Gdańsk vs Ateny – czy Gdańsk jest w czymś lepszy od stolicy Grecji?

G

Cześć Przyjaciele!

Kilkanaście dni temu odwiedziłem Ateny. Wizyta w stolicy Grecji zainspirowała mnie do napisania artykułu na niniejszym blogu. Otóż chciałbym w pewnym sensie porównać Gdańsk właśnie do Aten.

Podobne porównanie już zrobiłem, sprawdź TUTAJ (Gdańsk vs Barcelona – czy Gdańsk jest w czymś lepszy od stolicy Katalonii?)

Zapewne wiele osób automatycznie myśli, że Ateny są piękniejsze, mają antyczne zabytki, więcej zieloni i w ogóle nie ma co porównywać. Owszem na wielu polach Gdańsk mocno odstaje lub po prostu jest zupełnie inne, ale… nie w każdym przypadku.

Pragnę udowodnić, iż pod pewnymi względami nasze miasto jest ciekawsze, ładniejsze i mające więcej do zaoferowania aniżeli stolica Grecji. 🙂

Mam nadzieję, że to początek dłuższej serii wpisów. Podpowiadajcie do jakiego innego miasta mógłbym porównać Gdańsk.

Zapraszam serdecznie do lektury!


Ukształtowanie terenu i położenie miasta

Dostęp do morza

Co ciekawe, Ateny nie mają bezpośredniego dostępu do morza (patrząc na SAME Ateny w ich administracyjnych granicach). Jednakże, licząc cały zespół miejski, leży on nad Zatoką Sarońską Morza Egejskiego. Patrząc na to jak zwarta zabudowa łączy centrum Aten z morzem, można uznać, że miasto ma do niego dostęp.

 • Na korzyść Aten w tej kwestii przemawia komunikacja miejska, czyli tramwaj kursujący równolegle do wybrzeża. To bardzo atrakcyjny sposób na zwiedzanie plaż.
 • Warto również wspomnieć o pogodzie, która przez sporą część roku jest dużo lepsza niż na północy Polski

 • Na korzyść dla Gdańska jest niewątpliwie wygląd plaż. W Atenach i okolicach plaże są raczej kamieniste, zaś otoczenie nie należy do super zadbanych i pięknych. Gdańsk i nasze piaszczyste, szerokie plaże plus zaplecze w postaci lasów i cała infrastruktura rekreacyjna są na wyższym poziomie.
 • Plusem dla naszego miasta jest też długość i różnorodność plaż. Mamy około 21 km plaż w Gdańsku. Z kolei wyliczyłem, że zespół miejski Aten posiada trochę ponad 20 km długości, jednak nie wszystko to plaże.
 • Gdańsk bije też na głowę Ateny jeśli chodzi o naturalne zaplecze plaż. Mamy przecież parki, lasy i wydmy, podczas gdy w stolicy Grecji zaplecze plaży jest raczej typowo miejskie.
Po lewej stronie Glyfada, po prawej Westerplatte

Ukształtowanie terenu, czyli wzgórza i góry

Zespół miejski Aten z niemal każdej strony ograniczony jest górami sięgającymi nawet ponad 1000 metrów n.p.m. Dodatkowo z gęstej miejskiej tkanki wyrasta kilka mniejszych wzgórz ze słynnym Akropolem na czele. W Gdańsku zaś cała zachodnia część miasta leży na morenowych wzgórzach.

 • Na plus dla Aten robi wysokość owych wzgórz, z których najwyższe – Likawitos – ma 277 metrów n.p.m. Widok z góry ZNIEWALA! Jeśli chodzi o typowo miejskie widoki, to jeden z ładniejszych jakie widziałem.
 • Inna kwestia to sposób dostania się na górę, gdyż jest możliwość wjazdu kolejką.
 • Na korzyść dla stolicy Grecji jest również fakt, iż Akropol to wzgórze, ale i zabytki znane na całym świecie. Widok wapiennej skały i Partenonu na górze kasuje wszystkie inne miejskie krajobrazy.

 • Jeśli miałbym szukać plusów w tym temacie po stronie Gdańska to rzekłbym, że mamy dużo więcej naturalnych punktów widokowych, a krajobraz wielu dzielnic jest ciekawszy dzięki temu, iż leżą na wzgórzach lub między nimi.
 • Drugim plusem mogą być bardziej RÓŻNORODNE pejzaże. W Atenach dominują budynki o podobnej wysokości, natomiast w Gdańsku jest to bardziej zróżnicowane.
Po lewej widok w Atenach, po prawej w Gdańsku

Zabytki sławiące miasto w świecie

W zależności od tego jakim czasom się przyjrzymy, jedno i drugie miasto ma swoje MOCNE argumenty. Owszem Ateny to można powiedzieć muzeum pod gołym niebem i skarbnica zabytków sięgających 2,5 tysiąca lat wstecz. W czym jest z kolei lepszy Gdańsk?

 • Na plus dla Aten są oczywiście zabytki z okresu antycznego. Cały Akropol z Propylejami, Erechtejonem i rzecz jasna Partenonem, Agora Ateńska, Łuk Hadriana itd. Zwiedzanie miasta ROBI WRAŻENIE, a możliwość cofnięcia się w czasie o 25 stuleci powala.

 • Gdańsk wiedzie prym jeśli chodzi o zabytki trochę, a nawet sporo młodsze od tych w Atenach. Kościoły – w stolicy Grecji jest sporo niewielkich w stylu bizantyjskim, jednakże nie porównałbym ich do naszych ceglanych kolosów! Gdańsk słynie z Żurawia, Dworu Artusa, Wielkiej Zbrojowni itp. Są to zabytki, które w moim mniemaniu są zwyczajnie ładniejsze od wielu Ateńskich.
Po lewej stronie Akropol w Atenach, zaś po prawej Długi Targ w Gdańsku

Architektura i miejskie życie

W tej materii moglibyśmy się od Aten wiele nauczyć. To miasto BARDZO wielkomiejskie, pełne ekspresji, gwaru, handlu oraz gastronomii. Można iść ulicami bardzo długo i wciąż obok nas będą pierzeje i sklepy. Tak wygląda prawie całe miasto. W Gdańsku jest zgoła odmiennie. Wygląd naszego miasta to zlepek najróżniejszych form zabudowy, ulic i węzłów. Czy w takim wypadku Gdańsk może być w czymś lepszy i na tym polu?

 • Na korzyść Aten jest właśnie owa wielkomiejskość. Przeróżne sklepiki, zaułki, gwar który kochają miejskie świry. Niektóre ulice to centrum handlowe na świeżym powietrzu! Lubię taki klimat.
 • Wartością dodaną jest również komunikacja miejska. System biletów jest przejrzysty, bowiem cała metropolia to jedna strefa.

 • Na plus dla Gdańska jest więcej różnorodności w architekturze. W zależności od dzielnicy mamy inną zabudowę. Miasto jest dynamiczne pod kątem wizualnym.
 • Lepiej jest też w naszym mieście pod względem estetyki. Może to dziwić, ale Ateny są BARDZO pobazgrane przez brzydkie graffiti. Gdańsk nie jest tutaj super przykładem dla innych, ale na tle stolicy Grecji nie jest tak źle.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę kolejnego wpisu na blogu 7 zdjęć z Gdańska. Liczę, że pomysł na artykuł, jego treść i zdjęcia przypadły Wam do gustu. Jak widzicie porównanie Gdańska z Atenami może być ciekawym tematem. W niektórych kwestiach jesteśmy wygrani. 😉 A jakie jest Wasze zdanie? W czym Gdańsk jest ciekawszy od Aten? W czym gorszy?

Serdecznie zapraszam na swój fanpage 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz konto na IG – 7_zdjec_z_gdanska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa