7 dźwięków miasta, po których rozpoznasz, że to Gdańsk!

7

Cześć Przyjaciele!

Dźwięki miasta – jakie są, czym się od siebie różnią, czy występują w każdym mieście? Nasze miasto dysponuje dźwiękami, po których można poczuć, że jest się właśnie w Gdańsku.

Jak dla mnie to niezwykłe! Zamknąć oczy i słuchać miasta. Poznawać poszczególne dźwięki. Cieszyć się muzyką, którą komponuje cały Gdańsk.

Bo miasto to nie tylko gwar i ryk silników. To również subtelne nuty pokazujące unikalność danego miejsca.

Wpis dedykuje osobom niewidomym lub niedowidzącym. Moi drodzy, możecie odkrywać Gdańsk, słuchając jego melodii. Jeśli macie w swoim otoczeniu takie osoby, proszę przeczytajcie im ten wpis.

Zapraszam serdecznie do zestawienia 7 dźwięków, po których rozpoznacie, że to właśnie Gdańsk!


1. Carillony

Zaczynamy z wysokiego “C” bowiem takiego dźwięku i melodii nie ma żadne inne miasto w Polsce. Owszem, dużo mniejsze carillony znajdują się w Częstochowie i Licheniu, jednakże tylko w Gdańsku mamy carillony koncertowe. Z wieży Ratusza Głównego Miasta spływa muzyka wygrywana przez carillon składający się z 37 dzwonów. Większy jest carillon w wieży Kościoła Św. Katarzyny – tutaj melodie tworzy aż 49 dzwonów. Carillony grają każdego dnia co godzinę, a w wybrane dni odbywają się koncerty carillonowe. Uwierzcie, można nic nie widzieć, ale wystarczy usłyszeć te subtelne dźwięki i wszystko staje się jasne. To Gdańsk!

2. Huk w Stoczni

Dźwięki blach, wodowań, młotów i żurawi to coś charakterystycznego dla stoczni. W Gdańsku jest kilka miejsc, gdzie z bliska można podejrzeć pracę w stoczni. Napisałem podejrzeć, ale z powodzeniem możecie jej również posłuchać. Charakterystyczne dźwięki oddają trud pracy każdego pracownika stoczni, która jakby nie było, jest WAŻNYM elementem dźwiękowego krajobrazu Gdańska.

3. Dźwięk przenoszonych kontenerów

Pewnego pięknego dnia odbyłem “miejską podróż” w okolicy terminalu DCT. Krążyłem dość długo patrząc jak pracują suwnice, słuchając jak uderzają o siebie stawiane na sobie kontenery, jak ów dźwięk się powtarza i niesie. Pomyślałem wówczas, że to dość charakterystyczna dla Gdańska miejska melodia. Owszem kilka innych miast również ma swoje terminale kontenerowe, jednakże nasz jest dość mocno odseparowany od reszty miasta i słychać tylko TE dźwięki.

4. Gwar języków świata na Głównym Mieście

Gdyby tak usiąść w jednym z ogródków gastronomicznych przy Długim Targu lub nad Motławą i zamknąć oczy, do uszu wpadłby wielojęzyczny gwar rozmów. Gdańsk odwiedzany jest przez turystów z różnych stron świata, zatem łatwo usłyszeć język Niemiecki, Hiszpański, Angielski, Norweski, Francuski itp. Mieszanka języków niesie się po ulicach Głównego Miasta tworząc jedyną w swoim rodzaju atmosferę, którą przede wszystkim słychać.

5. Bicie największego dzwonu w Bazylice Mariackiej

Najpiękniej brzmi w południe! Najcięższy w Gdańsku dzwon o nazwie “Gratia Dei” brzmi dostojnie i dumnie, dając poczucie powagi wiekowemu miastu. Waży niemal 8 ton, a jego ton roznosi się nie tylko po okolicznych uliczkach… Wejdźcie kiedyś przez Złotą Bramę na ul. Długą w samo południe. Ten widok, ten dźwięk… po prostu Gdańsk! <3

6. Krzyk mew i szum fal

Gdańsk jako miasto nadmorskie zdecydowanie ma w swoim “arsenale” dźwięków te związane z morzem właśnie. Jednym z bardziej charakterystycznych jest szum morskich fal oraz krzyk mew. Tego typu “muzyka” jest oczywiście do usłyszenia w wielu nadmorskich miejscowościach, jednakże jeśli wiemy, że jesteśmy w Gdańsku i dodamy inne unikalne dźwięki miasta, robi się wyjątkowo.

7. Syreny statków

Na sam koniec zostawiłem jakże typowy dla Gdańska dźwięk jakim jest syrena na statku. Pamiętam jak w czasie jednej z edycji “Baltic Sail” odbywała się finałowa parada jednostek na Motławie. Wówczas te większe jednostki pozdrawiały się z “Sołdkiem” używając właśnie syren. Dźwięk nie do podrobienia! Nosił się po Motławie, zaglądając do bram i ulic. Coś pięknego.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za lekturę nowego artykułu! Liczę, że pomysł na pokazanie Gdańska się Wam spodobał i sami zaczniecie nie tylko patrzeć, ale również słuchać miasta.

Zachęcam do obserwowania moich profili na FB oraz IG jak i zaglądania tutaj na bloga. Łącznie czeka na Was grubo ponad 800 wpisów. Cała masa miejsc, zdjęć i treści o Gdańsku. Zapraszam!

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa