dodaje mu uroku.

Forum Gdańsk

Następnie Kanał Raduni przebiega przez teren centrum handlowego Forum Gdańsk. Przed wejściem do środka kanał jest widoczny, natomiast już we wnętrzu przykryty betonową płytą po której puszczono cienką taflę wody. Co również interesujące w centrum handlowym nad Kanałem Raduni stoi kilka gablot z np. monetami, wydobytymi na tym obszarze w ramach prac archeologicznych. Super sprawa.

Spacerem przez Zaroślak – mniej znane miejsce spacerowe

Wychodząc z Forum Gdańsk, przeszedłem przez szalenie szerokie skrzyżowanie, by już na Zaroślaku ponownie iść nad Kanałem Raduni. Trzeba przyznać, że trakt nad kanałem w tym miejscu nie jest nazbyt popularny, aczkolwiek ma swój urok i uważam warto spojrzeć na miasto z innej strony.


Kilka (ważnych) słów na koniec

W tym miejscu kończymy pierwszą część spaceru nad Kanałem Raduni od jego ujścia do samego początku w Pruszczu Gdańskim. Na odcinku zaledwie 2,5 km zobaczyłem tak dużo PRZEPIĘKNYCH obrazków, że mam ochotę spacerować tą trasą każdego dnia. Namawiam również do tego Was! Jak widzicie, nad Kanałem Raduni jest pięknie.

Zapraszam mocno do śledzenia mnie na Facebooku na stronie 7 zdjęć z Gdańska oraz obserwowania na Instagramie na profilu 7 zdjęć z Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa