Rowerem przez Gdańsk #9 – 7 ATRAKCYJNYCH miejsc na trasie Chełm – Westerplatte

R

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk to miasto naszpikowane uroczymi, ciekawymi pod kątem historii, pełnymi naturalnego piękna oraz magii miejscami. Wystarczy ruszyć przed siebie, a prędzej czy później trafia się na miły krajobraz bądź interesujący budynek.

8 maja udałem się na małą wyprawę rowerem po mym ukochanym Gdańsku. Zachęciło mnie świecące ładnie słońce, które zawsze wydobywa to co najpiękniejsze z widoczków i miejscówek. Właśnie słońce było mym drogowskazem, bowiem CUDNY zachód towarzyszył mi w przypadku kilku miejsc, nadając im przepięknych barw i miłego klimatu.

Przejechałem około 15 km (w jedną stronę), zrobiłem nieco ponad 60 zdjęć i odwiedziłem po drodze 7 atrakcyjnych miejsc.

Pragnę Wam pokazać, że po drodze między jedną i drugą dzielnicą, ZAWSZE jesteście w stanie zobaczyć coś miłego krajobrazowo oraz interesującego pod kątem natury w granicach miasta. Oczywiście takich miejsc na tej trasie jest ZNACZNIE więcej, ja jednak wybrałem te konkretne.

To taki mało znany, a piękny Gdańsk – śliczne zabytkowe budynki, mało znane miejsca nad wodą, urocze krajobrazy.

Zapraszam do lektury rowerowej „miejskiej podróży” między Chełmem a Westerplatte i zapoznania się z 7-ma ATRAKCYJNYMI miejscami na trasie!


Piękna odsłona Dolnego Miasta

Trasę między Chełmem a Westerplatte można pokonać na różne sposoby. Wybrałem, że udam się ulicą Toruńską na Dolne Miasto, a skoro już jestem w tym miejscu… to nie wypadało nie zajrzeć na dziedziniec/podwórze Hotelu Arche. Odrestaurowane budynki zajmowane dawniej przez szpital mieszczą pokoje hotelowe i nie tylko. Dziedziniec, na który można wejść/wjechać tuż obok Kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, również zyskał nowy blask. Połączenie zieleni i czerwieni budzi we mnie pozytywne uczucia. To miejsce i Dolne Miasto przypomina dawne czasy, w których miasta były po prostu ładne.

Ulica Ku Ujściu – taki również jest Gdańsk

Ulica Ku Ujściu jest mało turystyczna, ba, nawet na drogę dla rowerów nie ma co liczyć 😉 Jednakże o to właśnie chodzi, by poczuć zupełnie INNY klimat Gdańska, bo nasze miasto to również tereny niezamieszkane, a wiodące życie o charakterze portowym. Stojące jeden na drugim kontenery, żurawie, hałdy węgla, śmigające raz za razem samochody ciężarowe. Chcąc poznać Gdańsk, warto poznać ten fragment miasta.

Nabrzeże Wisłoujście, czyli portowy klimat na wyłączność

Nabrzeże Wisłoujście odkryłem ładnych parę lat temu. Od tamtego czasu nabrzeże zostało wyremontowane i między innymi ten fakt przyciągnął mnie w te rejony. Od strony wody Nabrzeże Wisłoujście jest świetnie widoczne, natomiast szukając owej miejscówki od strony lądu, aż tak prosto nie jest. Docierają tu raczej Ci, którzy doskonale wiedzą jak trafić. Jeżdżąc wzdłuż Martwej Wisły spotkałem kilka osób. Można mieć portowy klimat na wyłączność.

Co istotne, po remoncie nabrzeże jest wciąż dostępne dla spacerowiczów. Ustawiono nawet ławeczki, co by spocząć i oglądać widok jak na zdjęciu poniżej. Jeśli chcecie pokazać bliskim jakieś ciekawe, mało znane i pełne portowego klimatu miejsce, przyjedźcie tutaj.

Nabrzeże Barkowe – jeden z UROCZYCH wodnych zaułków w Gdańsku

Gdańsk ma wiele uroczych wodnych zaułków. Mowa o miejscach, które istnieją nieco skryte, tajemnicze i nie każdy wie o ich istnieniu. Na trasie z Chełmu do Westerplatte trafiłem na Nabrzeże Barkowe nad fosą Twierdzy Wisłoujście. Wówczas pierwsze skrzypce zagrało zawieszone coraz niżej słońce. Tutaj byłem już sam. W takim klimacie można się zakochać, ale warto zdać sobie sprawę, że miejscówka jest nieźle skryta i oddalona od uczęszczanych szlaków pieszych.

Gdańsk – tysiące pięknych miejsc, o których WIELU nie ma pojęcia

Patrząc na żywo na ów pejzaż oraz później na fotografii, myślę sobie, że Gdańsk to miasto tysięcy pięknych miejsc, o których WIELU nie ma pojęcia. Oczywiście ktoś kto się interesuje, ogląda zdjęcia i czyta tego bloga wie bardzo dużo, ale to wciąż promil społeczeństwa. Jeśli weźmiemy kogoś spoza Gdańska, to już w ogóle będzie ciężko.

Powiem Wam, że sam mam czasami kłopot ogarnąć sobie Gdańsk w całość. Poczuć jego klimat i piękno, myśleć jednocześnie o takich miejscach jak fosa Fortu Carré Twierdzy Wisłoujście, Oliwskich dolinkach, plażach na Wyspie Sobieszewskiej, willach we Wrzeszczu, zabytkach Głównego i Starego Miasta itd itd…

Warto jednakże wiedzieć, że takich miejsc są w Gdańsku setki, a nawet tysiące. Widoków i krajobrazów również. Mamy się czym cieszyć.

Plaża na Westerplatte

W końcu dotarłem na Westerplatte. Napisałem w końcu, bowiem wybrałem lekko zawiłą drogę, by było jeszcze ciekawiej. Wieczór na tej plaży to piękne przeżycie. Jak wiecie, jesteśmy z dala od tłumów, co potęguje wyjątkowy klimat. Tutaj nie muszę dużo pisać, wystarczy spojrzeć.

Spacer nad morzem przy zachodzie słońca…

Na koniec moi Mili przejechałem się bulwarem równolegle do Zatoki Gdańskiej z widokiem na zachodzące słońce. Wspaniałe zwieńczenie dnia i rowerowej przejażdżki. Gdańsk jest największym Polskim miastem, który oferuje takie miejsca.

Trasa i ciekawe miejsca na mapie:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za lekturę tego wpisu oraz wizytę na blogu. Mam nadzieję, że miejsca, zdjęcia jak i opisy, przypadły Wam do gustu. Może sami wybierzecie się w podróż rowerem po Gdańsku? Oczywiście na tej trasie ciekawych miejsc jest dużo więcej, ale to zostawimy sobie na później 🙂

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz INSTAGRAM’a.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa