Zaspa – pomysł na spacer mało oczywistym szlakiem (projekt dzielnicowy)

Z

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię oraz Zakoniczyn. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Trzydziestą pierwszą dzielnicą jest Zaspa!

W niniejszym wpisie, zaprezentuje Wam trasę spacerową prowadzącą przez Zaspę. Klimat i charakterystyka całego spaceru/przejazdu rowerem spodoba się każdemu, kto lubi ODKRYWAĆ miasto w jego zurbanizowanej części. Między blokami “czają” się ciekawe, pełne historii i uroku miejsca. Pomogę Wam je odkryć.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z przebiegiem trasy po Zaspie:

Bloki, murale, zieleń

Nasz spacer zaczniemy sobie od terenów na południe od Al. Rzeczypospolitej, czyli Zaspy Młyniec. Ciężko będzie mi poprowadzić Was jakąś KONKRETNĄ trasą, dlatego na tym etapie spaceru, kierujcie się cały czas na północny zachód. Ulice takie jak Skarżyńskiego, Dywizjonu 303 oraz Pilotów mogą być dla Was kierunkowskazem. Wędrówka między blokami urozmaicona będzie poszukiwaniem murali, których jest tutaj kilkadziesiąt. Poza tym, szwendając się między blokami, zobaczycie jak jest tutaj zielono (obecnie raczej biało ;)) i jak ciekawie pod kątem spędzania czasu.

Park Jana Pawła II = odpoczynek

Korzystając z tunelu przy przystanku tramwajowym “Startowa” dostaniecie się do Parku Jana Pawła II. Ponad 20 ha enklawa zieleni jest świetna, by odpocząć. W ciepły dzień warto usiąść na ławeczce bądź na trawce i zrobić sobie krótką przerwę. W parku zobaczycie na przykład “Zielony Pomnik” poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II, który w 1987 roku tym miejscu odprawił Mszę Świętą.

Kładka dla pieszych jako punkt widokowy

Wychodząc z parku, znajdziecie się na Al. Jana Pawła II, którą udacie się na południe w kierunku kładki dla pieszych, łączącej największe w okolicy skrzyżowanie. Niby nic specjalnego, ale okazuje się, że kładka jest ciekawym punktem widokowym.

Niepozorny, ale BARDZO WAŻNY pomnik

Wracacie moi Drodzy w tym samym kierunku, ale już po drugiej stronie al. Jana Pawła II. To ważne, bowiem właśnie tutaj, na wysokości bloku przy Burzyńskiego 12, stoi głaz będący pomnikiem, upamiętniającym Obrońców Poczty Polskiej. Otóż 28 sierpnia 1991 roku właśnie tutaj znaleziono szczątki 38 Obrońców Poczty Polskiej, zamordowanych przez hitlerowców 5 października 1939 roku. Groby Bohaterów znajdują się obecnie na pobliskim cmentarzu, do którego jeszcze dotrzemy.

Park Millenium, czyli druga enklawa zieleni na Zaspie

Kawałeczek dalej skręcacie w prawo w ulicę Leszczyńskich, przy której znajdziecie wejście do Parku Millenium. Kilkanaście hektarów zieleni tuż obok gęsto ustawionych bloków robi wrażenie. To dogodne miejsce, by odsapnąć, gdyż kolejne miejsce na trasie ma w sobie duży ładunek emocjonalny.

Jedno z ważniejszych miejsc w Gdańsku

Przy samym początku ulicy Leszczyńskich znajduje się wejście na Cmentarz Ofiar Hitleryzmu. W latach II Wojny Światowej stał się miejscem pochówku kilkunastu tysięcy ofiar hitleryzmu. Byli to m.in. więźniowie obozów w Nowym Porcie, Stutthofie, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze. Po 1945 roku dokonano kilku ekshumacji i pochowano na cmentarzu na Zaspie kolejarzy z Szymankowa, obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, celników, duchownych oraz działaczy Polonii Gdańskiej. Na terenie 3 ha mamy taki ładunek emocjonalny, taką masę historii, tak dużo bohaterstwa ludzi walczących o Polskę, że ciężko przejść obok obojętnie. Uważam, że należy odwiedzać takie miejsca i zwyczajnie pamiętać o naszych Bohaterach.

Jedyny taki zachowany…

Ostatnim miejscem, które zobaczycie jedynie zza płotu jest Dwór Narożny z połowy XIX wieku stojący na rozwidleniu ul. Chrobrego i Powstańców Wielkopolskich. Jedyny zachowany z majątków, które stały na terenie Zaspy i Przymorza. Na mnie robi wrażenie! W takim miejscu mało kto spodziewa się zabytkowego dworu. A jednak!

Małe podsumowanie spaceru

Tym samym kończymy nasz spacer po Zaspie. Cały spacer ma około 7 km i wiedzie w dużej mierze po płaskim terenie. Przeszkodą może być tunel oraz kładka, ale prócz tego droga jest łagodna. Warto poznać nieco głębiej Zaspę, która jest nie tylko blokowiskiem, a również ciekawą dzielnicą.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że znajdzie się tutaj choćby jedna osoba, która przejdzie taką trasę. Nietypowe widoczki, inne spojrzenie na miasto, ale również interesujące i ładne miejsca na Was czekają.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa