7 miejsc w Gdańsku, świadczących o jego RÓŹNORODNOŚCI

7

Cześć Przyjaciele!

Od wielu lat zachwycam się Gdańskiem. Choć miasto znam dobrze i widziałem najróżniejsze miejsca wiele razy, cały czas zachwycam się Gdańskiem.

Powodów jest wiele, jednakże tym NAJWAŻNIEJSZYM jest różnorodność naszego miasta.

Owszem, każde miasto jest różnorodne, mam jednak przekonanie, że Gdańsk ma tutaj przewagę. Wiele razy pisałem o położeniu, którego nie ma żadne inne miasto, naturze, która zachwyca z każdej strony, nietuzinkowych zabytkach, klimacie dzielnic bądź najróżniejszych miejscówkach.

Wiele razy będę pisał, ponieważ taka jest moja misja. Pokazać piękne, ciekawe miejsca w Gdańsku, które w ładny sposób ukazują różnorodność naszego miasta.

Zapraszam do kolejnego takiego zestawienia!


1. Klimat Nowego Portu

Różne są dzielnice w Gdańsku i każda ma coś do zaoferowania. Pokazałem to w projekcie dzielnicowym (zakładka na górze strony). Jednakże są dzielnice nieco oderwane od reszty miasta i takim miejscem jest Nowy Port. Niewielkie portowe miasteczko, gdzie ludzie żyją swoim życiem, gdzie ulice łączą z żurawiami/statkami, gdzie poznamy morskie zabytki – Latarnię Morską lub (przez wodę) Twierdzę Wisłoujście.

Różnorodność Gdańska jest sumą między innymi takich miejsc jak Nowy Port.

2. WSPANIAŁY zabytek

W poprzednim punkcie wspomniałem o Twierdzy Wisłoujście, a więc przenosimy się na drugą stronę Martwej Wisły. Mamy w Gdańsku zabytki znane i cenione jak Dwór Artusa, Bazylika Mariacka czy Żuraw. Mamy również oddalone od centrum, mniej znane, ale o niesamowitej wartości. W skali Polski, a nawet Europy, Twierdza Wisłoujście jest zabytkiem unikalnym. Pełniła funkcję latarni morskiej, choć przede wszystkim broniła wejścia do Gdańska od strony morza. Zachował się nam wspaniały zabytek.

Różnorodność Gdańska jest sumą między innymi takich miejsc jak Wisłoujście.

3. Na końcu Gdańska

Gdańsk rozciąga się równoleżnikowo na długości (w linii prostej) 32 km. Od Osowej do Świbna krajobraz MOCNO się zmienia. Tym razem lądujemy nad Przekopem Wisły na Wyspie Sobieszewskiej. Natura, szerokie pejzaże, uchodząca kawałek dalej do morza królowa Polskich rzek, piasek, lasy.

Różnorodność Gdańska jest sumą między innymi takich miejsc jak wschodnia flanka Wyspy Sobieszewskiej.

4. Zielone Brętowo

Brętowo jest dzielnicą położoną na wzgórzach i w dolinach. Zieleń wypełnia tę część miasta bardzo pięknie, a i miejsc do obserwacji otoczenia z góry nie brakuje. Mamy tutaj inne obrazki aniżeli w poprzednich i kolejnych punktach, które dopełniają nam ładnie ogólny odbiór całego Gdańska.

Różnorodność Gdańska jest sumą między innymi takich miejsc jak Brętowo.

5. Zabytki, które TWORZĄ Gdańsk

Na różnorodność Gdańska składają się również te znane zabytki, jak na przykład Złota Brama. To one są pierwszym, co widzą przyjezdni i z czym kojarzą miasto. Nie ma się co oszukiwać, większość turystów nie wyjdzie poza typowe miejsca do zwiedzania.

Gdańsk ma w moim mniemaniu najpiękniejsze zabytki pośród Polskich miast.

Różnorodność Gdańska jest sumą między innymi takich miejsc jak Główne Miasto.

6. Stawy, stawy i jeszcze raz stawy

Ilość wody w mieście – czy da się powiedzieć, które miasto jest najbardziej nawodnione? Starałem się kiedyś to sprawdzić i Gdańsk jest w czołówce. Mamy położenie nad Zatoką Gdańską, mamy rzeki, kanały oraz potoki, mamy jeziora, fosy, mamy w końcu stawy i zbiorniki retencyjne. Samych zbiorników jest ponad 50, stawów nie liczyłem, ale również niemało. Gdańsk to bardzo “mokre” miasto, a nad wodą zawsze przyjemnie spędza się czas.

Różnorodność Gdańska jest sumą między innymi takich miejsc jak stawy i woda wszelaka.

7. Miejsca poza szlakiem

Każde z miast ma swoje miejsca poza szlakiem. Jak dla mnie, to one są NAJCIEKAWSZE. To czego się nie spodziewam, co czeka w samotności, co cieszy mnie jako miejskiego odkrywce. Aż ciężko uwierzyć, że nawet nad morzem są w Gdańsku miejsca, do których niemal nikt nie dociera.

Różnorodność Gdańska jest sumą między innymi takich miejsc jak port.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego wpisu. Gdańsk to zlepek różnorodnych miejsc i widoków. Każde z osobna jest ciekawe i piękne, zaś razem tworzą najwspanialsze miejsce na świecie.

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. Bardzo dziękuję! 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa